| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am 14 ani, sunt clasa a 8 a si vreau sa fac liceul in alta tara. Mama aparanet crede ca nu e bine sa plec sa fac liceul in alta tara, ca nu ma gandesc la ea, ca ma gandesc doar la mine. Adica e firesc sa ma gandesc la mine, pana la urma e viitorul meu.Banii nu sunt o problema, nu i-am cerut niciun ban si totusi ea numai ce a nascut si mai are un copil de care trebuie sa aiba grija. Eu cred ca ar trebui sa ma lase sa aleg ce vreau sa fac si sa o mai si ajut cu banii cat sunt plecat. Dar aparent ea nu vrea. Cum sa o conving?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Troll!
Nu exista userul "anonim"happy

| mihai69 a răspuns:

Cu greu. Sfatul meu: stai aici încă doi ani și apoi mergi acolo pe o bursă Erasmus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar mama ta cam are dreptate, in plus sunt sigura ca iti vei gasi si aici un liceu pe masura ta.Sa gandim logic..sunt destule licee foarte bune si in tara, daca asta ar fi problema ta.Invata bine la examen sa iei note mari si nu va mai trebui sa te muti niciunde.
Si daca te duci intr-o alta tara ca sa faci liceul cu cine vei merge? De una singura nu vei putea.

| gratargratar a răspuns:

Liceele din Romania sunt foarte bune. Nu iti recomand sa te duci in alta tara, pentru ca o sa fi mai prost.
Pastreaza-te pentru facultate. Iti recomand, daca poti, sa faci facultate in alta tara. Dar liceu - nu.
Daca te duci la un liceu romanesc prestigios, iesi cu un bagaj serios de cultura generala. In strainatate, in schimb, se fac chestii mult prea usoare la liceu. Stiu asta din mai multe cazuri (Germania si Italia).

| nugasescusernameliber a răspuns:

Chiar si cand ajungem la 30 de ani, pentru parintii nostri suntem tot COPIII LOR. Trebuie sa intelegi ca este normal sa-si faca griji, ce sa cauti singur printre straini, minor, sa faci liceul in alta tara. In Romania chiar nu sunt licee bune? Mai stai si tu pana la facultate cand vei fi mai matur si intelept.

| tacitacitaci a răspuns:

In primul rand, ai nevoie de un adult acolo, ai nevoie de un loc in care sa stai. Poti sa-i exprimi cam toate argumentele din lume, adevarul e ca o sa-ti fie cam imposibil sa o convingi.

Doi, cum faci bani la 14 ani? Sunt interesat

| anonim_4396 explică (pentru tacitacitaci):

A spus ca banii nu sunt o problema, probabil face parte dintr-o familie cu o situatie financiara mai buna.

| anonim_4396 explică (pentru tacitacitaci):

Greseala mea laughing. Acum am citit ultima parte

| beardguy098567 a răspuns (pentru tacitacitaci):

1.Nu neaparat. Sunt multe persone care fac liceul in strainatate si stau singuri. Faza e ca trebuie sa stau in chirie la cineva deci pot spune ca deja stau cu un adult care area acea cetatenie. 2 Internet

| tacitacitaci a răspuns (pentru beardguy098567):

Pe internet cum? SEO, e-mail, blog? Chiar sunt interesat de modele de business.

| WinnetouApacheKnight a răspuns:

Nu pleca! nu castigi nimic daca faci liceul in alta tara. Din contra vei fi privit ca un imigrant/o imigranta, un om de mana a doua sau a 3-a, mai ales daca vii din Romania. Te poti realiza din toate punctele de vedere si in Romania, fara sa faci scoala afara! si in plus, numai aici este ACASA!