| AdrianH1236774 a întrebat:

Salut am o problema parintii mei se cearta zilnic de la o nimic toata sunt eu si cu inca doi frati un frate mai mare si o sora mai mica, acum 2 luni am plecat toti cu mama in chirie pentru. Ca vroia sa divorteze (tatal meu e nebun, e gelos pe noi dar si pe rudele lui mama) dar mama s-a intors la el crezand ca o sa se schimbe...ei bine nu el face ca inainte, zbiara injura si alte ori se bate cu mama (tata este problema) eu nu il mai suport nu imi mai pasa de el la cat poate sa fie de retarda* ...Cand parintii se cearta fratele mai mare priveste nepasator iar eu stau cu parintii in aceeasi camera pentru. Ca mi-e frica ca tata sa nu de-a in mama nu am cum sa stau nepasator si cand incepe cearta tremur si mi-e frica. ce sa fac? ( cu tatal meu nu se poate vorbi in legatura cu asta deoarece are o minte de nebun cand ii zici sa se duca la un psiholog ca e nebun zice ca tu esti nebun) IL URASC PE TATA ce sa mai fac sad Mama acum nu poate sa divorteze daca ar vrea (nu stiu nici eu ce vrea sa mai faca) Ptr. Ca nu are bani deloc deci nici un banCe sa FAC cand se cearta ca imi vine sa ma omor

Răspuns Câştigător
| AdrianH1236774 explică:

Omule, nu-mi multumi pentru ca imi fac datoria. Este esential sa ne ajutam intre noi, oamenii. Si eu sunt ajutat la randul meu. Trebuie ca el sa aiba o slabiciune, afl-o! Fa-ti din asta un obiectiv si te rog, mult de tot, sa nu mai pui pe "nu" in fata niciodata. Spune nu doar lucrurilor rele. Ce crezi tu ca il face pe el sa fie gelos? Care crezi ca e izvorul geloziei oarbe a lui? Deci ai un tata iubitor de mama cu o problema care se poate rezolva dar e de munca. Nu te lasa!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa o sfatuiesti pe mama ta sa-si caute de munca si cum gaseste, sa va mutati de acolo.

| TCosminn a răspuns:

Tinere, pentru ca banuiesc oarecum anii pe care ii ai. Sa incepem usor si sigur. In primul rand, unui copil nu ii face bine sa isi urasca parintii. Sunt parintii tai, asa cum ii ai, stiu ca te-ai referit doar la tatal tau, dar ai spus ceva si de o mama retardata. Trebuie sa intelegi ca sinuciderea nu e nici pe departe o scapare. In al doilea rand, oamenii au probleme, de natura financiara, morala, psihologica etc. Era o vorba: "Vorba dulce mult aduce." Tu daca ii spui tatalui tau ca este nebun speri ca el o sa iti confirme? Invata sa intelegi oamenii, el nu a fost mereu asa, stai de vorba cu el, fii matur daca asta trebuie si incearca sa intelegi, ajuta-l in ceea ce face, creeaza legatura tata-fiu. Uite o chestie interesanta pe care cineva respectabil mi-a spus-o nu de mult, atunci cand vrei sa impaci pe cineva, fie si cei mai mari dusmani, mergi la fiecare in parte si spune-le ca celalalt i-a vorbit de bine, si incepe sa spui tu calitatile pe care le vezi la fiecare. Mergi la tatal tau si spune-i ca mama ta ti-a povestit ceva frumos din viata lor si ca il iubeste pe tatal tau, apoi mergi la mama ta si spune-i ca tatal tau inca o iubeste dar nu stie cum de a devenit asa. Nu stiu, fii inventiv, dar gandeste, nu renunta.

| AdrianH1236774 explică (pentru TCosminn):

TCosminn, Nu m-am referit la mama mea ca este retardata..ma refere-am la tata..si nu i-am spus EU ca e nebun, alti oameni, si. Nu ai cum sa vorbesti cu el pentru. ca nu te asculta si este foarte gelos...

| TCosminn a răspuns (pentru AdrianH1236774):

Baiete! Orice om te asculta daca il vorbesti de bine, crede-ma. Daca, in schimb ii zici "vreo doua", te ia la alegat. Iti spun sigur ca nici unul dintre parintii tai nu este retardat, dar au ajuns in situatia asta din cauza unor incercari in viata.

| AdrianH1236774 explică (pentru TCosminn):

TCosmiNn, bro... tatal meu este foarte gelos, si cu mama mea ma inteleg foarte bine cu ea nu am treaba. Ci cu tata, este gelos si crizatic, incepe cearta de la un simplu fleac si nu asculta pe nimeni se enerveaza din orice, a ajuns sa fie gelos pe fratele meu mai mare..deci are o minte de nebun.

| TCosminn a răspuns (pentru AdrianH1236774):

Gandeste-te sinmplu. Care e cauza la toate astea, sau la fiecare? De ce e el asa, ce anume il face sa fie asa? Un nebun nu se comporta asa, ci mult mai rau si irational. Pentru tine e ca un nebun pentru ca e anormal comparativ cu ceea ce stii tu. Ajuta-l cumva, gaseste tu calea prin care poti face asta. Apropo, e gelos in ce sens pe fratele tau mai mare?

| AdrianH1236774 explică (pentru TCosminn):

Nu, pe toti ..adica cand vine vreun barbat la noi mama trebuie sa stea intr-o alta camera sau daca merge in oras zice ca s-a uitat dupa nu stiu cine.

| TCosminn a răspuns (pentru AdrianH1236774):

Tu crezi ca tatal tau o iubeste pe mama ta? Sincer. Cum crezi tu ca l-ai putea ajuta?

| AdrianH1236774 explică (pentru TCosminn):

Nu pot vorbi cu el ca se enerveaza si da poate o iubeste dar e prea gelos. Multumesc ca esti activ, apreciez.

| AdrianH1236774 explică (pentru AdrianH1236774):

Omule, nu-mi multumi pentru ca imi fac datoria. Este esential sa ne ajutam intre noi, oamenii. Si eu sunt ajutat la randul meu. Trebuie ca el sa aiba o slabiciune, afl-o! Fa-ti din asta un obiectiv si te rog, mult de tot, sa nu mai pui pe "nu" in fata niciodata. Spune nu doar lucrurilor rele. Ce crezi tu ca il face pe el sa fie gelos? Care crezi ca e izvorul geloziei oarbe a lui? Deci ai un tata iubitor de mama cu o problema care se poate rezolva dar e de munca. Nu te lasa!