| Trax a întrebat:

Am o problema destul de grava in familie.
De cateva zile parintii mei (iarasi) nu se inteleg, tata nu vorbeste cu mama, amandoi vorbesc cu mine dar nu ma incalzeste. Imi tot spun ca nu e vina mea. S-a mai intamplat in trecut si tinea cate o saptamana-doua dar nu ma afecta chiar atat de tare. Ma simt destul de rau, pentru ca de data asta a pornit de la mine. Adica dupa ce m-am accidentat am avut un mic conflict verbal cu mama despre tratarea ranii (e o mica julitura, am avut mult mai mari) apoi cand a auzit tata ca discutam a venit si a tipat. Apoi am plecat de acolo si acum e asa. Ce fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Din pacate, nu ai ce face. Nu poti tu sa ii impaci si parerea mea, nici nu ar trebui sa incerci. Pentru ca nu vorbim de certuri ocazionale. Vorbim, din cate ai spus tu de o problema cronica. Poate repari ceva acum, dar cat crezi ca o sa tina? E ca si cum ai bandaza o rana deshcisa. Va opri sangerarea temporar, dar nu va proteja de infectii. Daca nu mai merge nu mai merge. Iar daca se impaca, trebuie sa vina de la ei. Nu trebuie sa se inteleaga doar pentru tine pentru ca nu vor fi fericiti impreuna. Si stai linistita ca in nicun caz nu s-au certat din cauza ta cu rana aia. Tatal tau astepta de mult ocazia sa o certe pe mana ta. Nu stia insa din ce motiv. Asa ca nu ai ce face, decat sa astepti si sa vezi ce se intampla.

Bafta! happy

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu poți face nimic.
Este adevărat că nu tu ești de vină. Părinții tăi sunt vinovați pentru că au un caracter incontrolabil. Se lasă conduși de un spirit de ceartă la fiecare ocazie. Ei nu știu să se stăpânească.
Tatăl tău se poartă că o femeie. El nu trebuie să țipe, ci să fie blând, și în stare să îndepărteze spiritul de ceartă. El trebuie să o ajute și pe mama ta să învețe stăpânirea de sine; dar cu calm și răbdare.
Iar mama ta nu trebuie să te certe de fiecare dată când greșești.
Dacă vrei ca ei să învețe cum să trăiască în familie, dacă vrei să te bucuri de pace, bucurie și armonie in familie, atunci cumpăra cartea "Căminul adventist": https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist
Pune această carte pe masă ca să o vadă, sau o faci cadou unuia dintre ei chiar și fără să aștepți vreo ocazie aniversară.
O găsești și la librăria SolaScriptura din localitatea ta: https://www.viatasisanatate.ro/librarii

| christall a răspuns:

Trebuie sa inveti si sa-i inveti si pe ei puterea cuvantului Iarta-ma. Te du-ci la ei si le ceri iertare si incerci si pe ei sa faca la fel.