| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema...eu sunt in Finlanda de vreo 2 ani iar acolo nu am pe nimeni decat pe tata(la care tin enorm de mult) Totul s-a intamplat acum vreo 2 saptamani cand am venit in tara la prieteni, mama, rude... etc. Faza trista e ca acum trebuie sa plec din tara si mie foarte greu sa plec stiind ca acolo nu am pe nimeni decat pe tata.
Faza e ca trebuie sa ma duc la proces(mama divorteaza de tata) si acum chiar nu mai stiu ce sa fac... sa zic ca vreau sa raman cu tata sau sa raman cu mama?
Acum dupa tot ce a facut tata pentru mine imi este foarte greu sa zic ca raman in tara, dar pe alta parte imi este greu stiind ca acolo nu am pe nimeni.Acum... voi ce ati face in locul meu?
Scuzatimi gramatica... nu am mai scris in romana corect de ceva vreme...deci SCUZE.

Răspuns Câştigător
| nomoretears1111 a răspuns:

Draga Noen, regret enorm ca te afli in situatia aceasta mai mult decat dificila. Inteleg cat de greu trebuie sa iti fie si mai inteleg ca nimeni nu te poate sfatui in acest sens, pentru ca doar tu stii ce iti doresti. Tu spui ca, de doi ani, locuiesti in Finlanda cu tatal tau si ca acolo doar pe dumnealui il ai. In Romania o ai pe mama ta, ai alte rude, prieteni, etc. Insa si in Finlanda cred ca ai prieteni sau poti sa iti faci, de acum incolo, pentru ca deja a trecut ceva timp de cand te afli acolo si te-ai integrat deja. Sa alegi intre parinti este cumplit, insa tu trebuie sa faci asta, nu ai incotro. Ia in calcul faptul ca vei creste, ca ai nevoie de un viitor solid, pe care ti-l poti construi mai usor si mai sigur in Finlanda. In Romania poti reveni de cate ori vei dori, in vizita, ca sa iti revezi mama, rudele etc. Nu stiu, incerc sa fiu detasata si sa iti ofer un sfat potrivit, dar ma tem sa nu gresesc enorm. Sfatuieste-te cu ambii parinti, roaga-i sa se gandeasca la viitorul tau si nu la dorintele dumnealor. Iti doresc, din suflet, sa faci alegerea potrivita pentru tine si sa fii un om fericit! Numai bine sa ai!

4 răspunsuri:
| pyma a răspuns:

Alege să stai acolo unde simți că e mai bine pentru TINE. Dacă spui că în România ești fericit/ă, iar in Finlanda nu, atunci știi răspunsul.
Tatăl tău, ca orice părinte, vrea ce e mai bine pentru copilul lui, pentru tine. Vorbește cu el și explică-i, va înțelege.
Dar ține cont că nimic nu e bătut în cuie, lucrurile se schimbă pe parcurs.
happy

| 4ndr3i a răspuns:

E o treaba nasoala.Sa stii ca si eu m-am gandit la ce as fi facut daca eram in locul unei persoane.(ca in cazul tau)e greu sa "alegi" pe unul dintre parintii tai.Dar cred ca va trebui sa vorbesti cu ei si sa clarifici situatia ca sa ti fie bine in primul rand tie.Gandeste te si fa o miscare pe care sa nu o regreti mai tarziu.
pa pa.

| Padure_Constantin_1985 a răspuns:

Salutare fratioare. Inteleg situatia ta. Nu mi-ai spus ce varsta ai...
Iti sugerez sa intrii pe http://vikingi.ro/ si de acolo pe forum. Am putea dezbate putin problema. Din capul locului sunt de parere ca ar fi bine sa "faci naveta". Nu ai idee cat de greu i-ar fi tatalui tau, si totusi facand 50/50 ai putea impaca si capra si varza. Ne vedem pe forum.

| icarina a răspuns:

O situatie dificila, gandeste-te cum iti va fi mai bine