| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema destul de mare ce a venit dintr-o alegere de a mea... tocmai ce m-am angajat (ajutor de patiser într-un restaurant) si e primul meu job, dar acum vine întrebarea si as vrea sa ma ajutati daca se poate. Deci, înainte sa ma angajez am avut grijă să elimin toti prietenii din viața mea, dar acum vine întrebarea, de ce toti? Deoarece toti erau toxici, de câțiva ani de zile doar si-au batut joc de mine si m-au subestimat si mereu cand întrebăm "de ce va comportati asa" ei mereu răspundeau ironic sau isi băteau iar joc, dar de curând si-au găsit alt motiv de batjocură ca eu nu am avut niciodată prietena dar ei combinau doar hainele laughing). După aceea am avut grijă să îmi caut acest job departe de orașul meu natal ca sa evit orice legătură, am resentimente din cauza familiei ca sunt departe de ei dar ca sa câștigi trebuie sa riști, mi-am închiriat un apartament si acum sunt singur într-un oraș în care nu cunosc pe nimeni cu o slujbă, un apartament si viciile mele ce nu ma lasa, atâția prieteni falsi si dezamăgiri in viata mea si acum... sunt singur. Cum as putea sa imi recreez o viață nouă aici, sa cunosc persoane (prieteni eventual si prietena) având în vedere că nu mai am pe nimeni acum in orasul asta? Intreb aici deoarece nu mai am fost pus intr-o situație de asta si alegerea unui colectiv nou... Va multumesc si multa pace pentru voi! O zi faină va doresc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| InteractiV a răspuns:

Incearca sa faci o schimbare, lucrurile respective, nu vor cadea din cer. Totul depinde de tine, de modul in care privesti lumea, mentalitatea si caracterul tau. Incearca sa te implici in toate activitatile posibile, sa fii cat mai deschis la socializari cu noi persoane si cat mai popular. Fii mai curajos si intra in contact cu persoane pe care nu le cunosti. Creeaza un cerc in jurul lor si fa-i sa se simta bine, fa-i sa aiba impresia ca te cunosc de ceva timp. Asa, te vor indragi si iti vor dori prietenia. In concluzie, incearca sa nu te mai reduci la a fi izolat si a te multumi in a trai singur, mult succes.

14 răspunsuri:
| Aube a răspuns:

Esti angajat, asta e bine. Poti incepe sa-ti faci prieteni printre colegi. Usor, cu calm. Apoi, iesi in oras, vorbesti cu unul-altul si relatiile se leaga.
Dar, despre ce vicii vorbesti? Sunt lucruri grave?

Bula
| Bula a răspuns:

"Prieteni falsi" laughing
Uite-te pe Facebook, unii au mii de "prieteni" pe care nici nu le au intalnit vreodata, nu le cunosc.
Cunostinte poti face multe, dar majoritatea se vor eschiva daca ai nevoie de ei.
Prieteni adevarati ai putini in viata, care inseamna sa fiti in rezonanta si la bine si la rau.

Deci, fa cunostinte cat mai multe, iar timpul va arata care sunt merituosi sa le fii prieten.
La fel este si cu fetele.

| Andrei72472924 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te regăsești pe tine, numai fii pampalau ( dacă erai) ca in celălat oraș, încerca sa îți găsești prieteni ok, in care poți avea încredere și sigur nu iti pune încrederea in ei așa direct trebuie sa vezi in timp, in cazul unei prietene, încearcă sa fii social, sa iesi pe afara prin cluburi, dar și grija ca sunt foarte mulți golani, sper sa Reușești in viata, bafta și ai grija de tine îți urez succes in tot de faci!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Aube):

Nu, dar nu prea pot sa le ocolesc/stăpânesc... si cat despre imprietenitul cu colegii, e cam greu având în vedere că toți sunt la fel de distanti, munca si mereu munca. Nu stiu ce solutii sa mai găsesc...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Salut, este o concluzie interesantă dar... prietenii de pe Facebook se estimează la un singur 'accept', de ar fi asa usor si in viata de zi cu zi laughing Problema este ca nu stiu pe unde sa imi fac cunostinte atâta timp cât eu ca hobby fac doar sală și acolo nu prea sunt atât de amabili happy la locul de muncă e distanta mare si socializare între colegi si totul devine mai greu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru InteractiV):

Da... dar problema este ca am un job full time si doar in weekend sau de sărbătorile astea de crăciun, pascale etc mai am timp de hobby, oricum, ca hobby fac sală dar nu prea sunt persoane atat de prietenoase pe acolo si nu prea as avea texte cu care as intra in discutie cu ei la doar 19 ani, sa zicem 20.

| InteractiV a răspuns (pentru anonim_4396):

Timp este pentru orice frate-miu, doar ca ai devenit monoton si mergi pe stilul robot. Munca, acasa, sala, munca, acasa, sala. In tot timpul asta cand esti ocupat, gaseste ferestre de a socializa, iepurele sare din toate partile, nu poti pierde ce nu ai, nu mai fi atat de pesimist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru InteractiV):

Inteleg ce zici doar ca sunt la început cu jobul si nu prea pot sa o dau in bară din prima laughing Dar in general ai dreptate, timp e pentru orice, o sa incerc sa profit la maxim de orice posibilitate de comunicare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Andrei72472924):

Salut, nu, nu eram "pampalau" si doar credul, cel puțin am fost happy Chiar aș vrea sa ma integrez într-un nou colectiv dar nu stiu de unde sa incep si cum... oricum, mersi frate, succes si bafta!

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai gandeste-te ce iti place si in functie de asta vei gasi diferite grupuri sociale cu care sa te identifici. Daca esti microbist du-te la meci, daca esti citit sau pasionat de citit du-te la biblioteca, daca iti place sa petreci du-te in club, sunt atatea activitati din care sa alegi..Singuru sfat valabil pe care ti-l pot da e rabdarea, timpul le rezolva pe toate.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa te plimbi pur si simplu prin oras: in parcuri, biblioteci, cluburi (mai putin cele de noapte), etc. unde umbla- dar si stationeaza multa lume.
Incearca sa stai de vorba cu ceie care sunt acolo, dar nu au partener.

| Mircea08 a răspuns:

Ce ai facut pana acum este bine. Esti la intersectie de drumuri, si ce vei alege acum aceea vei avea toata viata. Ai vazut ca ceea ce ai ales inainte nu a fost bine, asa ca trebui sa schimbi, dar ce?
Parerea mea este ca un om trebuie sa se comporte in societate exact asa cum este el - daca se comporta altfel inseamna ca joaca teatru si o sa se vada ca se comporta nefiresc. Sa luam concret :
Sa presupunem de exemplu ca tie nu iti place sa fii mintit, si de aici tragi concluzia ca nici altora nu le place. Te hotarasti si incepand dintr-o anumita zi fixata de tine nu mai spui nici o minciunica. Numai ca e o treaba grea deoarece trebuie sa te comporti in asa fel incat sa iti convina sa spui adevarul la orice ora. Este greu sa iei fiecare isusire a ta sa o analizezi si sa urmezi calea care crezi tu ca e buna, si sa faci ca acele insusiri sa faca parte din felul tau de a fi, dar este singura metoda prin care iti poti forma caracterul.
Din momentul in care ai un caracter bine definit, atat pentru tine cat si pentru cei din jur, vei atrage in jurul tau numai oameni care se aseamana cu tine. Puslamale nu o sa mai ai in jurul tau deoarece nu te agreaza pentru ca nu esti ca ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

M-ai dat pe spate cu asta, inteligent si bine punctat happy Incerc sa mă tin de acest mic 'regulament', mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Carl Jung, un om celebru, a impartit oamenii in mai multe categorii in functie de tipurile lor de personalitate.Fa testul Myers-Briggs, afla ce tip de personalitate esti si cu ce tipuri de personalitate esti compatibil. Nu te increde in oricine.Romania e plina de nemernici.