| GLA a întrebat:

Salut, am avut o relatie care nu s-a terminat deloc frumos, cele mai multe greseli au fost din partea mea. Chiar si cu toate astea, am iubit-o si inca o iubesc, imi este dor e ea. Partea urata este ca au trecut 3 luni si ceva de la despartire din care ea deja are relatie de 2 luni. (relatia noastra a durat 1 an si 5 luni, prima relatie serioasa pentru amandoi). Ea a trecut destul de usor peste, probabil nici nu se mai gandeste la mine insa nu pot spune la fel si despre mine, ma gandesc la ea zilnic, imi este super dor de ea si ma simt vinovat de greselile mele pentru ca am pierdut-o, cum naiba sa scap din "inchisoarea" asta a gandurilor? Imi ocup timpul cu tot ce pot eu dar cum prind 5-10 min sa nu fac ceva, ma apuca gandurile despre ea. Cum sa trec peste? Cum sa fac sa nu ii mai duc dorul? Cum sa nu ma mai gandesc la ea? (sunt atat de tolomac ca m as impaca cu ea oricand daca ea ar vrea)

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Bine ca recunosti ca esti tolomac ☺. Ca aici e problema ta. Inca speri la ceva, desi mintea iti spune ca nu mai ai sanse. Speranta alimenteaza sentimentele. Tai-o, si in timp ele se vor estompa, incet-incet o vei uita. Dar cit crezi ca te-ai putea intoarce la ea, vei suferi. Gata, totul e istorie de acum!

| anonimg a răspuns:

Tu trebuie sa iti iei gandul de la ea.
Este normal ca astfel de ganduri sa iti vina in inima; dar cum vin, asa le si lasi sa treaca mai departe. Ca un stol de pasari care zboara pe deasupra capului tau, dar nu le lasi sa isi faca cuib in capul tau.
Acum ti-ai descoperit defectele de caracter; si intotdeauna sa fii constient de ele, si sa lupti impotriva lor. Altfel, vei vedea ca urmatoarea relatie va fi absolut identica ca si aceasta.

In mod normal, astfel de relatii se fac numai in scopul casatoriei. Altfel, este ca si cum amandoi v-ati urca intr-o barca si va lasati purtati de valuri fara sa aveti o tinta, si fara sa luptati pentru a ajunge la tinta. Asta este naufragiu inca de la inceput.
Deci daca esti pregatit pentru casatorie iti faci o relatie; altfel va fi doar suferinta. Cei mai multi nu i-au in serios relatiile; dar cu fiecare despartire inima isi va pierde din capacitatea de a mai iubi. Iar la urma cand va veni si casatoria, cei doi vor fi impreuna si... atat. Si daca te vei impaca cu ea, mi-e team ca dragostea nu va mai fi aceeeasi.
Cat despre fata aceasta, sfatuita de prietene sau nu, trebuia sa va despartiti. Aceasta este ceea ce se numeste "relatie toxica", si nu trebuie sa existe asa ceva.
Femeile nu stau pe ganduri si isi gasesc repede pe cineva. Dragostea lor este mai slaba. Dragostea barbatului pentru femeie este mult mai puternica, chiar daca aceasta nu se exteriorizeaza asa ca la femei.
Tu ai putea sa o aduci pe fata aceasta inapoi la tine, daca ti-ai fixa doua principii:
-sa fii pregatit pentru casatorie
-sa iti indepartezi defectele de caracter. Oricum ar fi, aceste doua principii trebuie sa le aiba toti oamenii care au ajuns la varsta casatoriei.
Dar mai mult decat orice prietenie si orice casatorie, mai presusu de orice relatie de pe pamant este relatia cu Dumnezeu.
Prietenia, casatoria, dragostea si tot ce avem bun sunt de la El. Si doar daca vom vedea toate aceste daruri prin ochii Lui, atunci vom avea si adevaratul respect pentru ele. Doar atunci vom intelege ca niciun om -barbat sau femeie- nu are dreptul sa se joace cu inimile oamenilor.
Iti las doua carti pe care orice tanar si orice familie trebuie sa le aiba in casa:
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

| Ineys a răspuns:

Gasesti alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune i ei intr-un mesaj exact ce ne ai spus noua aici. Poate și ea se gândește la tine. De multe ori fetele sunt mai orgolioase

| GLA explică (pentru anonim_4396):

Am facut si treaba asta, chiar de mai multe ori insa nici respectul nu l a avut sa imi raspunda personal, am gasit doar indiferenta la ea. Nu se mai gandeste la mine si chiar daca se gandeste, cu ce folos, are o alta relatie...

| Unsfatbun a răspuns:

Prietene, timpul nu se mai întoarce, iar greșelile făcute in astfel de situație, nu se mai pot repara. Din păcate!
Rămâi cu o amintire plăcută și nimic mai mult, iar când o vei întâlni, cum ești băiat educat, o vei saluta politicos (chiar dacă este de mână cu al ei).
Ești și tu bărbat cu testicule și ai și tu orgoliul tău.winking
Relaționează și tu. Fă-ți prieteni noi. Acei prieteni au și ei surori! happy
Serios îți spun. Capul sus și uit-o! Este mai sănătos pentru tine. Succes

| Diaaa2004And a răspuns:

Cum o poți uita mai ușor decât indragostindu-te de altă fată? Găsește pe alta, eu nu înțeleg cum a putut să uite într-o lună o relație de un an și 5 luni. Poate că s-a băgat cu el ca să te uite pe tine și probabil chiar a funcționat deci asta ar trebui sa faci și tu.