| energia a întrebat:

Salut.

Am cateva nelamuriri si curiozitati.

In primul rand, vreau sa mentionez ca in toata viata mea am avut parte de intimitate, avand in vedere ca aveam propria mea camera.

Acum cu facultatea, parintii mei s-au gandit ca ar trebui sa incerc sa stau la camin.
Sincer... nu cred ca ar fi atat de rau. Sau da? Sunt obisnuita sa am o camera doar pentru mine, totul fiind la locul lui.
Din cate am vazut pe site-ul facultatii, sunt mai multe camere cu 4 paturi decat 3, 2 sau chiar un pat.
Si sincer, sunt cam reticenta. Nu am incredere in straini (la modul ca nu prea sunt deschisa unor conversatii atat de rapid), dar sa stau cu inca 3 persoane (fete, sper) in camera.
Am tot felul de ganduri paranoice cum ca mi-ar fura din lucruri, ar trebui sa impartim diverse (pentru ca asa da bine? etc.)

Voi cum ati procedat/proceda?

Răspuns Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Pai mai întâi vezi cum sunt fetele care îți vor fi colege de camera. Poate sunt genul care sunt mai mult plecate decât acolo, poate sunt genul care învață mult și nu vorbesc cu nimeni, sau poate sunt dezordonate și gălăgioase. Daca nu te poți obișnui, poate poți opta pentru o chirie. Va trebui sa faci anumite compromisuri și să înveți să profiți mult mai bine de spațiul pe care îl ai. Oricum, in timp te vei adapta. Sau poate după primul an te împrietenești cu niste fete și din anul 2 poți cere să stai cu ele în camera. Eu sunt singura la părinți și am camera mea, la cămin (privat) mai stau cu o fata în camera care e foarte ok, ne înțelegem bine, dar nu pot sa zic că suntem cele mai bune prietene. Eu nu pot dormi decât dacă e întuneric și liniște, ea poate dormi oricum. Așa că uneori, când mai citește seara eu îmi pun o chestie la ochi sa am întuneric. Și eu sunt conștientă că fac anumite lucruri care pe ea o deranjează, dar cu comunicare și în timp facem sa ne fie la amândouă bine.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Exista cutie cu lacat pentru pertenentele personale. E in favoarea parintilor sa faca fata usor la cheltuieli

| energia explică (pentru mgtow):

Nu e vorba absolut deloc de cheltuieli. Dar avand in vedere ca ei isi doresc sa fiu mult mai sociabila blah blah... de aceea au propus asa ceva. Oricum, e la alegerea mea, daca imi place stau, daca nu, nu.

| Dalmore a răspuns:

Mi-aș accepta soarta și aș fi atentă cu lucrurile mele. Dacă se întâmplă să se fure, deși nu prea am auzit cazuri, nu ești singură pe lume, există poliție și se pot lua măsuri.

| noname2021 a răspuns:

Hei,la fel am fost si eu ca tine si sincer inca sunt. Vreau intimitatea mea,lucrurile mele sa fie doar ale mele si cum le las asa sa le gasesc, intr-adevar nu poti avea incredere in persoane asadar nu o sa stii cu cine numeresti, clar o sa stai tot cu fete, nimeni nu te pune la camin sa stai cu baieti dar cu toate astea poti sa dai de fete rele sau poate ai noroc si chiar te vei intelege cu ele, n-ai de unde sti.Eu totusi nu am vrut sub nici o forma sa stau in camin asadar m-am mutat cu chirie undeva.Fa rost de un job(asta in caz ca nu ai), cu mai putine ore daca nu cu norma intreaga, si cauta o chirie mai ieftinuta asa si se rezolva problema.Ai linistea ta,intimitatea pe care o doresti, poti face ce vrei tu cand vrei tu, eu nu as putea sta cu altcineva, cum crezi acum, depinde doar de tine.

| qAleexa a răspuns:

Fata mea, stai linistita. Si eu am aceeasi problema.
In primul rand trebuie sa te gandesti la starea economica a parintilor tai.
O sa te adaptezi pana la urma cu ele, ca eu cred ca stai cu fete.
Faza cu impartitul lucrurilor, daca tu nu vrei sa imparti, nu te obliga nimeni si nici nu au dreptul sa atinga fara voia ta.
Daca doamne fereste iti dispar lucruri din camera, nu esti singura acolo. Sunt profesori, director etc. Nu ramane nerezolvata problema.

Eu ma duc si stau la camin, daca nu imi plac colegele, pur si simplu le ignor, desi e greu. Vezi si tu iti faci prietene pe acolo prin internat si va duceti si cereti sa va puna impreuna.