| BogdanMarian99 a întrebat:

Salut. Am o întrebare și m-am decis să o spun aici pentru că prietenii mei nu înțeleg. Acum 2 săptămâni am întâlnit o fată, care are iubit de aproximativ 6 luni. Pe parcursul acestor 2 săptămâni am început să mă îndrăgostesc de ea fiind o fată matură, respectuoasă, cu capul pe umeri, vorbește foarte frumos, nu folosește cuvinte vulgare și e la locul ei. Atât eu, cât și prietenii mei am observat anumite lucruri la ea: felul cum se uită la mine, felul mă ia în brațe, cum face în așa fel încăt să stea mereu lângă mine atât în momentele când stăm undeva, cât și atunci când ne plimbăm. Mereu când mergem pe stradă stă lângă mine și în momentele când mai intră un prieten între noi, ea îl dă subtil la o parte ca să se pună inapoi lângă mine. Un lucru pe care o prietenă l-a observat și eu nu este faptul că este geloasă când mă ia altă fată în brațe, eu nu știu asta, dar a spus că a observat asta. Ce aș putea face că are deja o relație? Și credeți că simte și ea ceva?

Mulțumesc anticipat!

21 răspunsuri:
| Mopmop a răspuns:

Eu zic sa o lasi in pace. Daca va fi o perioada cu tine si apoi se intoarce la fostul? De ce sa traiesti cu senzatia ca iti poate face si tie la fel candva?

| Jus7t a răspuns:

Știi cum e...cea mai bună răzbunare pe tipul cu care te a înșelat prietena e să i-o lași lui. laughing
Tipa are relație și face asta, de ce crezi ca nu o sa facă la fel cu tine?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut,

Continua sa vorbesti cu ea, ca si pana acum. Iar daca o sa se ajunga la alte lucruri... o sa se ajunga, inevitabil.

Numai bine!

| Dintrebare a răspuns:

Eu zic sa ai o discutie cu ea si sa o intrebi pur si simplu ce vrei sa stii. Poti sa ii zici ca nu vrei sa interpretezi gresit lucrurile si tocmai de aia o intrebi pe ea. Poti sa ii zici ca si tie iti place de ea. Acum tu stii cum te exprimi si ce ii zici, dar eu asta as sugera, sa vorbiti deschis. Nu ai ce pierde. Singura chestie care eu as zice ca nu e ok, e ca ea avand prieten flirteaza cu altul. S-ar putea sa nu fie tare serioasa si nu stiu daca ti-ai dori o astfel de partenera la o adica

| tpUuUuUuUuU a răspuns:

Bate fieru cat e cald si femeia pana ii rece

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Daca se uita, inseamna ca doreste.

Daca doreste inseamna ca e nefericita.

Daca tie chiar iti place de ea si crezi ca ai putea-o face fericita pe termen lung, atunci fa pasul.

Spune-i ce simti fata de ea si ca intelegi situatia. In felul asta daca ea ia decizia sa fie cu tine, esti castigat. Daca nu, tot esti castigat, pentru ca lasa si alte tipe sa stea langa tine.

| anonimg a răspuns:

Nu avem voie să intrăm peste relațiile altora.

| AndreeaWTS a răspuns:

Sunt de acord cu ce ți-a scris DoarBogdan.
Nu trebuie să faci nimic. Lasă lucrurile să curgă.
Dacă va fi să fi ceva, va fi, dacă nu, nu.
E cea mai bună alegere în situația dată.

| Alesia1234 a răspuns:

Tu nu vrei o fata loiala in viata ta? Asa cum se da la tine cand are o relatie cu un alt baiat, poate sa te insele si pe tine cu altul...Si daca chiar ar tine la tine cu adevarat si i-ar pasa de tine, s-ar despartii de baiatul ala si ar fi cu tine, dar ghici ce, nu o face, insa cu toate astea se da la tine si practic doar te face sa te indragostesti de ea si sa te lase cu ochii in soare dupa...nu cred ca vrei sa fi pus in rolul de amant.

| AlexValentinn a răspuns:

Stiu exact de ce gen de fata este vorba. Este vorba de genul ala de fata usuratica, care vine se da pe langa tine la foarte scurt timp dupa ce va cunoasteti, se da pe langa tine pana ii pici in plasa, isi face damblaua cu tine si apoi te lasa la fel de usor cum a venit. Am patit si eu asa, gandeste-te ca eu eram impreuna cu o fata, iar alta care era cam parasuta ( sa stii de la mine ca parasutele sunt genu de fete care le-ai descris, in niciun caz una serioasa), care ma placea a inceput sa planga cand m-a vazut cu iubita mea de atunci, si mi-a dat impresia ca e inebunita dupa mine, apoi am lasat-o pe aia si m-am cuplat cu aia care plangea ca si mie imi placea de ea si dupa ce m-am cuplat cu ea nu mai era asa interesata si s-a incheiat relatia ( mult spus relatie) in scurt timp.

| Eisenheim a răspuns:

Din câte ai spus și ție îți place să te i-a în brațe alte fete și ea e geloasă, va cam potriviți laughing ce ai putea face? Aștepți, la cum descrii situația e clar că își va părăsi iubitul. Dar cum spunea cineva aici, gândește-te al câtelea iubit o fi, al câtelea vei fi tu, că s-ar putea sa plătești la fel happy

| Saiko10 a răspuns:

Chiar daca te place, ce spune lucrul asta despre ea? ca poate sa insele, si daca crezi ca pe tine nu te va insela, atunci te inseli tu singur. am o experienta cu una de genul, desigur nu am luat-o in serios ci doar sa vad care e treaba cu ea, si cum credeam, se ducea cu altii cat timp eram intr o "relatie" cu ea.

| Mosotti a răspuns:

Nu te intereseaza pe tine ca are o relatie, tu da-i drumu la treaba si cere-o de gagica, si va accepta daca e f clar ca te place si ea. Ea va alege daca vrea sau nu. Inseama ca pe ala nu prea-l mai place.
Deci ai enorml da mari sanse! DO IT mai repede, nu sta ca fraieru`.

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

De ce sa o lase in pace? Si ea il place se vede clar. Ea nu il mai place pe ala, asa ca el poate sa o ceara de prietena.

| Mosotti a răspuns (pentru anonimg):

Avem voie, oricum eu fiind liber am dreptul sa o cer de prietena, ea ca are relatie, va accepta sau nu, eu nu am nici o treaba.
Ce ma int pe mine de ala? Eu imi vad interesul meu.
Daca era ma accepta e clar ca ii fac si ei un bine.

| Mopmop a răspuns (pentru Mosotti):

Tu ai sta intr-o relatie in care prietena ta, dupa cum spui tu, azi te place, o saptamana da, 3 nu apoi iar 1 luna da, etc.
Si intre timp iti spune senina ca "i-au mai placut 3 tipi, unul chiar mai abanos la culoare.
Ce iti ramane de facut? Sa stati de vorba cum a facut ea sex cu cei 3?

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

As sta intr-o relatie cu una care m-ar iubi si s-ar purta f ok cu mine, nu conteaza ce face cu altii. Poti place in acelasi timp doua gagici sau doi gagii, nu e problema, nu ca nu ma place acum si maine da.
Ma place mereu.
Sunt destul de open mind.

Ori ma poate iubi doar pe mine, dar sa mai faca sex si cu altul doar de distractie si atat, fara nimic emotional, poate sa ne iubeasca pe amandoi la fel, totul e sa fie f ok cu mine, atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu citești ce scrii? Cum poți să încurajezi așa ceva? Unde îți este etica, morala și bunul simț?
Niciodată, în nicio circumstanță, să nu te bagi în relația cuiva, deoarece unul dintre ei va avea de suferit.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu f bine ce scriu, sa incerce, si ea va alege pe care vrea din cei doi, e dreptul ei sa aleaga, nu e absolut nici o problema! E un strain pentru mine ala, nu ma int ca sufera la o adica.
De ce sa sufar eu? Mai bine el, asta e.
Daca eu o plac, ea ma place, decizia e a ei, ii fac ei un bine, imi fac si mie, si ala duca-se tare.

Barbatii adevarati asa fac si au facut.
Barbatii care-s barbati niciodata nu intreaba "ai relatie?", sau chiar daca stie ca are, se baga in vb cu fata, si daca ea accepta, e unda verde, scurt si la obiect.
Daca ea il iubeste pe ala (desi nu cred din mom ce se baga in astalalt), va zice nu, si se termina treaba simplu, nu o obliga baiatul asta, nu o ia cu forta.

Aaa, nu ma bag daca e prietenul meu in rel cu ea, daca e o ruda, asta e altceva, dar nu daca e un strain de care nu-mi pasa.

Etica, moralitatea e relativa, au fost facuta cu anumite interese cand au fost facute.
Nu e etic sa sufere ala, dar e etic sa sufar eu? Mai sa fie.
Si oricum ala va suferi ca vede ca asta nu mai are multe pentru el pana la urma.
Sau cine stie ce interes avea ea la ala, nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Hmm, păi la cum gândești sunt de părere că te-ai deda la fapte și mai nelegiuite.
Evident că etica și morala sunt vitale într-o societate normală, că dacă n-ar exista, oamenii ar face numai ce-i taie capul iar asta ar duce la haos.
Ți-ar place să trăiești într-o astfel de societate?
Te consideri un bărbat adevărat? Dacă da, de ce?
De Karma ai auzit, ca tot ce dai în schimb se întoarce înapoi?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-as deda la fapte nelegiuite atat timp cat nu fac infractiuni, atat timp cat stiu sa respect si sa ma comport cu oamenii.

Normal ca sunt vitale intr-o societate etica si morala, insa depinde ce intra la asta, aici e aici.
E una sa nu dai in cap, sa nu furi, sa nu omori, sa nu agresezi, violezi, etc, si alta este sa am dreptul sa agat o fata si sa ramana la decizia ei daca accepta sau nu, fiind treaba ei ca are o relatie, si nu treaba mea.

Exista doua variante:
1 - Accepta pentru ca ma place si ea pe mine mult, nu are mare lucru pentru ala, deci e ok si pentru mine si pentru ea, iar ala treaba lui, sa se duca la alta care-l place.
2 - Nu accepta pentru ca relatia merge bine cu acela si deci atunci aia e, desi mai greu varianta asta din moment ce se baga in el atat si ii da priviri, adica in baiatul acesta nou.

Daca e a doua varianta, ala nu sufera ca merge treaba intre ei, daca e varianta 1, atunci oricum suferea ala, ca si daca nu se despartea de el pentru mine, o facea pentru altul, deci asta e.

Nu ma consider un barbat adevarat deloc, fara gluma. Sunt asa ceva mai copilaros, nu prea fac fata la greutatile vietii, nu sunt din ala sa fac, sa dreg, sa ma descurc., asta mi-a fost felul. Cand am fost pus in fata problemelor, nu erau de mine unele mai serioase.

Cu karma, unde naiba ai vazut tu ca vine inapoi ce dai (iar o notiune nepusa in evidenta niciodata karama adica)? Si iar o sa-ti demonstrez cu fapte:
Cati nu fac f mult rau si nu au nici o treaba!? Gramada, mai ales policitienii fura, fura mult, trag pe spatale fraierilor de rand (ca asa ne considera ei) si o duc bine si ei si copiii lor mereu, si la parnaie daca ajung, sunt tratati ca la hotel, deci, ii doare in fund ca ne fac noua rau.
Tot amaratu sufera de fiecare data.
Asta e asa iar iluzie ca sa ne consolam ca lasa ma ca plateste ala care face rau, vrajeala cat casa.
Iar daca se intampla sa se intample ceva rau aluia, e pura intamplare.

Huidu a omorat parca 4 insi, a scapat de parnaie si e bine mersi, si asa o sa moara, tot bine mersi.
Aia care au facut razboaiele pentru interesele lor, au omorat zeci de milioane de oameni, si i-a durut in pix, au dus-o bine mersi cu averile lor.

Barbati care-si bat nevestele, scapa bine mersi, se duc la altele si le bat si pe alea..., si tot ele raman saracele cu suferinta, rau, si traumele psihice.
Si multe alte exemple.