| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani și nu am mai avut niciodată o prietenă! Mi-e ciudă când mai intru pe Facebook și ii văd pe toți cunoscuții că primesc ador de la fete sau vorbesc cu ele sau mai ies cu prieteni și vorbesc de relații!
Mi-e și greu să mă apropii de o fată, nici ochii nu pot să îi ridic din pământ în fața unei fete! De profesie sunt cântăreț bisericesc și mi-e teamă că dacă vreo fată află asta o să mă judece că sunt fanatic și nu vrea o relație cu mine! Ce să fac? Nu vreau sfaturi gen ieși în club sau din astea! Fiind mai religios de fel nu mă regăsesc în astfel de locații! Mulțumesc mult! Măcar aici să primesc și eu sfaturi indiferent că bune sau rele!

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu asa e regula, ca unu sa fie prostul si altul desteptul, regula e sa fie egalitate. Lasa ce scrie in biblie ca acolo nu scrie sa ai milioane de euro si masini, iar daca n-ai nu faci relatie.
Pai la cum majoritatea sunt de rand, ce ar insemna? Sa nu mai faca nimeni relatie? Sunt la magazine zeci de mii de lucratori comerciali, aia cu 1600 lei lunar net bani in mana, toti au familii, si baieti si fete! Dar se plac.

Doar tu sa oferi, si ea ce ofera? E absurd ce zici.
Cand va placeti va oferiti reciproc unul pe altul, asta e cel mai de pret, restul claditi impreuna.

Si asa este si in realitate, se verifica, si o femeie cand place mult un barbat nu are pretentia la nu stiu ce, e de ajuns sa fie om de rand asa cum e si ea, deci e pe probate, sa aiba un servici ca tot omul cu un venit mediu asa cum e si ea.
Pai am vorbit eu cu destule, dar se si stie.
Cand nu te place sigur ca te cauta de bani, ca sta pe interes, dar aia este altceva.

Daca tu nu esti in stare de ceva ca femeie, cu ce pretentie sa imi ceri mie? Nici nu merge, din start un asa caracter nu imi si nici nu iti trebuie nici tie.
Mama si tata nu aveau nimic, au pornit de la zero, si milioane de cupluri la fel, deci ce gandesti tu, nu este okey.
Au muncit, au dat rate, au luat o casa, o masina, mobila in casa, aia e! Dar s-au placut mult.
Salariile le erau cam egale, deci aia este, nu a strambat din nas nimeni.
Strangau bani, luna asta isi luau un covor, luna ailalta o mobila, etc. Strangeau amandoi, plateau amandoi!

Dar de fapt la tine este inca um motiv inventat ca sa te subestimezi! Evident esti convins ca e corect, dar nu este si am si argumentat, nu esti singuru care nu are aia aia si ailalta, majoritatea tinerilor au rate pe 15-20 ani la case si masini, adica ambii perteneri.
Dar na, gasesti fara sa vrei motive sa te simti ca nu ai sanse sa fi placut.
Deci si acest gand este capcana.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La biserica trebuie sa fie una care vine des pune ochii pe ea, dar multe sant calatoare la casa domnului pentru ca mai pupa cate un castravete mucegait sau morcov batran testat asa ca grija.

| Mosotti a răspuns:

Ce treaba ai tu cu ce au sau nu au altii? Pe FB e mai nasol ca acolo multe sunt cuplate. Meseria ta este oke si nu este fanatism. De ce ai tu frici asa fara motiv? De unde stii tu ca te vor judeca? Poti sa zici asta dupa ce 50 de fete te-au judecat, NU Inainte. Normal ca nu te regasesti in astfel de locatii clubs si altele, inteleg foarte bine, nu te duce acolo. Intra mai bine pe un site de matrimoniale si pune-te acolo, acolo sunt fete multe care vor relatii, nu sunt cuplate nici una! Ai sanse mari. Pune si poza ca daca arati bine, e perfect, pune si meseria daca poti sa o pui ca sa stie omu cu cine are de a face. Fi tare, fruntea sus, ai incredere in tine, ce naiba ma omu`? Te demoralizezi asa usor?

| Slavitesti a răspuns (pentru Mosotti):

Culmea că nu m-a judecat nimeni! Dar am eu gânduri așa! Oricum mulțumesc pentru comentarii la toți! Măcar aici pot sa vorbesc despre asta că mi-e rușine să vorbesc cu preotul sau cu părinți despre asta!

| Mosotti a răspuns (pentru Slavitesti):

Pai de aia zic, ca ai tu ganduri asa si trebuie sa contientizezi ca-s aiurea, si sa le elimini! Ca tocmai asta ti-am spus, ca tu pana acum credeai ca acele ganduri sunt corecte. Stiu ca nu te-a judecat, ai zis tu ca te-ar judeca.

| Slavitesti a răspuns (pentru Mosotti):

Exact! Eu credeam ca sunt corecte!
Ok deci m-ati convins!
Multumesc mult de tot!

| MPersephone a răspuns:

Faptul ca esti religios e o scuza pentru tine, pentru ca nu ai curaj sa vorbesti cu vreo fata.
Ca persoana de gen feminin, iti spun ca noi nu cadem din cer. Daca stai si nu faci nimic, logic ca vei fi singur.

| Slavitesti a răspuns (pentru MPersephone):

Ai dreptate! Eu chiar aștept să pice din cer! Și dacă primesc mesaj de la vreuna îi spun că nu putem fi împreună și îi înșir cauzele (nu am timp,am facultate,fac naveta,costă bani naveta, am treabă la Biserică, nu am mulți bani, sunt alți băieți care pot să îți ofere fericirea; eu nu pot, etc.)
Toate astea din frică! Am așa o teamă de responsabilitate!

| MPersephone a răspuns (pentru Slavitesti):

La toti ne e frica. Dar nu putem fi limitati de frica noastra, corect? Eu mentin o relatie in timp ce studiez la psihologie si lucrez. Prietenul meu la fel, pe langa asta mai are multe responsabilitati. Nu e scuza.

| AndaAlexandra a răspuns:

In primul rand nu mai intra pe Facebook daca îți face rău. Fiind religios ar trebui să știi că nu e bine sa fii invidios pe ceilalți. Și asta nu e un motiv pentru care fetele nu se uita la tine. Ca o fata sa te placa trebuie sa o lași să te cunoască, sa te descopere așa cum ești tu. Trebuie sa ai încredere în tine și atunci când vorbești cu o fata tine capul sus și priveste-o in ochi. Nu ești mai prejos cu nimic fata de nimeni.

| Slavitesti a răspuns (pentru AndaAlexandra):

Eu intru pe Facebook în speranța că poate îmi dă și mie cerere sau like vreo fată!laughing)))

| Mosotti a răspuns (pentru Slavitesti):

F bine faci, intra mai departe pe FB, ca poate iti da, daca nu intri, sansele sunt zero, daca intri ai sansa si 5 %, si 5 e mai m are ca 0 stiam eu! Incearca pe toate caile si vei reusi.

Iti mai dau un pont. exista https://singlebell.net.
Acolo dai 60 lei dupa ce te inscrii pe site la un eveniment, si vin 10-11 fete, si 10-11 baieti, va vedeti fata in fata si stai de vb cu fiecare 7 minute, notezi pe un formular daca ti-a placut sau nu, ea la fel, apoi a doua zi site iti da datele de contact la persoanele care te-au placut si le-ai placut. Apoi iesiti, va plimbati, si vedeti ce iese.
e pe categorii de versta, e misto, inscrie-te pe site si da-i bice si acolo! Toti vor parteneri acolo.

| Slavitesti a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am încredere în prostii de siteuri! Dacă nu ne găsim în viața reală(la serviciu, la facultate, la o terasă)...
Chestia e că acum 2 ani am intrat după 2 3 luni pe Facebook și am găsit mesaj de la o fată că vrea să vorbim! Era disperată săraca, îl ruga pe prietenul meu cel mai bun să vorbească cu mine poate poate mă convingea!
Bineînțeles din cauza temerilor de mai sus i-am zis că mă scol la 5:30 dimineața și vin de la școală la 7:30 seara și că nu am ce sa îi ofer!
S-a supărat evident! Deci am mai avut ocazii de relații dar din cauza temerilor pe care eu le consider raționale(dupa aia intru în relație și constat că nu fac față pretențiilor iubitei), am refuzat!

| Mosotti a răspuns (pentru Slavitesti):

Pai ca sa ajungi in real, cunosti pe net intai pentru ca in real sansele sunt mici sa dai de cineva necuplat!

Uite, fata aia vroia, dar tu ai refuzat-o, trebuie sa lucrezi la temeri si sa nu le mai consideri rationale, altfel pierzi foarte mult, deci tu alegi.
De unde stii tu ca nu faci fata iubitei? Multi oameni muncesc mult si isi gasesc timp, cand placi pe cineva, mereu gasesti timp, putini au timp mult liber.

Vedea ea daca ai ce oferi sau nu, ea decidea, nu tu, vedeai dupa aia.
Odata ce vezi cel putin acum, ca temerile nu-s rationale, urmeaza sa le elimini, daca persisti in ceva aiurea desi stii ca e aiurea, nu stiu ce sa spun.
Eu mi-am eliminat toate modelele, temerile inutile cum de am realizat ca-s inutile.

| Slavitesti a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e vorba de timp! E vorba de cluburi de distracții, poate sex dar eu nu vreau să fac sex pentru că e păcat! De timp fac eu rost dar trebuie bani mulți, mașină, na așyeptări normale pe care trebuie să le aibă o femeie de la un bărbat!

Totuși am aflat din site-l ăsta care e de fapt problema! GÂNDURILE!

| Mosotti a răspuns (pentru Slavitesti):

Da, gandurile tale sunt problema, exact cum am spus, acolo trebuie lucrat, si ma bucur ca ai constientizat ca nu-s okey.

Lasa ca nu trebuie bani multi masina, daca placi un om cu adevarat merge oricum, ca majoritatea au servici mediu, deci daca ajungi sa iti pui problema asa, e gresit, adica din start excluzi persoanele care te-ar place cu adevarat, ca alea nu pun problema asta.

Ca asa poate nici ea n-are bani multi, masini, si ce? Nu o mai placi? Sau cum?
Tu cand placi pe una o cauzti de masini si bani? Asa e si invers. Cine cauta de astea fie barbat fie femeie, cauta o parsoana pentru interes si atat.
Pai nu e vb de cluburi si distractii, tocmai am spus, ca inteleg cum gandesti.
Sex ar cam trebui sa faci, ca acum fetele fac inainte de casatorie, dar daca nu vrei, ii poti spune, daca accepta, atunci iar zic, te place si daca vrei sa te insori cu ea, e ok dupa un timp.

Ca cine te place nu are scuza sa nu te accepte, ca orice zici tu, nu este o chestie negativa!
Faptu ca nu vrei sex asa aiurea, iar nu este un lucru rau chiar daca eu nu gandesc asa.
Ca daca exista comportament, respect, inteligenta, atentie, iubire, intelegere, vine si sexul dupa aia, se face familie, este okey.

Deci vezi? Gandurile, ai impresia ca nu poti fi placut pentru e esti, ci doar daca ai aia aia aia, nepunandu-ti problema daca ea are desi ai putea-o place.
Te cam subestimezi!

Din contra, eu pe tine te-as aprecia mai mult chiar si ca prieten, si ca iubit daca eram fata, ca fiind la biserica, esti mai ok ca si caracter.

| Slavitesti a răspuns (pentru Mosotti):

"Ca asa poate nici ea n-are bani multi, masini, si ce? Nu o mai placi? Sau cum?
Tu cand placi pe una o cauzti de masini si bani?"

Pai ea e femeie, eu sunt bărbatul și eu trebuie să îi dăruiesc nu așa e regula? Bărbatul e capul femeii cum scrie și în Biblie!

| Slavitesti a răspuns (pentru Mosotti):

M-ai convins!
Mulțumesc pentru tot și scuze pentru deranj așa că îmi dădeai mereu răspunsuri! Mulțumesc!

| Mosotti a răspuns (pentru Slavitesti):

Nu m-ai deranjat, din contra, iti raspund la orice intrebare, o fac de placere.
Eu am vrut sa te convingi singur prin argumente.
Intreba pe multi oameni de varsta in jur de 60-70 ani sa vezi cum au pornit toti? Daca aveau ei casa si masina...

| Mosotti a răspuns (pentru Slavitesti):

Nu asa e regula, ca unu sa fie prostul si altul desteptul, regula e sa fie egalitate. Lasa ce scrie in biblie ca acolo nu scrie sa ai milioane de euro si masini, iar daca n-ai nu faci relatie.
Pai la cum majoritatea sunt de rand, ce ar insemna? Sa nu mai faca nimeni relatie? Sunt la magazine zeci de mii de lucratori comerciali, aia cu 1600 lei lunar net bani in mana, toti au familii, si baieti si fete! Dar se plac.

Doar tu sa oferi, si ea ce ofera? E absurd ce zici.
Cand va placeti va oferiti reciproc unul pe altul, asta e cel mai de pret, restul claditi impreuna.

Si asa este si in realitate, se verifica, si o femeie cand place mult un barbat nu are pretentia la nu stiu ce, e de ajuns sa fie om de rand asa cum e si ea, deci e pe probate, sa aiba un servici ca tot omul cu un venit mediu asa cum e si ea.
Pai am vorbit eu cu destule, dar se si stie.
Cand nu te place sigur ca te cauta de bani, ca sta pe interes, dar aia este altceva.

Daca tu nu esti in stare de ceva ca femeie, cu ce pretentie sa imi ceri mie? Nici nu merge, din start un asa caracter nu imi si nici nu iti trebuie nici tie.
Mama si tata nu aveau nimic, au pornit de la zero, si milioane de cupluri la fel, deci ce gandesti tu, nu este okey.
Au muncit, au dat rate, au luat o casa, o masina, mobila in casa, aia e! Dar s-au placut mult.
Salariile le erau cam egale, deci aia este, nu a strambat din nas nimeni.
Strangau bani, luna asta isi luau un covor, luna ailalta o mobila, etc. Strangeau amandoi, plateau amandoi!

Dar de fapt la tine este inca um motiv inventat ca sa te subestimezi! Evident esti convins ca e corect, dar nu este si am si argumentat, nu esti singuru care nu are aia aia si ailalta, majoritatea tinerilor au rate pe 15-20 ani la case si masini, adica ambii perteneri.
Dar na, gasesti fara sa vrei motive sa te simti ca nu ai sanse sa fi placut.
Deci si acest gand este capcana.