| anonim_4396 a întrebat:

Am eu o idee, conceptie gresita despre acest lucru sau este adevarat? E utopie, fantezie ceea ce gândesc sau nu?
Cineva mi-a spus ca e o idee gresita, utopic, aceste lucruri sunt foarte rare, se intampla mai mult in filme. Ma refer la relatia prieteni-colegi : vorbit in fiecare zi cu ei pe Facebook sau face-to-face, iesiri, intalniri, excursii (tabere) macar odata pe saptamana sau in week-end, lucruri care nu se intampla. Pur si simplu cateodata am senzatia ca nu ma cauta nimeni, sau lumea ma cauta atunci când are nevoie de mine, vorba aceea,, la greu si plictiseala toti stiu de tine."
La voi cum sunt aceste relatii? Nu stiu de ce am senzatia ca doar la mine este asa (va rog nu ma mintiti zicandu-mi ca si la voi e asa, desi poate nu e, doar ca sa ma linistiti) si la restul majoritatea este asa cum am descris mai sus. Sincer mi-as dori mult acest tip de relatii, desi pare o utopie, fantezie desprinsa din filme.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

În multe cazuri majoritatea e indiferentă, nu le mai pasă decât de ei. Nu peste tot e așa, clar. Eu de exemplu nu aș face lucrurile astea căci nu mă simt bine pentru o perioadă mai mare într-un colectiv, așa sunt eu. Însă cred că e un lucru foarte benefic să se facă lucrurile astea.
Păi am stat de vorbă ieri cu un prieten. Acel prieten mai vorbea cu un tip și îl mai întreba, ce face, dacă a învățat etc. Eh până într-o zi când ăla i-a dat respins și ignore peste tot. S-a văzut cu el și l-a întrebat de ce așa. Ăla a zis, pentru că îl stresa. Dacă acum să vorbești cu cineva înseamnă stres înseamnă că lumea a ajuns rău de tot...Nu știu văd mulți oameni urâcioși în ziua de azi și asta și din cauza invidiei. De exemplu prietenul ăsta a luat un examen pe care ăla nu l-a luat. Poate să fie și ăsta un motiv, invidia. Și oamenii devin invidioși și afectați pe chestii penibile. Așa e lumea.

| nda a răspuns:

Prieteni/amici/tovarasi de care vorbesti tu exista doar cativa, ii numeri pe degetele de la o mana. restul "prietenilor" pe care ii ai tu pe Facebook iti sunt, de fapt, doar cunostinte.
acum trebuie sa intelegi si tu ca poate nu toti au posibilitatea sa iasa saptamanal.

la mine prieteniile astea au existat doar in copilarie. cand eram mic ma certam vecinu, care mi-era si coleg de clasa, dar dupa cateva ore eram din nou cei mai buni prieteni. acum ca am mai crescut nu mai e asa. ai spus ceva gresit, gata, s-a terminat prietenia.