| camimimi a întrebat:

Salut, am de luat o decizie. Am 26 de ani, am o relatie cu un musulman de 1 an, ne iubim. Sunt gravida in 7 luni cu el. E gelos, posesiv, protector si religia e importanta pentru el, imi impune multe lucruri, dar in acelasi timp e afectuos, tandru, grijuliu, nu bea, nu fumeaza, eu sunt prioritatea lui nr 1 si tine la bebe.Tin mult la el, e carismatic rade, glumeste, e chipes, dar se supara repede si avem alta cultura, alta gandire.Se implica in toate, gateste uneori sau ma ajuta la orice, mereu se gandeste la binele meu, incearca mereu sa ma invete ceva. A aparut si fostul in viata mea, pentru ca nu ne-am uitat, am avut o relatie de 8 ani cu multe obstacole, prima iubire si aceeasi cultura, religia, limba. Ne-am iubit mult dar are si el niste defecte. Bea, fumeaza, petrece timpul liber cu prietenii cu familia lui, nu prea i-a placut doar 2 cum as vreau eu. S-au bagat ai mei apoi s-au bagat ai lui in relatie si el nu m-a aparat, nu a luptat ca mine si e mai rece. Ne-am certat mult de cand s-au bagat surorile lui, e foarte atasat de ele. Abia la sfarsit ne-am logodit, nu era pregatit, acum ar fi. A spus ca se cearta cu ai lui ca sa ne impacam. Nu mai sunt la fel sentimentele pentru ca s-au intamplat multe si a trecut 1 an, nici incredere nu mai e mai deloc.Ne-am mai schimba. Suntem amandoi inca, blocati in trecut si trebuie sa aleg unul din ei. Pe care sa il aleg odata pentru totdeauna doar unul? Nu mai vreau altul nou, vreau casatorie, familie, dar nu stiu ce sa fac si fetita mea va purta hijab si nu vom avea libertate cu musulmanul dar el e tatal si isi iubeste bebele din burtica, celalal nu prea e incantat si toti ma vor arata cu degetul, toti vor rade de noi. Eu cu fostul si copilul altuia.

Răspuns Câştigător
| GirlOnline81 a răspuns:

In mod normal, te-as sfatui sa faci ceea ce-ti spune inima. Daca esti sigura ca-l iubesti pe unul dintre ei, alege-l in defavoarea celuilalt, chiar daca cealalta alegere pare mai stabila si suna ca ceva de lunga durata. Ti-as mai recomanda, de asemenea, sa alegi cat mai repede. Nu de alta, dar s-ar putea ca in tot acest haos sa-i pierzi pe amandoi.
Insa asta nu e o situatie normala. Tu nu-ti exprimi iubirea fata de cei doi barbati, nici macar fata de unul dintre ei, ci doar confuzia legata de o alegere pe care trebuie s-o faci. Parerea mea sincera? Atunci cand esti confuza intre doi barbati, cea mai buna decizie este de a nu ii alege pe niciunul.

14 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

O veste proastă, bazată pe realitate. Bărbatul musulman, niciodată nu acceptă copilul său, să nu fie crescut în religia și familia sa. Ținând cont că ești în România, vei putea pleca de la el după ce vei naște, dar fără copil. Iar, la custodie, va invoca că ți-ai părăsit domiciliu conjugal.
Din păcate, ar fi bine să renunți la român și să rămâi cu musulmanul.

| Plato a răspuns (pentru romeo78):

De ce "din pacate"?

| romeo78 a răspuns (pentru Plato):

Pentru că bărbatul musulman nu va accepta să piardă copilul și se va răzbuna!
Recent, a fost un astfel de caz cu un turc în România.

| Plato a răspuns (pentru romeo78):

Dar de ce "din pacate" sa ramana cu musulmanul? A spus ca se poarta frumos, o trateaza bine, e tandru etc.
De ce crezi ca i-ar fi bine sa plece cu romanul care bea, fumeaza si e iresponsabil?

| romeo78 a răspuns (pentru Plato):

Dacă nu ați citit, documentat despre obiceiurile musulmane, nu vă fac eu educație, citiți, iar apoi m-ai vorbim!

| DeathIncarnate a răspuns:

Nu alege pe niciunul.
Simplu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu fostul.
Dacă după 8 ani, o viață de om, v-ați despărțit, cu logodnă cu tot, cu familia care s-a băgat între voi, etc, eu văd acea relație moartă.
Dacă o învii acum, trebuie să o calci pe cea nouă în picioare.
Aici vă leagă deja o nouă viață, un copil. Copilul are nevoie și de tine și de tatăl său, nu de un străin.
Trebuie să vă decideți unde veți locui, aici sau într-o țară musulmană.
Apoi, dacă până acum nu ți-a impus religia lui, puteți, deschis sau tacit să respectați fiecare religia proprie, el să nu te împiedece să participi la sărbătorile religioase ale tale și invers la fel. partea cu gelozia e mai neplăcută, dar dta ai prezentat o mulțime de calități ale lui. Nu există soț perfect.
Astfel eu optez pentru varianta 2.
Cele două religiii nu sunt antagoniste. așa cum le preznită massmedia și răuvoitorii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Copilul ar decide să aibă ca tată pe cel care l-a conceput.
Nu totdeauna este confuzie între doi bărbați sunt multe cazuri de femei care au sentimente de atașament puternic la doi bărbați diferiți. Cazurile au fost menționate și în literatură, Jack London - Doamna mică din casa mare.

| Hammurabi a răspuns:

Fată dragă, ce varză ai făcut cu viața ta... vai de copilul pe care îl vei naște. Ce vină o avea săracul să aibă o mamă așa ca tine?
Iartă-mă dar nici măcar nu pot să-ți dau vreun sfat.

| Donsavas a răspuns:

Ar trebui să mergi la un psiholog. Treburile astea nu le poti discuta cu străini pe internet, se vede ca nu le poti gândi singura iar iubiții tai nu pot alege pentru tine.

| Plato a răspuns:

Nu putem sa luam o decizie de o asemenea importanta pentru tine.
Dar sa incercam sa vedem pro si contra:
- Pentru actual vei fi prioritatea nr.1, pentru celalalt doar "alta", usor de inlocuit.
- Pentru actual copilul va fi extrem de important, pentru celalalt copilul tau va fi UN STRAIN, nu-i poate oferi afectiune/iubire paterna! Chiar daca il accepta, NU are cum sa ii fie tata. Acest lucru va afecta copilul.
- Cu actualul ai o situatie sigura, e un om serios, nu are vicii, nu te va agresa. Fostul bea, fumeaza, e imatur (din ce spui tu), puteti ajunge la sapa de lemn, poate veni beat/drogat, poate te bate/agreseaza, nu stii ce poate.
Asa vad eu lucrurile, iar eu, in locul tau, as prefera musulmanul.
Nu cred ca iti este imposibil sa-i respecti si lui religia, nu cred ca te pune sa-ti acoperi fata si nici nu te tine de sclava, ai spus si tu ca se comporta frumos. Nu patesti nimic daca porti esarfa aia pe cap, nu cred ca e o tragedie. Sunt sigur ca actualul se va ocupa ca (,) copilul sa fie educat si sa-si faca studiile necesare, in timp ce fostul, din nou, nu va da doi bani pe asta, si nici nu e destul de responsabil pentru a o face.
Trebuie, cred eu, sa iei in considerare si copilul, ca viata lui depinde de tine! Nu poti sa te gandesti doar la tine. Nu fi copilaroasa, nu acum. E important sa iubesti omul cu care stai, dar gandeste-te bine. Chiar crezi ca-l mai iubesti pe fostul, sau e doar o amintire a acelor vremuri?
Parerea mea e ca nu ar trebui sa renunti la ce ai acum, pentru un pariu, un risc reprezentat de fostul, care poate sfarsi foarte rau, atat pentru tine cat si pentru copil. Bafta.

| Emma30555 a răspuns:

Nu înțeleg de ce ai rămas gravidă asa de repede cu musulmanul fiind cu el doar de un an. Dar trecând peste asta cred ca ești doar speriata de aceea ești și confuza. Eu nu cred ca o sa meargă relația cu fostul, tu fiind gravidă în prezent cu altul. Fetita ta va trai în România, nu trebuie sa poarte val pe cap, trebuie sa te impui un pic și cu regulile tale, e și copilul tău, o poți boteza dacă tu vrei, trebuie sa i spui ca si tu ai religia ta și ții la ea și ca e și copilul tău

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne,într-o relaţie abia la 3 luni sau chiar mai mult începi să faci sex cu iubitul sau iubita, dar tu deja te pregăteşti să dai naştere unui copil, cine ştie ce vrea ăsta de la tine dacă aşa de repede s-o grăbit să te îngreuneze.Mai ales că ai zis că-i posesiv şi gelos, că poate să te suspecteze că-l înşeli şi să îţi i-a copilul.
Vreau să te întreb ceva:Tu chiar aşa de bine l-ai cunoscut în 3 luni? Pe bune? Eu ced că te amăgeşti.Pa.

| oz_1736 a răspuns:

Orice am spune noi, decizia e a ta, dar sincer iti spun ca eu nu as fi uitat nici in 2 ani o relatie de 8 ani. Te-ai lipit de primul care l-ai gasit. Fa-ti singura ordine in sentimente si gandeste-te bine la urmari. Viata ta si a copilului depind de tine. Atat pot sa-ti spun