| terry123 a întrebat:

Salut, am o mica întrebare, câți bani trebuie sa dau la cununia surorii mele? Idei? Ceva? PS o sa merg fără partenera

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cadourile NU TREBUIE (obligatoriu) date si nu au o valoare universal valabila.
Cuantumul sumelor care se dau este in functie de starea financiara a invitatilor, care dau aproximativ sume asemanatoare.
Pentru membrii familiei, este bine sa se discute intre ei, altfel se poate ajunge la diferente foarte mari de sume si implicit la dusmaniri!
La multe nunti, sumele se dau in plicuri, anonim, si nu "se striga" in public. In alte cazuri, nuntasii se intrec in strigarea sumelor.
Deci, trebuie discutat cu membrii ambilor familii, nasii, etc., adica cu ceo apropiati mirilor.

| Frank51 a răspuns:

Fără număr.

| johnnny123 a răspuns:

Dai atat cat simti tu ca trebuie sa dai, nu exista nici o regula care sa dicteze ce suma trebuie sa dai.

Multi invitati intreaba cat costa tacamul, si isi achita tacamul plus cat ii mai lasa inima, in functie de posibilitati si de relatia cu mirii.

Fiind nunta sorei tale, este o nunta mai speciala. Dar noi nu avem de unde sa stim care este situatia voastra financiara, cat de scumpa va fi nunta, care este relatia dintre tine si sora ta, ce se asteapta de la tine si asa mai departe.

| Zuzu1991 a răspuns:

Depinde serios de multi factori, wannabe ti-a dat un link foarte interesant
insa tine de cat de bogat esti tu, cat de bogata e ea, cat de mareata sau nu e nunta (restaurant oarecare vs restaurantul lu' peste, etc.)

| Mirel4412 a răspuns:

Cred ca pentru evenimentul asta in care e implicata sora ta, ar fi mai frumos un cadou decat bani

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mirel4412):

Depinde de traditia locului. La noi, cadourile se dau de regula de surori si verisoare, precum si de fete colege. Barbatii dau bani.

| wannabe a răspuns:

Intra pe catdau.ro si afla cat trebuie sa dai happy funda?

| KR0NSTADT a răspuns:

Cât te ține buzunarul.