| Mihail1330 a întrebat:

Am 20 de ani si cred ca cea mai intalnita problema de familie e acea tata- fiu. Ideea e ca asta nu se poate numi un tata. De cand sunt mic nu mi- a fost alaturi cu nimic in sensul ca nu m- a ajutat niciodata cu vruen sfan sau vreun sprijin. Azi, ca nu i-am raspuns la interfon m-a luat de gat, a zis ca-si baga in gura mea, ca-mi trage una de ma baga in perete.Eu sincer, nu sunt o persoana care sa taca dar ma abtin cu greu sa-i zic ceva mai rau ca poate-mi da vreo una, iar atunci mi-e imposibil sa ma mai controlez si dau unde apuc. Incontinuu zice ca are un prost la casa, ca mai bine facea 5 fete de centura (incerc sa cenzurez cu cuvintele mele) care sa produca bani decat un prost ca tine. Citez "Si tu si mama ta, doi prosti am la casa" de prietena mea zice mereu "parasuta aia, cu...a aia ca numai aia te-a stricat". Culmea ca ea mereu m-a adus pe calea cea buna si nu le-o gresit cu nimic. Prima data cand le-am spus de vreo fata, in trecut mereu le-am ascuns, si acum. Astept cateva sugestii si pareri! N-as mai vrea sa plec capul in fata lui cum a plecat mama si i-o permis de fiecare data, ajunge!

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Tu decizi cum procedezi, dar dacă faci ca si el, ii răspunzi cu aceeași monedă, ii calci pe urme. Mai bine învinge răul prin bine si când ești pregătit să te desprinzi de familie, atunci poti sa faci cum vrei tu. Imi pare rau de situatia ta.

| mentholinks a răspuns:

Ai 20 de ani. De ce mai stai cu ei? Pleaca.

| Mihail1330 explică (pentru mentholinks):

Chiar crezi ca asa usor e, undee?

| Nilsson a răspuns:

E nasol cu un asa tata, dar nu prea ai ce sa faci, ma indoiesc ca isi mai poate schimba caracterul la varsta acesta.

Tot ce poti sa faci e sa nu te consumi din cauza lui si sa fii calm, o sa inrautatesti lucrurile daca rabufnesti si se poate ajunge la mai rau.

Cand o sa iti permiti sa locuiesti la casa ta se va rezolva situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pareri? Ori taci si inghiti ori ridici si tu mana. Dar fii sigur ca atunci cand dai ca ramane jos si nu se mai ridica cateva ore. Nu ca ar merita altceva.

| IJustDeath a răspuns:

Chiar dacă nu am trecut prin asta te înțeleg...
Relațiile cu părinți sunt de cele mai multe ori problema principala, poate ca tatăl tău nu te-a vrut, sunt unele cazuri în care mama își iubește copii dar tatăl își bate joc.
Dacă tu spui ca nu tine deloc la tine ar fi bine sa analizezi puțin situația, adică îți cer sa te gândești cum era când erai mic? Se comporta la fel, când mergeati într-un loc public se lua mereu de tine?
Poate ca i sa întâmplat ceva de curând și nu are pe cine sa se răzbune, asa vina cazand pe tine.
Sau poate ca încearcă sa se răzbune din cauza ca te-a crescut, sunt sigura ca dacă se comporta asa ți-a reproșat de multe ori ca te-a crescut și și-a irosit bani.
Poate fi și din cauza vârstei, uni oameni când adâncesc în vârstă pot trece de la un comportament la altul, cunosc persoane care au pătit asta.
Tatăl tău bea? Adică sunt multe cazuri în care bărbati stau prin baruri și se îmbată apoi vin acasă și își iau familia la bătaie.
Cel mai bine pentru tine dar și pentru mama ta este sa plecați de acolo când el nu este acasă, nu trebuie sa îți irosești viata pentru un părinte care nu te-a dorit, însă mama ta care te-a crescut chiar și sub certurile tatălui tău merita pace, odihna și mai ales sa își ducă liniștită bătrânețea căci viata este scurta.
Dacă tatăl tău nu încetează cel mai bine ar fi sa îl duci la politie, ești major, deci poți face asta.
Cu timpul își va da și singur seama de ceea ce a pierdut, am trecut prin ceva asemănător doar ca eram mult mai mica.
În orice caz sper sa poți rezolva situația, multa bafta! happy