| ThesthilxD123 a întrebat:

Salut, am o întrebare legata de o fată. Sta pe aceeasi scara cu mine și ma înțeleg bine cu ea, ne vedeam in fiecare seara la un suc, inghetata dar cand i-am spus ca o plac nu mi-a zis nimic timp de doua săptămâni, dar acum recent avea nevoie sa o duc cu masina undeva departe si mi-a zis ca in aceste 2 saptamani s-a gandit si mi-a spus ca sentimentele s-ar putea sa fie reciproce. Dar ma gandesc sa fi spun asta doar ca s-o ajut eu, orice avea nevoie o ajutam... Si nu stiu ce sa fac eu o plac foarte mult dar ea nu stiu ce sentimente are pentru mine, ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e cu altcineva, ignor-o.
Am avut si am in continuare tipe din astea, ma plac, se tin de mine, dar daca le dau atentie, nu iese nimic, gasesc pe altul si ma ignora. E o tipologie si asta, sunt fete nesigure, care vaneaza un ideal dupa aparente sau se ghideaza dupa usurinta cu care incepe o relatie, ignorand atractiile mai inteligente, fiind ceva mai complicate, si nesigure. Adica se combina cu prosti, probabil din frica de a fi judecate de un partener pe aceeasi lungime de unda. Nu ai cum sa le tragi spre tine, majoritatea fetelor sunt foarte fricoase in fata potentialilor parteneri neprosti.

14 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deja ai facut "pasul", nu mai ramane decat sa iesi cu ea in continuare, si vezi cum sta treaba:
-daca are pretexte sa nu iasa, nu te place
-daca se bucura mereu cand o cauti, sau nici nu apuci sa o cauti, ca te cauta ea, atunci chiar te place.
Daca e prima varianta, las-o moale, ignor-o incet-incet. Nu accepta valuri de atentie/pretexte/indiferenta, ca unele o tin la nesfarsit asa, si nu ajungi niciodata nicaieri cu ele.

| ThesthilxD123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Raspunsul este bun. Eu cand o chem undeva vine nu zice nu dar nu stiu este timidă. Am stat departe de ea vreo doua zile dupa a venit la mine și mi-a spus sa mai iesim. Dar cand iesim ia nu vorbește decat despre ce a facut la lucru chestii dinastia si câteodată imi da de inteles ca nu vrea sa vorbim despre noi ocolește. Acum recent am auzit ca are un prieten care e vai de el adica ia banii părinții lor si ii băgara la aparate nu stiu ce vede la el. Si asta ma frământă nu stiu daca ma place sau vorbește numai cu mine doar asa sa o ajut. Am incercat sa o uit nu pot... Ce crezi ca ar trebui sa fac s-o las balta sau sa mai incerc

| ThesthilxD123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Azi Am ignorato toată ziua si tot ma intreaba pe mese de ce nu vorbesc cu ea. Da de inteles ca ma cauta ceva de genul. Mersi mult...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ThesthilxD123):

Nu o lasa in seen, explica-i ca o placi, si nu poti fi doar prieten cu ea, pentru ca ti-ar fi greu.
In felul asta ii dai de ales.

| ThesthilxD123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

O sa-i spun maine sa vad ce zice. Dar am o reținere nu ca sunt timid dar poate zice sa fim prieteni doar atat si atunci as fi distrus

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ThesthilxD123):

Distrus sau nu, fa macar in binele tau. Nu accepta friendzone, tot distrugere e si aia, dar mai lenta/lunga. Poti pierde ani din viata, daca stai dupa fiecare nehotarata. Ani in care, daca stii sa iei decizii, poti face lucruri mult mai importante, pe plan sentimental sau profesional, material, etc.
Statul cățeluș dupa ea te consuma aiurea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ThesthilxD123):

Daca e cu altcineva, ignor-o.
Am avut si am in continuare tipe din astea, ma plac, se tin de mine, dar daca le dau atentie, nu iese nimic, gasesc pe altul si ma ignora. E o tipologie si asta, sunt fete nesigure, care vaneaza un ideal dupa aparente sau se ghideaza dupa usurinta cu care incepe o relatie, ignorand atractiile mai inteligente, fiind ceva mai complicate, si nesigure. Adica se combina cu prosti, probabil din frica de a fi judecate de un partener pe aceeasi lungime de unda. Nu ai cum sa le tragi spre tine, majoritatea fetelor sunt foarte fricoase in fata potentialilor parteneri neprosti.

| Andreeush a răspuns:

A stat cam mult să se gândească dacă te place.
Cel mai probabil te-a căutat fiindcă avea nevoie de tine.

| Plato a răspuns:

Nu exista timp de gandire, prietene. Daca iubesti pe cineva, stii atunci, pe loc, nu trebuie sa analizezi.

| qwertpro a răspuns:

Salut,incearca sa vezi situatia data si din alt punct de vedere.Cel mai probabil, cand i-ai marturisit sentimentele tale i-ai dat foarte mult de gandit pentru ca e posibil ca ea sa nu se fi gandit la o noua relatie dintre voi doi, iar aceasta marturisire sa-i fi dat mult de gandit daca simte sau nu ceva pentru tine.Doua saptamani e putin timp pentru a-ti da seama daca iubesti sau nu pe cineva, uneori e nevoie de ani chiar.Mediteaza atent asupra sentimentelor tale pentru ca mie imi par a fi mai mult niste sentimente de simpatie, nu de iubire.Nu poti lega o relatie de dragoste pe baza unor asemenea sentimente, dar cel putin poti incepe astfel sa o cladesti. Faptul ca te-a rugat sa o ajuti nu inseamna neaparat ca profita de tine.De ce te-a ales anume pe tine din toti? Nu a gasit pe altcineva oare? Da, nu exclud nici varianta ca poate a profitat de "slabiciunea ta", dar trebuie sa ai dovezi ca te-ar folosit, nu doar unele presupuneri dintr-o situatie.Cu totii mai cerem ajutorul persoanelor din jur.Cel mai probabil ea nu stie inca daca simte pentru tine ceva sau nu, sau nu vrea sa spuna ce simte din frica de a nu te dezamagi.Nu grabi lucrurile, lasa totul sa decurga incet si de la sine. Daca ea simte ceva pentru tine, vei afla numaidecat in viitor.

| ThesthilxD123 explică (pentru qwertpro):

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date. Azi mi-a dat adevărul în fata a zis ca a stat cu mine cică din plictiseala si ca nu avea ce face mi-a zis ca a fost un joc pentru ea. Si dupa ce mi-a spus toate astea m-am certat rau cu ea i-am zis ca nu vreau sa o mai vad etc. Dar in acest timp ea de abia sa abtinut sa nu planga. Dar chestia ciudata este ca acum pe seara am iesit la o țigară pe geam si am văzut-o în spatele blocului
Cu o fata statea pe banca plângând si spunand ca a facut o greseala. Eu cunosc pe prietena ei am sunat-o si ea mi-a zis ca ea a vrut să mă îndepărteze de ea ca cică nu putem fi împreună dar motivul nu a vrut să mil spuna... Tot prietena ei mi-a zis ca si ia ma plăcea a zis ca tot tot timpul vorbea de mine. Dar nu inteleg de ce a vrut să se îndepărteze de mine nu am suparato cu nimic nu am greșit cu nimic oricum asta este...

| qwertpro a răspuns (pentru ThesthilxD123):

Vei afla mai devreme sau mai tarziu motivul, fie de la ea, fie de la altcineva.Asa e viata, unele persoane vin, altele pleaca. Timpul va face totul pentru tine, si toata situatia data se va aranja de la sine.Mult succes!

| Horus35 a răspuns:

Bun... și cat ți-a dat pe benzină/motorină?

| ThesthilxD123 explică (pentru Horus35):

Nimic nu i-am luat banii pe motorina ia a vrut sa-mi dea dar nu i-am luat nu stau in 100 ron