| anonim_4396 a întrebat:

Am fost chemat de rude in Spania. Dar, problema e ca parintii mei sunt despartiti si stau cu tata. Mama nu vrea sa imi semneze cum ca ma lasa sa plec, adaugand si alte motive (cica ca s-ar razbuna pe tatal meu). Chiar tata vorbea cu ea la telefon si ii spunea ca : Ea, ca mama, nu-si da seama ce face, ca nu o sa mai vorbesc cu ea, si alte chestii. Si asa si e. Sunt extrem de nervos pe mama, si cica ma iubeste. Nu-i chestia ca stau tot restul vietii. Ma duc doar in concediu eu singur. Am auzit alte intamplari, in care, o fata, a plecat fara semnatura de la parinte.
Cum credeti ca as putea pleca altcumva?
Nu imi urasc mama, doar sunt nervos pe ea!

Cred ca e vina tatalui meu vitreg, cu care sta mama.
AJUTATI-MA, VA ROG! Am auzit cazuri in care au plecat alti copii fara semnatura, cu tot cu judecatorie si tot, facut legal!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.31 din L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Ieşirea din România a minorilor, în situaţia în care există neînţelegeri între părinţi cu privire la exprimarea acordului ori unul dintre părinţi se află în imposibilitatea de a-şi exprima voinţa, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 30 alin. (2) şi (3), se permite numai după soluţionarea neînţelegerilor de către instanţa de judecată, în condiţiile legii."
Fata de aceasta este necesar ca tatal sa depuna o cerere la judecatoria de domiciliu a mamei si instanta sa hotarasca faptul ca poti pleca fara acordul ei.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiar daca ti-ar semna nu poti pleca neinsotit de un adult.

| DieterBortscher a răspuns (pentru darrio2007):

Sunt dat pe mana soferului de autobuz cu care merg. Soferul a semnat. Doar chestia cu mama e problema!

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Te sfatuiesc sa postezi aceasta intrebare, detaliata (varsta, alte detalii pe care le crezi importante) pe forumul avocat.net
Acesta este linkul: http://www.avocatnet.ro/content/forum
Gasesti acolo oameni specializati in acest domeniu, care te pot ajuta cu raspunsuri concrete si sigure.

| Rainmaker a răspuns:

Salut Deniss!
Du-te la mama ta cu un buchet de flori, expune-i dorintele si motivele tale si sunt convins ca-ti va incuvinta plecarea si ca te va intelege, mai ales daca sustine ca te iubeste. Oricum, vorbeste-i cat poti tu de frumos si nu recurge la amenintari chiar daca atitudinea ei iti provoaca durere.Pana la majorat, legea este stricta si daca pleci fara incuvintarea ei notariala, poti si tatalui tau sa-i creezi probleme.Bafta!

| Sahasd a răspuns:

Sa inteleg ca ai 14ani, si da se poate daca tatal tau, tutorele tau se duce la judecatr si face o cerere detaliata despre situatie stiu de la un verisor cu aceeasi situatie ca a ta.winking