| Marian586 a întrebat:

Salut, am 18 ani iar prietena mea are 15 și mai dorm la ea uneori și părinții ei spun ca nu prea ii ok pentru ca eu sunt major și ea minora și ei vor sa plece dincolo pentru ceva timp și vor sa ma lase pe mine cu ea și cu fratele ei sa am grija de ei. Dar nu am făcut ceva acte ca sunt lăsați pe mine si dacă pleacă ea dincolo și eu sunt aici cu ei și dacă vede cineva ca merg la ea și dorm și stau cu ei și știe ca sunt împreună cu fata poate sa cheme protecția copilului și pe mama ei sa o bage în închisoare și pe mine la corupere de minori?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu anunta nimeni. Zici ca esti un var

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poate anunta atat Protectia Copilului cat si Politia.
Tu esti major si diferenta este de peste 3 ani, asa ca, risti puscarie in anumite circumstante in care ai relatii sexuale cu ea.

Daca parintii fetei au incredere in tine, pune-i sa faca act legal la notar, ca sa devii tutorele lor legal.

| Marian586 explică (pentru Violleta2022):

Sa zicem ca alt cineva anunță nu părinți ei

| Nonolita a răspuns (pentru Marian586):

Oricine poate anunta. Rezultatul va fi acelasi.

| Marian586 explică (pentru Nonolita):

Pai și dacă nu mai dorm la ea nopțile specific ca nu facem nimic doar stau cu ea și sunt și părinți ei în casa nu suntem singuri

| Nonolita a răspuns (pentru Marian586):

Daca nu faceti sex si la un control ginecologic se poate dovedi asta, nu patesti nimic. Dar cum spunea si Ioneasca, e bine ca parintii sa va faca acte ca sa nu fie probleme de nici o parte. Si sa ai grija sa nu greseti!

| Marian586 explică (pentru Violleta2022):

Am un prieten care a făcut un copil cu o fata el are 19 și ea avea 16 și medici sau nu stiu unde o fost o zis ca nu ii corupere de minori dacă și fata a fost de acord cu chestia asta

| Marian586 explică (pentru Nonolita):

Mam gândit sa ii spunem la mama ei ca am întreținut relati sexuale odată decât sa meargă la ginecolog și sa afle acolo ca nu mai ii virgina dar am luat în calcul și dacă cumva merge la ginecolog și ea mai ii virgina eu zic mai bine sa ii spunem noi decât sa afle ea

| sadrian46 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu este bine să devină tutore legal, căci dacă apoi cineva îl pârăște că este în relații intime cu o persoană aflată sub tutela lui, este mai gravă acuzația.

| Wr3nch a răspuns (pentru Marian586):

Da menut dar e vorba de consimtant. Daca tu faci sex cu ea si la ea dupa ii e rusine/o preseaza parintii/etc poate zice ai fortat-o. Si chiar daca nu e dovedit ca ai facut ceva rau, te asigur ca nu vrei sa ai reputatie de violatorlaughing Pe de alta parte da, varsta de consimtamant e 15 ani, dar nu te baza pe iubirea de adolescente. Daca te ducea capul cum trebuie erai cu una ''legala''laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marian586):

Da, asa este, dar fata trebuie sa aiba 16 ani impliniti, ca sa-si dea acordul (conform legii in vigoare).

In cazul de fata, fetita are numai 15 ani, deci nici nu se pune problema sa o intrebe cineva de acord, odata ce la 15 ani este considerata copil si incapabila sa decida sau sa discearna binele de rau.
In cazul asta, parintii raspund pentru ea in totalitate, sau Protectia copilului care vor lua atitudine, daca parintii si-au parasit copii minori.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marian586):

Aici ai cateva legi de care ai putea fii acuzat: seductie, corupere, viol, raporturi sexuale cu o minora samd.
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen
Ia uite ce spune legea 197:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-197-cpen

Art. 197
Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, prin constrângerea acesteia sau profitând de imposibilitatea ei de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
Pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi, dacă:
a) fapta a fost săvârşită de două sau mai multe persoane împreună;
b) victima se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau în tratamentul făptuitorului;

https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
Actul sexual cu un minor
ctul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15-18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia".

| Marian586 explică (pentru Violleta2022):

Nu am făcut nimic din ce spune acolo și amândoi am fost de acord nu am abuzato sau am forțato sau ceva chiar dacă sunt băiat nu am vrut prima data sa o facem dat ea a spus sa facem ea o făcut primul pas și după am acceptat și eu și am tot întrebat-o sigur vrei sa facem dragoste și a spus ca da deci amândoi am fost de acord și nu are ce sa îmi facă și scrie acolo trebuie sa ai 15 ani sau peste 15

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marian586):

Fata trebuie sa aiba pete 16 ani, ca sa-si dea consimtamantul!
pana la 15 ani este sub directa raspundere a parintilor.
Degeaba ti-a zis ea ca vrea, tu tot puscarie poti afce, ca ea este considerata copil mic si incapabila sa-si dea acceptul.
ea este atat de ica incat este inapabila sa inteleaga ce se intampla cu ea si corpul ei.
de aceea copii nu ai voie sa ia decizii vitale si sunt sub tutela parinteasca, cat sunt minori.
dar tu esti major si esti capabil sa raspunzi pentru faptele atle, inclusiv pentru coruperea unui copil si intertinerea de raporturi sexuale. Oricum ai da-o, tot de la 3 la 10 ani este pedeapsa.

| cristimihailov a răspuns:

Cf legii, daca poti demonstra relatia de prietenie dintre tine si ea, inainte de implinirea varstei de 18 ani, minim 6 luni parca (dar nu sunt sigur), poti continua si daca tu esti major si ea minora, cu conditia sa aiba parca peste 15 ani (nu sunt sigur, trebuie verificat)

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

Vorbeste cu părinți ei sa iti lase o împuternicire precum ca tu ai grije de ea. pentru orice eventualitatehappy