| bighoss21 a întrebat:

Am o problema cu parintii mei... sunt foarte aproape sa divorteze, cum au mai fost mai de mult, dar cand am mers in vacanta s-au impacat. Nu stiu ce sa mai fac, sunt disperat, nu vreau sa aleg. Daca aleg tata, voi avea o situatie materiala mai buna si voi sta la curte, insa stau mai departe putin de liceu. Am 15 ani. Daca aleg mama, ma intelege mult mai bine si voi sta la apartament mai aproape de liceu.
Va rog ajutati-ma, fiecare imi fac cadouri fel de fel, de exemplu, azi tata mi-a luat o pereche de adidasi la 300 si ceva de lei, iar cand vreau pizza etc, fiecare ma duce oriunde vreau si asta mai mult ma intristeaza, stiind ca vor sa ma castige si cand va trebui sa aleg, dezamagirea va fi mare din partea celui care va ramane fara mine. Imi curg lacrimile in timp ce scriu asta, o sa incep din seara asta sa ma rog sa nu se desparta... Ajutor!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Amandoi sunt parintii tai, nu trebuie sa il dai pe unul la o parte in detrimentul celuilalt.
Asta trebuie sa le-o spui in fata, clar si raspicat.
NU mai conteaza ce a fost si ce va fi, DAR spune-le (cand sunt amandoi de fata) ca NU te pot cumpara.
Daca ei intre ei nu se mai respecta, trebuie sa te respecte macar pe tine si sa "lucreze" impreuna pentru a te ajuta sa-ti faci un viitor.
Toata sarada asta cu cadourile si atentia e absurda.
Cel mai bun cadou pe care ar putea sa ti-l faca ar fi sa ramana impreuna pentru a te creste si a forma impreuna o familie.
Daca chiar nu mai merge, trebuie sa-i intelegi, si sa ramaneti prieteni toti.

Indiferent la cine vei locui mai mult pana vei avea caminul tau, si celalalt parinte se poate bucura de vizitele si atentia ta in mod aproape egal.

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu stiu daca ai ce sa faci ca sa ii tii impreuna. Cand se ajunge la un divort, deja este o istorie lunga de probleme in spatele lui. Iar daca stii deja cum este cu locuinta, inseamna ca lucrurile sunt foarte avansate. Din pacate orice ai face tu, nu cred ca ii mai poti tine impreuna.
Fiind baiat si la o varsta a intelegerii, poate ca ar fi mai bine sa mergi cu tatal, cu atat mai mult cu cat te vrea cu el. Nu toti tatii sunt incantati sa creasca un copil, asa ca acest lucru este de apreciat. La varsta ta si ca baiat, tatal stie mai bine cum sa te indrume si va fi mai intelegator cand vei incepe sa fii interesat de fete (ceea ce este imediat dupa colt pentru tine). Plus ca tatal va intelege mai degraba preocuparile tale de adolescent (sport, excursii si ce alte treburi baietesti te intereseaza pe tine).
Dar: pastreaza o relatie cat poti de buna cu mama. Viziteaz-o des, las-o sa inteleaga cat de mult tii la ea, du-i cate o floare, ajut-o la treburi daca se poate.
Incercati sa ramaneti in relatii bune. Nu accepta ca parintii sa se "bata" pentru tine asa cum fac acum.

| AlexSalling a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asta, dar personal as alege mama daca te intelegi mai bine cu ea. Nu conteaza cate cadouri iti face tata, daca nu le face doar din motivul de a te castiga va continua sa-ti mai faca, indiferent de decizia pe care o iei tu. Este doar alegerea ta, conteaza foarte mult cu care te intelegi mai bine. Iti doresc tot binele din lume.

| Uvox a răspuns:

Regret ca probabil vei trece prin asa ceva dar viata mai are si parti dureroase.
Ai o vârsta la care poti intelege ca daca doi oameni decid să se despartă este pentru ca relatia nu mai merge. Asta e.
Nu poti fi in doua locuri simultan, asa ca cineva tot o sa sufere. E jobul tau sa compensezi asta.
Baftă!

| bighoss21 explică (pentru Uvox):

Mersi mult, btw ce crezi ca ar trebui sa aleg?