| Cosmin483 a întrebat:

Am o întrebare. Am un tată și o familie, as putea spune, retardata.
De ce spun asta?
Deci, eu vreau să mă fac bucătar iar acum eram cu ai mei și ei au deschis subiectul.
Le-am spus că vreau să mă fac bucătar (ei stiu asta de mult) și au început să mă înjure de toți sfinții și morții, ca sunt un prost și nu mai știu ce. Pur și simplu ma termina psihic. Acum am plecat de acolo și m-am pus în pat, în camera mea.
Tata a venit peste mine să mă ridice din pat să nu dorm timp de 2 zile, cum fac bucătarii.
După a început iar sa ma înjure și a spus anul viitor mă duce la profesionala, eu fiind la Colegiul Economic Administrativ Iași, în clasa a 9 a. Eu vreau după liceu sa fac o facultate de gastronomie în Franța sau Italia.
Efectiv nu mai sport, nu mai pot.
Mă puteți ajuta cu niște sfaturi?

Răspuns Câştigător
| HelpingHands a răspuns:

Te inteleg ca nu mai poti. dar incearca sa ii intelegi pe ei ca probabil iti vor binele si sa gandesc ca e mai bine sa inveti o meserie. Probabil nu realizeaza ca e meserie si ceasta de bucatar si chiar poate fi banoasa. Sau se gandesc ca lumea o sa fie asa pentru urmatori ani si nu vei putea calatori asa usor, poate vor sa fii aproape de ei sa nu te piarda si nu stiu cum sa se exprime altfel. Ai fi surpins oamenii in general ce prost isi exprima emotiile si starile.
Un lucru ce se foloseste in general e sa iti intrebi familia cand lucrurile se linistesc si intr-un moment oportun de ce nu cred ca poti face meseria de bucatar, de ce nu cred in tine, ce altceva ai putea face? Sau intreaba ti prietenii ce cred despre ideea ta, esti o persoana interesata? Si de asemenea gandeste te bine daca asta vrei sa faci, analizeaza de ce vrei asta, experimenteaza si alte optiunii daca poti. Comunica cu unii care fac asta deja, vezi ce este pro, contra si daca e ceea ce vrei.
Si la urma urmei da le timp si lor, nu trebuie sa "castigi" fiecare discutie pe care o ai cu ei pe subiectul asta, in timp daca ei te vad ca esti interesat, poate o sa inteleaga ca asta vrei sa faci. Mai ai mult pana la facultate sau pana la anul, ia o zi cu zi, si explica le intru n mod calm de ce vrei sa devii master chefbig grin si imbuneazai ca la urma urmei sunt parintii tai chiar daca sunt momente mai aprinse in "sanul" familiei.

| Cosmin483 explică (pentru HelpingHands):

Mersi. Ei au spus că voi avea familie și nu voi sta mult acasă etc.
Tata m-a făcut să-mi doresc să plec atât de departe de casă și cred că nu-mi mai voi schimba decizia vreodată.

| Dddonkey a răspuns (pentru Cosmin483):

Nu trebuie s ti o schimbi, daca asta vrei sa faci succes iti doresc, sa dea Dumnezeu sa faci ce esti pasionat si poate si inclinat, e foarte important.
Incearca pe cat poti de mult sa nu interiorizezi excesivi situatia. Ai rabdare si vei reusi!

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Spune-le că vor avea şi ei nişte beneficii dacă devii tu bucătar. Le vei pune şi lor pe masă mâncăruri gustoase.

| Cosmin483 explică (pentru sabin89):

Sau dacă mă enervează mult, le voi găti eu la înmormântarea lor, dacă știi unde bat.
M-am hotărât, merg la psiholog când încep școala și discut acolo problemele acestea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să faci un curs de gastronomie și fără liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te faci bucătar fără știrea lor. Nu trebuie să știe toată lumea ce vrei tu să te faci...

Îmi pare rău că treci prin asta!
Tine capul sus, poti merge mai departe!

Trebuie să te porți cu multă înțelepciune față de ei și să taci. Chiar dacă in mare parte ai dreptate.

| badpanda a răspuns:

Zici ca ei si faci ca tine.
Trebuie sa inveti sa convietuiesti cu tot felul de oameni.

| Cosmin483 explică (pentru badpanda):

Cu aștepți oameni trăiesc de 16 ani și efectiv, nu mai pot.

| badpanda a răspuns (pentru Cosmin483):

Si cand o sa fii bucatar o sa ai parte de experiente ciudate de la sefi sau de la clienti,
Trebuie sa inveti sa te descurci.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Buna! Incearca sa ii ignori. Ai reusit pana acum, vei reusi inca 3 - 4 ani, sunt sigura. La urma urmei e visul tau, iar daca ei nu pot intelege ca asta iti doresti, atunci asta este, nu prea ai ce face. Mergi pe drumul tau, incearca sa exersezi gatitul si limba franceza / italiana in timpul liber, sa iti fie mai usor cand te muti peste cativa ani. Incearca 'sa nu mai pui la suflet' tot ce spun parintii. Posibil aveau alte planuri pentru tine si au fost surprinsi de faptul ca tu inca iti doresti acest lucru, iar in loc sa te sustina au reactionat mai 'violent' (din punct de vedere verbal cel putin). Incearca sa nu mai aduci vorba de acest subiect / cand te intreaba sa spui o alta meserie pe care stii ca ei si-ar dori-o pentru tine, ca sa eviti certurile, iar cand termini liceul (si vei avea 18 ani deja presupun) iti iei BAC-ul si aplici pentru o bursa / program de schimb studenti in Franta / Italia si continui cu ceea ce iti doresti tu, adica gastronomia.

| HelpingHands a răspuns:

Cosmin, în primul rând că tu trebuie să știi foarte bine că gastronomia e pasiunea vieții tale și că altceva ar fi o pierdere de timp. Trebuie să știi că asta e tot ce vrei de la viață. Și dacă lucrurile stau așa pot să te sfătuiesc să ai răbdare cu părinții tăi. Nu știu ce relație ai cu ei, dar dacă ei te înjură, pot să-mi imaginez. A avea o vocație este unul dintre cele mai importante realizări din viața unui om. Este la fel de satisfăcător ca atunci când iubești persoana potrivită. Este una din marile reușite, să lucrezi în domeniul în care ești făcut să lucrezi. Oamenii nu au multe pasiuni, dar acelea puține pe care le au ar trebui să le monetizeze! Părinții tăi nu trebui puși în gardă dacă sunt împotriva ta. Poți să reușești singur. Te vei angaja la un moment dat și vei strânge bani pentru școală, de preferință vei lucra într-o bucătărie. Nu ți-i face dușmani pe părinții tăi, fi inteligent! Ce nu știu, nu le poate face rău! În rest viitorul îți e deschis înaintea ta! Mie mi-a luat 20 de ani ca să realizez cât de important este să-ți urmezi vocația, nu face și tu greșeala asta! Fi încrezător! Mult succes!

| Cosmin483 explică (pentru HelpingHands):

Va mulțumesc foarte mult!

| Ionut123987 a răspuns:

Ei cred ca o sa faci școlile astea degeaba și nu o sa ajungi nimic în viata. Probabil ei vor sa ajungi ceva în viata și le e frica sa nu ramai fără nimic, adică sa nu te ducă nicăieri școlile astea și sa ramai tot pe banii lor, sau sa fii nevoit sa lucrezi cu salariul minim pe economie sau alte cazuri.
Cel puțin asa a fost la mine cu liceul de arte.
Acum 4 ani când a dat sora mea nu au spus nimic rău, doar menționau ca de acolo nu prea ai ce face mai departe, dar parca li s-a luat o piatra de pe inima când au aflat ca nu a intrat pentru ca se temeau ca de acolo nu are nici-un viitor. Pe parcurs s-au convins ca și de la profilul de arhitectura și de la cel de arte plastice poți continua în destule domenii foarte profitabile financiar și au fost bucuroși sa audă ca și eu vreau sa dau, și chiar am și intrat.
Cred ca tot ce trebuie sa faci e sa le demonstrezi ca merită din plin. Dar sa nu insiști prea mult pe chestia asta pentru ca o sa se enerveze și mai tare. Ia-o ușor. Cu timpul o sa-și dea seama. Plus ca mai e timp. Poate ca o să-ți schimbi părerea pana termini a 12-a. Eu pana pe a 7-a am fost sigur 100% la ce liceu și profil vreau sa merg dar din clasa a 7-a am început să-mi schimb foarte des opțiunile astea și chiar ce vreau sa fac cu viata mea. De la mate-info pana pe a 7-a ca să ajung inginer IT apoi ma gândeam la arhitectura(unde sunt acum) filologie, bio-chimie. Pana la urma m-am hotărât ca dacă nu iau probele practice să-mi pun primele opțiuni la bio-chimie la aproape toate liceele din județ. Acum ești sigur pe ceva, dar poate o să-ți schimbi părerea pe parcurs.