| liviuro a întrebat:

Salut,

Am o dilema care ma roade de ceva timp si o sa intreb fara sa sugerez posibila explicatie pe care o cred eu.

Eu am 31 ani si am o relatie de aproximativ un an cu o femeie de 26 ani, care nu mai locuieste cu parintii, dar ii viziteaza in fiecare weekend, ei locuind in alt judet. Eu nu ma cunosc cu ei, asa ca ea se duce acasa singura.

Parintii ei nu doar ca nu stiu de existenta mea, dar nu stiu nici macar ca are o relatie. Ea este foarte obsedata sa pastreze imaginea de femeie singura in fata familiei ei, dar si pe Facebook.

Am vb de cateva ori cu ea despre asta si explicatiile ei imi par niste bazaconii: ca ii vor pune 1000 intrebari, ca ei nu ar fi de acord cu diferenta de varsta etc.

Am ajuns pana la a-i propune sa le spuna ca are o relatie cu unul, oarecare, sa nu dea detalii despre mine, sa descrie ce i-ar fi convenabil. Am vrut garantia ca ai ei nu stiu de un altul sau ca ea nu are "pe teava" pe altul, urmand sa il introduca "in peisaj" dupa ce s-ar desparti de mine. Mereu a gasit explicatii sa nu faca asta sau a pus conditii prostesti ca sa nu fie nevoita. Parerile ei sunt, de fiecare data, ca sunt eu exagerat.

Care credeti ca sunt cele mai bune 3 explicatii care sa justifice nevoia asta obsesiva de "femeie singura sau disponibil" chiar si fata de familia sau prietenii ei?

Va multumesc

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parerea mea este ca tu nu corespunzi barbatului pe care ea il astepata, dar momentan esti si tu bun de ceva, de aceea te tine in umbra.
Imaginea de femeie singura si-a creat-o ca sa-i fie de folos ca in momentul cand apare barbatul de care este indragostita si care corespunde listei ei de cerinte, sa-ti dea papucii si atunci sa anunte ca "in final si-a gasit marea dragoste" ea fiind o femeie Sfanta" si singura care s-a pastrata pentru acela.
Toata minciuna in care traieste femeia asta si imaginea care si-a creat-o are la baza un anume tel, pe care nu l-a gasit inca!

Imi pare sincer rau pentru tine, dar cred ca relatia asta este pierdere de vreme, pana ea se plictiseste si iti da papucii.
Oricum te manipuleaza cum vrea ea si este atat de smechera ca a reusit chiar sa-ti insufle tie indoiala, spuandu-ti ca exagerezi, cand realitatea este dura, ca ea vrea sa para singura si cuminte, pana gaseste fat frumosul, dupa care va pleca.

| VoidEternal a răspuns:

Mda, nicio explicație pe care ai primi-o nu o va scoate pe ea într-o lumină buna. Și pe bună dreptate. Nu prea se face ce face ea.

"5 ani - diferență prea mare de vârsta" e o scuză cu adevărat penibilă. Și chiar daca spune adevărul, asta spune multe lucruri despre ea și despre nivelul de maturitate pe care ar trebui să îl aibă și nu-l are. Pentru că nici ea nu are 16 ani.

| Endoryus a răspuns:

La 26 de ani fata si-a gasit un fraier calumea, fara suparare. Atata timp cat nu sta pe banii parintilor nu exista scuze pentru asa ceva. Nu da 2 bani pe tine sau relatia voastra. Ai 31 de ani nu 18, nu mai ai voie sa fii atat de naiv la varsta asta. Cauta o fata cu capul pe umeri nu un copil tembel care ii e frica de "mami si tati" si de ce ar spune prietenii ei pe Facebook.

| haileewatson a răspuns:

Pentru ea relatia asta nu este importanta si nu este de viitor. Nu vad alt motiv pentru care te tine secret. 26-31 nu e deloc o diferenta mare de varsta. Probabil esti doar o distractie trecatoare, probabil are pe altcineva acolo in orasul parintilor.

| Danny28 a răspuns:

Stai frate liniștit că are pe altul.

| Together a răspuns:

Cred ca e adevarat ce banuiesti. Isi cantareste optiunile, nu e dispusa sa ti se dedice si isi apreciaza libertatea. Bucura-te de ea cat o mai ai, si pregateste-te pentru viata de dupa.

In general cand primesti in repetate randuri explicatii care miros a bullshit, e bullshit.

| gugugugu a răspuns:

Probabil are un copil pe care il cresc parintii. Si nu vrea sa afli de el, nu inca. Eu asa cred.