| eLegancE2005 a întrebat:

Salut,am o problema mai personala.Ieri tatal meu m-a strans de gat si m-a scuipat si injurat pe motivul ca am stat prea mult la calculator,cand nu am teme si inca e vacanta, problema o am de mult timp si nu stiu ce sa fac, sa sun la protectia copilului?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Freya1 a răspuns:

Nu este ok ca esti abuzat, dar trebuie mai întâi de toate sa încerci sa rezolvi problema asta prin alte cai pentru ca daca te vor lua cei de la protecția copilului vei creste prin cămine si nu iti va fi roz viata.
În primul rând discută cu mama ta sa intervină si sa nu te mai lase sa fii abuzat. Daca nu functioneaza asa vorbeste si cu bunica.Dar după mai tine cont si tu de anumite reguli, ca daca stai non stop pe pc si nu faci nimic prin casa, nu ai si o alta activitate nu doar ca ii deranjează pe părinți dar riști si tu sa te imbolnavesti.Trebuie să fii constient ca si daca nu ai teme trebuie sa contribui si tu cu o cumpărătură, un vas spălat, un aspirat prin casa etc.Plus sa ai grija la comportament si la felul cum te exprimi, pentru ca daca esti mai obraznic de fel adultii isi pierd răbdarea.

| eLegancE2005 explică (pentru Freya1):

Nu pot spune ca sunt obraznic, pentru ca în perioada asta ori am stat în casa ori am fost plecat în oraș cu prieteni, și nu pot spune ca stau și degeaba adică dacă ma roagă părinți sa ma duc la magazin, sau sa ii ajut la ceva, ii ajut, și nu vreau sa ajung la cămin sau ceva, vreau sa trăiesc în aceeasi casa, cu aceeasi mama, cu aceeasi bunica, cu aceeași pisică și cățel, doar fără el

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ascultă de părinți, citește temele de vacață, nu=i mai exaspera stând toată ziua pe calculatori.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa citesti intai, pe net, ce se intampla cu copii institutionalizati! Asta pentru ca daca te iau din familie si n-au cui sa te dea in grija te vor institutionaliza.
https://www.vice.com/......in-romania
https://pressone.ro/......e-educatie
https://voceacopiilor.ro/......lizare.pdf

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie la jigniri! Daca esti cu probleme si nu realizezi ca jignesti iti explic eu: un raspuns tampit este dat de un tampit. Deci atentie la limbaj! Asta arata cat de educata esti!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In rest, fiecare cu parerea lui. Nu esti in masura sa-mi dai sfaturi mie ca nu ti le-am cerut si am o experienta de viata mai mare ca a ta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Esti fată sau baiat? Mama ta ce zice de comportamentul agresiv al tatalui tau.

| eLegancE2005 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 13 ani si sunt baiat, mama nu pra spune nimic, as vrea sa ma mut la bunica, dar nu stiu daca pot

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Grinti a răspuns:

Dacă este un abuz constant asupra ta, poți suna, dar trebuie sa iei în considerare ce va urma după. Ai destule resurse de unde poți afla?

| eLegancE2005 explică (pentru Grinti):

Nu stiu de unde pot afla.