| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am o problemă în familie și nu știu cum sa o rezolv și am nevoie de un sfat.
Viitoarea mea soție nu prea se înțelege cu maica-mea ba chiar se urăsc una cu cea lată.
Acum câteva zile am plecat de paște la părinți ei acasă și eu i-am lăsat cheile de la apartament ca să își ia câteva haine ca să și le ducă la acasă și cât a mai stat prin casa a pus mașina la spălat, când am ajuns noi acasă am găsit hainele spălate cu câteva lucruri făcute, casa este a mea luata de mine.
Viitoare soție a început ce este aici ce a fost și i-am zis a fost maica-mea ca să își ia ceva haine sa și le ducă acasă, m-am certat cu ea ca de ce i-am dat cheile ca nu are voie să vina și mi-a zis ca ea gata s-a saturat ca ea pleacă ca nu mai suporta asa și i-am zis de ce vrei sa pleci? Nu mi-a răspuns.
Mi-a zis ca ea nu mai vrea sa ne căsătorim ca nu vrea sa sufere din cauza mamei mele și ca mai bine pleacă.
Sincer nu știu cum sa rezolv aceasta problema o iubesc mul țin la ea, o respect, am grija de ea, nu ii lipsește nimic, ce își dorește ea îi iau.
Nu știu ce sa fac îmi este teama sa nu o pierd.
Poate ca exista o cale de rezolvare.

Răspuns Apreciat de Editori
| relativsausigur a răspuns:

Tu ar trebui sa stii mai bine care iti este situatia, sa casti ochii cu privire la mama-ta cum e, si la gagica-ta cum e.
Mama-ta intr-adevar ar trebui sa arate respect fata de relatia ta, indiferent cu cine esti tu intr-o relatie, dar si "socrii" astia, sunt niste nevrotici parsivi in sinea lor, carora le place sa fie o amenintare pentru partenerii copiiilor lor.
In realitate e absolut grotesc ce se intampla, si vina e a ta in situatia asta, ca esti un copil care nu te-ai desprins inca de fusta maica-tii.
Nu ai primit o viata (chiar daca ti-a dat-o ea), ca sa ti-o traiesti pentru ea, ci sa ti-o traiesti pentru tine.
Pe fata o deranjeaza lipsa ta de putere, si are dreptate sa considere periculoasa atitudinea ta de a nu o pune pe ea pe primul loc.

23 răspunsuri:
| xunshu a răspuns:

Chiar nu mi se pare normal ca mama ta sa vina in lipsa voastra. Are si ea dreptatea ei. Sa incerce amandoua sa ajunga la un punct comun, discuta si cu mama ta si cu ea. Ar fi ok sa-si petreaca timpul impreuna incat sa se inteleaga cat de cat

| Bondarel99 a răspuns:

Solutia e sa faci in asa fel incat cele 2 sa nu se mai intalneasca, atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur avea vreun dildo ascuns pe undeva, sau ceva chiloti murdari sau pana mea.
Nici eu n-as accepta sa imi invadeze cineva intimitatea asa.
Mama stie ca nu are voie sa imi umble nicaieri prin sertare sau mai stiu eu, si ma intreaba inainte sa faca ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar mama ta are o doza de rautate in ea. Nu poti cere/interzice cuiva sa-ti intre in casa, mai ales cand nu este casa ta, iar ea asta a facut si face.
Iubita ta, are acelasi drept sa-ti intre in casa, in aceeasi masura cu mama ta, atata vreme cat tu le permiti asta, pentru ca este casa ta.
Se pare ca mama ta nu intelege asta, poate este geloasa pe iubita ta, poate are o rautate ascunsa, cine stie.
In orice caz, va trebuii sa stai de vorba cu mama ta si sa-i explici ca, daca nu-si ajusteaza comportamentul si gurita, te poate pierde definitiv. Cere-i respect si bun simt si este bine sa nu-i mai dai niciodata cheia pe mana, ca se invata si va prelua casa ta, impunandu-ti regulile ei.
ia-ti casa inapoi si fa reguli pentu toata lumea, daca vrei sa ai o viata fericita si linistita.
O inteleg foarte bine pe iubita ta, stiu prin ce trece si crede-ma, daca nu faci ordine acum, o vei pierde si cine stie, poate este femeia vietii tale.
Stiu prin ce trece, pentru ca am trecut prin asa ceva cu soacra-mea. Norocul meu ca, sotul nu i-a permis maicasii sa preia controlul si nici sa ne intre in casa, sau sa faca ea reguli. Decizia a fost dura, dar frica sa-si piarda fiul, a facut-o sa respecte regulile impuse si sa ne lase in pace. A functionat! Iti spun azi, dupa treizeci si ceva de ani decasnicie fericita.
Asadar, gandeste-te foarte bine cu cine vrei sa-ti faci viitorul: cu mama ta, sau cu viitoarea ta sotie?

| Mircea08 a răspuns:

Daca te casatoresti, atunci sotia este cea mai importanta fiinta de pe pamant. Daca nu este asa, casnicia va fi un esec total. Trebuie ca si ea sa stie ca sotul este cea mai importanta persoana din viata ei, mai importanta si decat copiii. Daca nu va fi asa casatoria va fi un esec total. Prin urmare trebuie sa faci ce spune sotia, sau si mai corect trebuie sa faci ceea ce hotarati impreuna ca este bine sa faceti

| darrio2007 a răspuns:

Asa se intampla cand esti singurul copil, mai ales baiat, la parinti. Mama ta crede ca te pierde, daca te insori. Dar nici viitoarea ta sotie nu procedeaza chiar corect. Mai ales ca este casa ta. Numai tu poti rezolva problema dintre ele. Am trecut si eu prin asa ceva cu ani in urma.

| Skyline9 a răspuns (pentru darrio2007):

Și cum ai rezolvat această problemă?

| mgtow a răspuns:

O scoti la capat cumva vez tu

| Freya1 a răspuns:

Am văzut că i-ai răspuns doar lui darrio pentru ca a fost singurul ce a zis ca nici soția ta nu procedează corect ceia ce inseamna ca undeva in adâncul sufletului tau inconștient și tu consideri asta.
Eu iti spun din propria mea experienta, poate mama ta e o femeie ok ce vrea doar sa va ajute dar unei femei ce are o relație serioasă si vrea sa isi faca casa si familie nu o sa ii placa niciodata ca cineva străin ei sa ii faca chestii in casa sau sa ii intre in lucruri fara acordul ei.In primul rand pentru ca sunt chestii persoanele in care un străin nu ar avea ce sa caute, in al doilea pentru ca are ea o ordine a ei si planurile ei de a face ca de aceia e femeie, si in al treilea rand nu vrea sa para ca este o dezordonată si o împrăștiate ce nu poate sa isi faca curat in casa.Chiar dacă e casa ta ca ai tinut sa mentionez asta urmează să vă căsătoriți implicid sa stati impreuna ceia ce inseamna ca e si locul unde ea va locui si are si ea probabil lucruri personale sau vrea sa isi ia rolul de soție sa faca treburile casei si sa isi ajute bărbatul.Eu am avut probleme cu familia fostului ce stăteau doar după fundul meu sa vada ce fac si cum sau sa ma critice si au ajuns până în punctul în care m-au barfita la străini si e foarte deranjant și am ajuns la cutite.Si eu sunt genul de om ce isi ea treaba de familista in serios si nu imi place o dată ce ne-am luat sa isi mai bage părinții coada fara sa le cer ajutorul.
Poate mama ta avea intentii bune, sau poate nu o place si vroia sa iti demonstreze tie ca nu e de casa si sa o puna intr-o lumina proasta asta numai voi stiti.Dar nu cred ca o femeie se satură si anulează căsătoria pentru un simplu ajutor decat daca nu cumva mama ta intervine frecvent si face lucruri deranjante.
Eu zic sa vorbesti subtil cu mama ta sa nu te mai dadaceasca si sa păstrați legătura de mama si fiu matur cu vizite si ajutor la cerere si sa o lasi pe iubita ta sa isi ia rolul de femeie si sotie.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Bun,am sa iti spun ce as face eu daca as fi in situatia ta. Daca viitoarea ta sotie te respecta,respectul al trebui sa fie acelasi si pentru mama ta asta doar daca nu a fost ceva conflict intre ele. In al doilea rand nu mi se pare normal ca mama ta sa aiba acces la casa voastra,pana la urma e casa voastra,trebuie sa aveti intimitate si sa va descurcati singuri, daca vrei ajutorul mamei trebuia sa ramai la casa parinteasca. Trebuie sa aflii care e motivul pentru care iubita ta nu se intelege cu mama ta, sa vorbesti si cu iubita si cu mama. Sa vezi punctul de vedere a amandurora. Daca doresti un viitor cu iubita ta si vrei sa aveti o familie, trebuie sa te desprinzi de parintii cu obiceiurile astea. Las-o pe iubita ta sa faca treburile. Si pana la urma e casa ta, tu alegi cine intra si cine iese.

| Endoryus a răspuns:

Asa e cu 2 hiene. Ambele incearca cum pot sa te controleze mai mult. Ma intreb cine o sa castige jocul. Avand in vedere ce carti joaca draga ta iubita, e clar de pe acum cine.

| SilentRain a răspuns:

Îmi place răspunsul lui Șofer, e de mare folos rolling on the floor)

| SilentRain a răspuns:

Pai dacă iti pierzi viitoarea nevasta dintr-un motiv atât de ușor, tu îți dai seama ca la o problem mai mare te lasă
Eu zic ca mama ta nu a făcut ceva e extraordinar de rău, a venit sa își ia hainele, nu cred ca vine în fiecare zii din 5 în 5 minute, v-ați certat fără un motiv anume ca doar asa a vrut iubita ta

| Skyline9 a răspuns (pentru Freya1):

Maica-mea vine odată de doua ori pe luna și când vine sta 5 minute și pleacă și nu vine nici în prezenta ei a venit odată când eream noi acasă și atunci ea nu a ești sa zică nici măcar bunaziua
Ea nu am auzit-o niciodată hai sa mergem odată la mama ta în vizită
Da maica-mea a vrut sa ajute nu a știut ca se va supăra asa rău
Ea în general nu vrea sa o vadă pe maica-mea și dacă am avea un copil a zis ca nu vrea nici sa îl vadă decât mama ei și atât.

| Skyline9 a răspuns (pentru SilentRain):

Bine eu când am adus-o în București am angajat-o i-am făcut buletin de București și acum câteva zile a semnat și contractul de munca și de atunci a cam început tot nervoasa etc etc
Ea este din Republica Moldova

| Freya1 a răspuns (pentru Skyline9):

Bine ce e drept pe chestia asta se exagerează ca sa nu o vad veci sau etc, dar nu prea are ea de ce sa zică "hai mergem la maicata" sau etc.O avea si ea femeia hibele ei un zice nimeni nu, dar prea ti si tu de maică-ta.
Poti sa vorbesti cu ea sa mergeți voi la ea cand vreti sa va vedeti sau sa mergi doar tu daca nu se agreează si aia e.Cine stie ce au avut ele de împărțit.Te-ai gandit sa întrebi? Sau tu stii deja dar nu spui.Sincera sa fiu e cam imposibil sa nu suporți un om doar pentru ca exista si atunci is două posibilitati: ori are probleme psihice si tu ai luat o asa deci iti asumi sau o lasi ori chiar e ceva acolo la mijloc pe care tu nu il spui sau nu il sti.

| SilentRain a răspuns (pentru Skyline9):

Astea sunt figuri, nu cunosc situați 100% deci rămâne la alegerea ta dacă merita timpul tău

| Skyline9 a răspuns (pentru Freya1):

Bine cand maica-mea sa întâlnit cu prietena mea prima data cică iar fi zis ca ea vrea sa fie stăpână și ca nu vrea sa o vadă deloc am întrebat-o pe maica-mea dacă a fost adevărat ce a zis și mi-a zis ca nu și a mai fost o mica cearta între ele și de atunci ele nu au mai vorbit.
Ea nu vrea ca nici la maica-mea sa mergem în vizită și ți-am zis maica-mea dacă vine de doua ori pe luna. Și când vorbește cu mama ei mereu ii zice ca eu nu vreau sa o vadă pe maica-mea ca ii este frica.
Are scăpări de nervi nu știu dacă are probleme psihice.
Nu ar avea motive sa plece pe tu ca are tot ce își dorește când vine de la serviciu găsește tot mâncare curățenie spălat este răsfățată mult.
Ea zice ca să saturat nu mai vrea nimic căsătorie ca i sa scârbit.

| Freya1 a răspuns (pentru Skyline9):

Păi vezi, tu nu ai crezut-o pe ea ai mers si ai intrebat-o pe maică-ta daca e adevarat si nici după nu ai luat o in seama pe iubita ta ceia ce a deranjato.Plus certurile de care probabil ti-a spus si nu ai luat măsuri.
Eu zic asta pentru ca am stat in casa cu socru meu si imi făcea viața calvar si cand ii ziceam la fostul ca ce face zicea "eh nu il baga in seama" si pe urma era mai rau pentru mine si nu am mai suportat.Pe urma a inceput si fostul meu cumnat sa se comporte urat si mătușa lui venea să facă ordine și sa ma puna pe mine la punct pentru ca fostul meu le permitea si eu aveam bun simt sa nu ma cert si asa am stat 7 ani în stres.Pana la urma ne-am mutat si la scurt timp aveam vizite cum zici tu si mereu cand veneau chiar si o dată la ceva vreme ma făceam sa ma simt ca ultimul rahat si atunci normal am zis stop si mi-am vazut de ale mele, mi-am facut bagajul si adio.
Dacă vrei să rămâi cu ea vorbește sa ajungeți la un consens chiar si sa le ti la distanță sau daca nu las-o sa isi vada de viata si sa nu va mai căsătoriți.

| Skyline9 a răspuns (pentru Freya1):

Prima data am întrebat-o pe ea și mi-a zis ca nu este adevărat ca maica-mea minte.
Maica-mea de atunci chiar nu ia mai zis nimic ce mai vine foarte rar în vizită pe la mine ce mai ma duc eu la ea
Chestia este de când a fost angajata legal a cam început cearta

| Freya1 a răspuns (pentru Skyline9):

Eu nu stiu ce sa zic, poate sa fie cum zici tu si mama ta sa nu aiba vina ci ia sa aiba gragauni, dar poti sa dai si cu piciorul unei relatii pentru ca nu vezi mai bine ce se intampla.
Dacă tie ti se pare ca ceva nu e in regula si bănuiesc după cum vad ca ai impresia ca doar te-a folosit aia e timpul inapoi nu mai poti sa il dai si mai bine iti vezi de drum.

| Dalmore a răspuns:

Soacra nu ar trebui sa-si bage botul in lucrurile voastre sau sa se apuce sa faca curat neinvitata.
V-ati mutat impreuna ca sa aveti intimitate. Daca nu va trebuia intimitate stateati cu parintii in continuare.
Nu e normal sa aiba cineva cheile si sa va intre si sa va pipaie chilotii cand are chef.

| darrio2007 a răspuns (pentru Skyline9):

Facandu-le sa se intalneasca cat mai rar posibil.