| theboyinlove a întrebat:

Am 19 ani și vreau sa fug in lume cu iubita mea de 15. O iubesc enorm de mult și in casa unde sta e complet torturata și nefericita din cauza alor ei. Părinții ei sunt divorțați au custodie comuna dar ea sta cu maică-sa care e o nebuna și cu tatăl vitreg care e alt nebun și copilul lor de 7 ani și bunică-sa din partea mamei. Tatăl ei vitreg lucrează in Germania și e plecat mult timp (din fericire) însă a fost de sărbători acasa și am văzut cât de urat o tratează: ca pe sclava lui efectiv numai o trimite sa ii ia țigări si băutura și când la un moment dat nu o lasă sa iasă din casa a pus-o sa adune parul de la câinele ei și la final i-a dat o palma ca mai era un smoc pe jos (asta mi-a povestit ea). Evident ca tatăl ei vitreg face diferențe și pe copilul de 7 ani îl iubește mult mai mult, ei i-a spus și ca nu o iubește și ca nu o vede ca pe fiica lui. Dar atunci de ce o mai torturează? Cred ca a batut-o de multe ori din ce am dedus eu din păcate... Iar maică-sa alta nebuna care numai răcnește la ea non-stop din orice și nu ii oferă pic de afecțiune. Fata asta nu primește pic de afecțiune, maică-sa i-a mai zis ca a făcut-o din greșeală. Tatăl ei natural inițial nu a recunoscut-o ca pe fiica lui acum ea vorbește rar cu el ca sta in alt oraș și asa. Am înțeles ca respectivul nici nu i-a plătit pensia alimentara lunară măcar. Recent am văzut ca are vânătăi pe picioare și mi-a spus ca a încasat-o de multe ori chiar și pentru mine ca ai ei ziceau ca nu o mai lasă sa iasă cu mine ca prea are fițe și ea ma apăra și își lua bătăi pentru mine. M-a durut sufletul sa aud asta. Ea o fata atât de buna și merita un viitor mult mai bun. Acum vor sa se mute in Germania toti (tatăl vitreg e acolo) in vara asta. Eu încep facultatea abia in Februarie in Olanda și ar însemna sa stau mult timp departe de ea, eventual sa o vad de ziua ei in toamna sau asa și de Crăciun dar in rest.Ea va fi foarte nefericita cu ei acolo, o și duc la o scoala in germana când ea nu stie limba.
Vreau sa o salvez din infernul asta, va rog ajutați-ma ce as putea sa fac. Nu pot sa apelez la poliție pentru faptul ca o agresează pentru ca asa părinții sigur nu o mai lasă niciodată cu mine și o pierd complet. Visul meu ar fi sa rămână cu mine și ai mei și după sa vina in Olanda la liceu in engleză. Dar fiind minora cum as putea asa ceva sa iasă din țara? Stiu ca trebuie aprobare de la un părinte... Poate ar fi ceva șanse sa ii dea taica-su natural dar nu stiu. Va rog din suflet, vreau sfaturi serioase și fără glume ca eu sunt 110% serios aici. Țin la fata asta mai mult ca oricând și ii vreau binele..stiu ca cu ei nu e fericita deloc și trece prin chinuri groaznice

Răspuns Câştigător
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Hai sa nu îl criticam așa. Sa plece cu ea nu are cum, aici va dau mare dreptate dar nu e ok sa îl acuzați așa de pedofilie. Chiar dacă este mică, la cât de chinuita pare va spun eu ca fata asta este destul de matura si cred ca știe ce i se intampla. Si între mine și iubitul meu sunt 5 ani diferența și eram minora când ne-am cuplat dar asta nu îl face pedofil.
Băiatul asta era pedofil dacă se folosea de ea in scopuri sexuale și era mai mult de 10 ani diferența între ei.
El vrea doar sa ajute persoana pe care o iubește și sa ii ofere o viața mai buna și liniștita.
Iar pentru băiatul care a scris asta, nu te bagă tu cu politia, pune-o pe ea sau eventual pune-o sa filmeze și sa înregistreze atunci când este jignita, bătută acasă și sa i le dea tatălui ei biologic. Acesta poate reclama comportamentul de acasă și posibil sa câștige custodia completa a fetei in cel mai fericit caz.
Pot spune ca tu ești încă un copil și nu o sa poți avea grija de un alt copil așa ca cere ajutorul celor mari.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar fugitul tau va fi de foarte scurta lungime, direct in puscarie, fiindca ea este copil mic si este protejat de lege, iar tuu poti fii considerat pedofil si intra in puscarie, pentru corupere, seducere, sex si rapire a unui minor. Pedeapsa este puscaria intre 3 si 10 ani.
Imi pare rau sa-ti spun, dar nu-i nimic serios in a incerca sa rapesti un copil!
Daca fata are probleme cu parintii, sa cheme Ajutorul social si ei o vor plasa intr-o Casa de copii, pana la varsta de 18 ani.
Lucru care oricum se va intampla, daca tu vei incerca sa o furi. oricum la granita veti fii prinsi, fiindca fata nu are 18 ani si fara a fii insotita de un parinte sau tutore legal, si fara Procura legala, nu poti scoate copilul din tara.
Eu spun sa-ti cauti pe cineva de varsta ta si lasi fetitele in pace, fiindca pedofilii sunt ultima categorie de pe fata pamantului, care vor avea de suferit si in puscarie si in viata de afara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Citeste legea inainte sa inventezi legi singura, ca diferenta aia de 10 ani nu eexista nicaieri, si nu-i cea legala.
Legea se aplica la peste 3 ani diferenta, in cazul minorilor.
Asta nu-i ajutor ce vrea baiatul, fiidca copilul ala este inapt sa decida pentru el, neavand inca discernamant, de aceea este obligat de lege, ca parintele sau tutorele legal, sa decida pentru el, pana la majorat.
Dupa varsta de 16 ani, se poate casatori dar numai cu acordul parintilor.

| xandra0301 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu inteleg de ce ca activati atât de tare, eu una am spus sa nu îl etichetați drept un pedofil. Băiatul asta nu e pedofil. Dacă avea 20 și cv de ani mai spuneam dar așa, săriți aiurea cu acuzații.
Vi se pare ca eu am spus sa o ia de mana și sa plece? Nu, am zis sa ceara ajutorul celor mari așa ca înainte sa comentam spun sa și analizam bine ce scriu altii in comentarii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru xandra0301):

Mai fetita, citeste legea!
Nu spun eu ca-i pedofil, spune legea!
Are 4 ani peste varsta ei, deci poate intra la "pedofilie".

| xandra0301 a răspuns (pentru Violleta2022):

In primul rând, nu ma luați pe mine cu "mai fetița" ca eu v-am vorbit frumos. Multumesc.
Știu legea, eu va zic doar sa nu mai etichetați aiurea oamenii, ce este atât de greu și neclar? E un băiat, un puști, nu un pedofil. Nu o violează, nu cred ca are poze cu ea dezbracata și pupa ecranul când le vede, nu ii face nimic rău așa ca nu se poate spune ca e pedofil, la rândul lui, e și el un copil dar ce răspunde acum in fata legii, nu un libidinos ce nu știu câți ani care o urmărește la coltu blocului.
Va zic eu ca fata aia e cu el de buna voie și nesilita de nimeni nu ținuta cu forța.
Pot sa știu și eu câți ani aveți, din pura curiozitate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru xandra0301):

Imi pare rau ca ti-am spus "mai fetita" tu chiar ai luat-o ostentativ, eu am incercat sa-ti vorbesc ca unui copil, fiindca in realitate, chiar esti o fetita fata de mine ( eu am copii de 28 si 30 de ani, iar tu doar 18) si multe lipsuri despre viata si legi.
Din pacate, nu are importanta ce crezi tu sau ce ai vrea tu, fiindca diferentele alea de 10 ani sunt doar in capusorul tau, nu in legea propriu-zisa.
Evident ca nu o violeaza, sexul poate fii si constimtit, dar fiindca copilul este incapabil mental sa discearna binele de rau, din cauza varstei foarte mici, baiatul, care este major, poate fii acuzat de:
- corputie - pentru a obtine diverse beneficii, in cazul asta sex
- seducere de minori
- intertinerea de act sexual cu un minor
- pedofilie (cand se produce intre un adult si un minor, cu o diferenta mai mare de 3 ani).
Vezi cele 2 topice pe care a scris acest baiat, se pare ca nu-i totusi o actiune cinstita si de bun simt, el avand de gand sa o fure si sa o scoata peste hotare.
Cauta legile astea si vezi ca se insumeaza pedepsele.

| xandra0301 a răspuns (pentru Violleta2022):

Degeaba îmi arătați mie lucruri pe care le știu deja, eu v-am rugat sa nu îl mai etichetați!
PEDOFILÍE s. f. atracție erotică morbidă pentru copii, mai ales la bătrâni.
ATRACȚIE EROTICA, aici nu e atracție erotica!
Iar fata aia e conștientă, mai conștientă decât credeți dumneavoastră. Pe bune? Va zic eu ce e in mintea unui copil și fata aia știe ce i se intampla, știe câți ani are iubitul ei și știe și ea sa judece pentru ea. Cred ca e mai matura ca unele la 18!
Totuși, vorbim de o fata de 15 ani, merge pe 16, in alte tari deja sunt majori copiii de 16, nu de una de 12.
Pana la urma băiatul a cerut o idee cum sa plece cu aceasta fata și cum sa își facă un viitor cu ea, nu sa fie etichetat drept un psihopat sexual.
Aveți copii mari, sa va trăiască. O sa vedeți și dumneavoastră cum e când o sa va vina nepoții cu parteneri mult mai mici sau mai mari decât ei și nu o sa mai puteți sa-i etichetați astfel pentru ca sunt ai dumneavoastră, o sa le puteți da un sfat și atât, un sfat exact cum a cerut și băiatul asta, nu o eticheta.
Cu asta am terminat pentru ca discuția asta nu duce la nimic. Deja am deviat de la subiect.

| Violleta2022 a răspuns (pentru xandra0301):

Nu are importanta ce ma rogi tu, fiindca am dreptul sa spun ce doresc!
Definitia din DEX este doar o definitie explicativa, fiindca un adult poate fii considerat "batran" in comparatie cu un minor /copil.

Hai ca nu ne intelegem, tu oricum nu esti capabila sa intelegi ce spuneu aici.
Poate nu ar trebui sa pierzi nici noptile pe forumuri, ci sa te odihnesti, dat fiind starea ta precara de sanatate.
Nu-ti fa griji de mine, sunt schimbul 3 pe forum, eu deja am dormit noaptea mea, din emisfera sudica.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru Violleta2022):

Hai sa nu îl criticam așa. Sa plece cu ea nu are cum, aici va dau mare dreptate dar nu e ok sa îl acuzați așa de pedofilie. Chiar dacă este mică, la cât de chinuita pare va spun eu ca fata asta este destul de matura si cred ca știe ce i se intampla. Si între mine și iubitul meu sunt 5 ani diferența și eram minora când ne-am cuplat dar asta nu îl face pedofil.
Băiatul asta era pedofil dacă se folosea de ea in scopuri sexuale și era mai mult de 10 ani diferența între ei.
El vrea doar sa ajute persoana pe care o iubește și sa ii ofere o viața mai buna și liniștita.
Iar pentru băiatul care a scris asta, nu te bagă tu cu politia, pune-o pe ea sau eventual pune-o sa filmeze și sa înregistreze atunci când este jignita, bătută acasă și sa i le dea tatălui ei biologic. Acesta poate reclama comportamentul de acasă și posibil sa câștige custodia completa a fetei in cel mai fericit caz.
Pot spune ca tu ești încă un copil și nu o sa poți avea grija de un alt copil așa ca cere ajutorul celor mari.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti s-a mai raspuns la intrebarea asta, acum cateva zile.
Ti s-a mai spus si ca poti face puscarie, daca seduci, corupi, rapesti, furi un copil si ais ex cu el, tu fiind major.
Ce nu intelegi?

Mergi aici si citeste raspusnurile:

https://www.tpu.ro/......e-complet/

| Freya1 a răspuns:

Exact vârstele astea le-am avut si eu si fostul în prima mea relație serioasă, asa ca nu te lua dupa gura lumi ca nu esti nici un pedofili.5 ani diferenta intre doi oameni e normal si acceptabil.
Problema la tine e alta, chiar dacă nu îmi face cinste sa spun asta si eu la 15 ani am fugit de acasă iar ai mei au venit a doua zi după mine (fara politie).Ne-am inteles sa ma întorc cu condiția să mă lase să fiu cu el si au acceptat iar de atunci ne-am văzut la mine câteva luni până sa il cunoască ai mei mai bine si pe urma treptat la el pana ne-am mutat de tot impreuna. Faza e ca, daca eu făceam mari garagatii atunci ei puteau veni cu politia după mine, din cate am inteles la vremea aceia daca spui ca stai de buna voie si explici situația poliției, oamenilor competenti etc exista posibilitatea sa te lase si sa nu te oblige sa rămâi la ai tăi.Doar ca nu stiu cat de mari va sunt sansele sa reușiți asa.Mai bine încerci să te apropii de ei asa cum sunt si treptat sa o duci la tine pana reușești să o iei de tot fara ca cineva sa aiba ceva de obiectat. Avand in vedere că o "discrimineaza" cred ca nu o sa aiba o problema in timp daca scapa de ea.
Ai grija doar, sa nu iti strici viitorul și tu si ea si sa va creați probleme.Sau sa ajungi sa iti bati joc de ea ca si asa din cate zici e amărât.

| anonimg a răspuns:

Dacă este adevărat ce spui, trebuie anunțată poliția, pentru că nu trebuie să existe abuzuri în familie. Astfel părinții fetei vor cădea din drepturi și fata va ajunge la un cămin de copii. Părinții tăi o pot lua de acolo; o vor înfia, și apoi la 16ani te poți căsători cu ea cu acordul noilor ei părinți. Este singura cale legală de a o scoate de acolo.
Cei care au înființat legile în România cu privire la drepturile copilului n-au avut minte nici măcar cât o găină. În Finlanda autoritățile nu stăteau pe gânduri și o luau pe fată imediat de la părinți. Acolo părinții sunt mielușei și se poartă bine cu copii lor; este bine și de frică dacă nu din dragoste. Legile din România n-au nici o logică; sunt date anapoda de niște adulți care nu sunt mai buni decât părinții răi de care ai povestit -adică oameni care își văd propriul lor interes. În mod normal copilul ar trebui să plece de acasă la orice vârstă fără să fie întrebat de ce, dacă atmosfera din casa lui a devenit grajd, unde părinții s-au transformat în vite.

| mudokins78 a răspuns:

Las-o frate sa mai creasca, ..Se mai chinuie sie ea 2, 3 ani pana face majoratul, tu termini cu facultatea si bum! sot si sotie!

| FreddieM a răspuns:

Totusi...un,,adult" care iubeste un copil de 15 ani...suna cam pedofilic, din orice unghi ai privi istoria asta.
Celelalte situatii sunt deja pe plan secund.
Pace si minte mai multa. Ai nevoie

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Incurajeaza-o sa stea de vorba cu noi. Vrem sa o ajutam.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, indrum-o sa ne scrie la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poate primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

In plus, daca doresti sa o ajuti, poti lua legatura cu noi in momentul cand esti cu ea.

Asteptam sa ajutam!

| Alverto a răspuns:

Bro asculta-mă și cred că este unul dintre cele mai bune răspunsuri: tot ce trebuie să faci: anunța poliția și spune-i cum stă treaba, apoi fata v-a ajunge la un cămin pentru copii, face 18 ani și gata frate viața e frumoasă

Nu fă ce nu e bine și nu pleca că de la granița te vei treziți direct la Jilava laughing și acolo ai dat de naiba, că te v-or rupe deținuții cu bătaia

| gratargratar a răspuns:

Nu ai ce face, pentru ca incalci legea. Pana nu ajunge la maturitate, fata nu poate pleca nicaieri fara acordul parintilor. Continua sa o sprijini moral, altceva n-ai ce face.

| Mandeliu a răspuns:

Este o situatie dificila, cu siguranta, dar probabil uiti faptul ca legal poti avea repercursiuni, din moment ce tu esti major si ea inca minora, si este o diferenta destul de mare de varsta.

Optiunile iti sunt limitate, doar ca este foarte probabil ca nu o sa ai cum sa ramai cu ea, decat daca decizi sa te compromiti atat pe tine, cat si pe ea. Gandeste la rece, si gandeste-te mai intai la tine, si mai apoi la ceilalti. Degeaba te stradui sa ii salvezi pe altii din prapastie, daca la randul tau cazi si tu in ea.

Asa ca, preferabil ramaneti doar prieteni, ajut-o cum poti, ascult-o, dar doar atat. Succes si grija multa.