| andrei3312 a întrebat:

Salut, am o problema... tata este bolnav cu depresia si mereu se cearta cu mama si cateodata tata o bate pe mama, ce pot face? Azi de exemplu nu prea am stiut la teza la matematica si mama i-a spus lui tata ca nu am invatat bine din cauza ca tata mi-a luat tot ce am vrut si cand a auzit tata daca se simte rau si e si bolnav cu depresia s-au luat la cearta... ce pot face? Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| SEMIHA a răspuns:

Depinde ce vârstă ai. E greu să fii la mijloc între 2 oameni maturi care sunt continuu într-o dispută și să poți schimba ceva.

Îmi pare rău pentru situația ta, îmi pare rău pentru tine. Copiii mereu au de suferit într-o relație sau o familie toxică.

Fii lângă tatăl tău, depresia e boală grea. De acolo bănuiesc că pornesc cam toate certurile. Un om depresiv, e un om dificil. Are nevoie de sprijin. Cam asta poți face tu.

| andrei3312 explică (pentru SEMIHA):

Am 13 ani si mereu incerc sa il ajut cu tot ce pot dar nu vrea, vrea sa se lupte cu boala dar nu rezolva nimic mai rau cand face efort se simte mai rau. si s-au certat dintr-un lucru banal, dar daca tata e bolnav dupa cum am spus el intelege totul si cu totul mai rau...

| andrei3312 explică (pentru SEMIHA):

Cateodata ma rog sa mor sau sa imi dea mie dumnezeu boala lui si pe el sa il faca bine, prefer sa mor si sa ii vad de sus din ceruri cum se iubesc decat sa traiesc si din cauza mea sa se certe...

| andrei3312 explică (pentru SEMIHA):

Chiar acum 10 minute s-au certat iar, nu mai suport vreau sa mor...

| SEMIHA a răspuns (pentru andrei3312):

Ești un copil deștept, asta deduc eu din ceea ce îmi spui.

Când ești bolnav, inevitabil devii neputincios în fața bolii și a celor din jur. Așa e tatăl tău, neputincios și se vede inferior tuturor. Are frustrări interioare, de aceea începe certurile din motive banale.

Crede-mă că prezența și ajutorul tău, îl fac să se simtă bine și să nu fie mai rău, pentru că da, se poate și mai rău. Poate că tu nu vezi și nu simți că îi ești de folos cu ceva, dar tu cu siguranță îi mai dai putere.

| andrei3312 explică (pentru SEMIHA):

Multumesc mult... nici nu stiu ce sa mai zic... sper sa se impace si acum plang mi-ai explicat ca la un frate ai tot respectul meu

| SEMIHA a răspuns (pentru andrei3312):

Nu spune așa. Când se ceartă, încearcă să nu fi acolo cu ei. Părinții în general nu înțeleg chestia asta de a nu se certa când copilul e de față, de a nu ridica tonul sau a folosii un limbaj greșit. Îmi pare rău. Eu pot doar să îți scriu, mai mult nu pot face pentru tine. Sper să treci peste toate cu bine!

Poți să mă consideri sora ta mai mare. Și uite cum facem. Să nu uiți niciodată de sora asta mai mare, care vrea să înveți bine la școală și să îți faci un viitor frumos, bine? Ai grijă de tine și de ai tăi! Viața e prea frumoasă și într-o zi, o să vezi și tu asta la fel ca mine.

| andrei3312 explică (pentru SEMIHA):

Mersi mult, asa o sa fac... tu cati ani ai?

12 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Filmeaza-i si pune pe Facebook, eventual cu varsta ta
CINEVA O SA SE SESIZEZE

| andrei3312 explică (pentru Bizon95):

Nu prea as vrea, vreau mai mult sa ii fac nu stiu sa se. suporte cum ar veni nu

| Bizon95 a răspuns (pentru andrei3312):

Asta e solutia simpla, are efect de galeata cu apa cu gheata turnata peste cap, ce vrei tu e idealul, dar e MUUUUUULT mai greu de obtinut, mai ales din partea unui copil, mai ales copilul lor (care trebuie sa ii asculte pe ei, si nu invers)

insa e decizia ta, cu mai mult de sfatul de mai sus chiar nu am cum sa te ajut sad

| andrei3312 explică (pentru Bizon95):

Mersi mult

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!