| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, vorbeam pur si simplu ceva cu iubita mea azi si a spus ceva(a scapat o vorba) in legătură cu o fosta relatie de-a ei ce mi-a starnit curiozitatea. Dupa o gramada de insistente mi-a marturisit tot. Mi-a povestit cum era ea inainte de a fi cu mine. Si era total diferita, era ca sa zic intr-un cuvant o panarama/usuratica(ca sa nu zic mai urat, insela si tot felul de lucruri de genul, mai in detaliu nu pot zice). Problema este ca eu cand am cunoscut-o, am vrut sa am o relatie cu ea deoarece parea o fata bine crescuta, linistita, timida care nu ar fi capabila de lucruri nasoale. Acum mi-am schimbat total felul in care o vad dupa ce am aflat toate lucrurile astea. Pur si simplu am ramas mut cand am auzit ce fel de persoana era, ce facea si ce fel de persoane cunostea. Ea mi-a spus ca e schimbata acum, si chiar asa pare, asta pentru ca, cand am cunoscut-o si pana in momentul asta am vazut-o ca pe o fata cuminte, plus ca am vazut ca ma iubeste, sunt singura persoana care a ramas in viata ei, in afara de familie si o prietena cu care se vede rare ori. Nu as vrea sa dau cu piciorul la 7 luni de relatie, stiu ca nu e prea mult dar am amintiri frumoase alaturi de ea. Acum pur si simplu dupa toate cele zise mi se pare o usuratica, o naivă si mi se pare scarbos si josnic ca a inselat, iar eu asemenea persoane nu accept. Imi este teama sa nu se intoarca ea cea din trecut si imi faca si mie ce a facut cu alti baieti, asta pentru ca am pus suflet in relatie si multe altele si nu cu oricine fac asta. Acum vin cu intrebarea, ce ar trebui sa fac, sa continui relatia? Daca da, cum as putea trece peste toate astea?

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Asculta Paraziții. Toate-s la fel!
Relațiile sunt mereu diferite, daca a înșelat in una nu neapărat face la fel si in asta. Daca pana azi a fost cuminte, nu neapărat va fi si mâine. Continua relația, fara a tine cont de trecutul ei si conștient ca toți o putem păți la un moment dat.

| Adry05 a răspuns:

Omg daca e schimbata si de 7 luni n-a facut nimic si va intelegeti si e totu bine si esti si tu constient ca tine la tine inseamna ca e ok acum ce conteaza ce-a facut in trecut. Ce oameni frate.

| Evolution a răspuns:

Trecutul conteaza si in plus daca iti spunea astea de la inceput, probabil acum nu mai erai cu ea. Nu prea e ok in primul rand ca ti-a ascuns.
Eu nu iti zic acum sa te desparti de ea, insa eu nu pot fi cu o femeie care a fost galeata orasului. La o cearta mai mare, ce va face?
Daca totul a fost ok 7 luni (si esti sigur de asta), eu zic sa ii dai inainte dar va trebui sa ii accepti trecutul si sa treci peste.
Conteaza trecutul, ar trebui sa vorbesti cu ea deschis despre asta si sa ii spui ce astepti de la o femeie si daca calca stramb, sa nu mai aiba tupeul sa te caute.
Deci la intrebarea ta, tu stii daca poti sa treci peste si daca vrei sa fii in continuarea cu ea. Insa nu poti renunta la 7 luni asa usor. vorbeste deschis cu ea. Daca e sa fie pentru tine, va accepta o discutie cu tine si o sa treceti impreuna peste asta. Daca nu si incepe sa se enerveze, atunci nu cred ca vei avea vreun viitor cu ea si decat sa iti pierzi timpul...
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuei sa faci nimic si nici sa ai teama. Daca a realziat acum 7 luni ca ceea ce a facut a fost rau, inseamna ca s-a schimbat si ca este matura acum, ca dovada ca pana acum, nu ti-a dat nici un fel de mnotiv, sa te indoiesti de ea.
Nu te plange de ceva ce posibil nu se va intampla niciodata, ca-n "povestea prostului" de Ion Creanga.
Daca o iubesti cu adevarat, poti trece cu usurinta peste asa ceva, fara sa te gandesti prea mult si fara sa inventezi posibile scenarii care nu se vor intampla niciodata.

| Freya1 a răspuns:

Daca a inselat in trecut nu inseamna ca e o panarama, cum foarte bine poate sa fi fost si ala un nemernic. Daca a vorbit cu altcineva nu e ca si cum sa f...t cu acel cineva, plus ca eu cred ca sunteti adolescenti iar la o anumita varsta iei toate astea ca si pe o joaca nu pe ceva serios.Calculeaza bine ce a spus si mai asculta si ce zice dupa "l-am inselat" si apoi trage o cocluzie.Zic asta pentru ca mai stiu un caz asemanator din care sa tras o concluzie gresita si s-a destramat o relatie frumoasa.
Acuma tu vorbesti de iubita pe care se presupune ca o iubesti, si pe care nu vrei sa o lasi folosind cuvinte ca usuratica, panarama etc.Nu crezi ca puteai sa spui ca ti-a marturisit ce a facut, si tie frica sa nu ti se intample si tie? In fine.Un om bun il cunosti in timp si cred ca daca nu ar avea cineva motiv nu ar insela.Cum foarte bine poate sa fie si una pe interes care sa isi bata joc de tine.Acuma tu calculeaza.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Daca a inselat in trecut nu inseamna ca e o panarama, ai perfecta dreptate. Poate insemna cel mult ca l-a mintit pe respectivul, sau chiar si pe respectivul celalalt care era pe functia de amant.Si indiferent cat e unul de nemernic cred ca e mai frumos sa-l parasesti, decat sa il inseli.Adica daca tot vrei sa te folosesti de aia ca e un nemernic o faci intr-un scop nobil, il lasi si tu ramai curata si neprihanita, nu o arzi cu altul din razbunare.Pentru ca atunci chiar esti o panarama.Deci nu trebuie sa-l inducem pe colegul in eroare, de asta am intervenit, eu sunt de parere ca nu conteaza cat de nemernic e baiatul, important e cum si cat gandeste domnisoara.
Nu te superi ca te-am corectat, nu?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus nici o secunda ca e corect sa insele, sau ca nu trebuia sa il lase dar nu e frumos sa pretinzi ca iubesti un om si sa il faci panarama.Plus ca nu stiu ce varsta au ei, poate sunt adolescenti iar ceia ce fac sau au facut poate nici nu se catalogheaza ca inselat.Acuma fiecare cum percepe lucurile.
Normal ca nu e corect sa inseli.
Nu m-am suparatwinking.

| OldSoul a răspuns:

Nu conteaza cum a fost ea in trecut, ce a facut in trecut.
Daca tu, esti ok ca barbat, ea se va modela dupa tine.
Ele se modeleaza dupa barbatul cu care sunt.

Dar aici e cu capcana, daca esti "pampalau" da, te poate insela.
Dar daca esti barbat, si stii cum sa o pui la punct, nu va risca sa te piarda.

Iar daca greseste, nu o ierti.

Pana la proba contrarie, este o fata diferita, cand o sa apara probleme, da, atunci poti sa pui punct.

| Hammurabi a răspuns:

Mi se pare o mare idioțenie chestia asta cu "vreau să știu totul despre trecutul tău"". La ce îți folosește? Doar dai dovadă de o mare nesiguranță și lipsă de încredere în tine.
Te temi că a fost cu atât de mulți bărbați încât tu o să fi nesemnificativ pentru ea? Și dacă ar fi așa, tu oricum nu vei știi niciodată. laughing

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca tii la ea de ce sa dai cu piciorul la relatia vostra pentru niste greseli din trecut? Ar fi nedrept crede ma. Daca ea se poarta exemplar cu tine si nu ti da motive de suspiciune atunci ar fi absurd sa i dai papucii pentru ceva ce a facut altuia nu tie. Si trebuie sa apreciezi ca a fost onesta cu tine si ti a facut aceste marturisiri cand putea la fel de bine sa taca. Gandeste te bine inainte sa iei o decizie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aparentele mereu insala.

| venividivici2017 a răspuns:

Pai fata vrea stabilitate in momentul actual, de-asta este "schimbata". Deocamdata nu este sigura pe ea, din acest motiv s-a schimbat, intelegi? Ti se par suficiente 7 luni incat sa cunosti o persoana? Ai grija mai bine

| Djsjuajsjsj a răspuns:

Bun, bun.
Deci, ca să înțeleg mai bine: dacă eu acum îți scriu că să o laşi că sigur sigur nu ai sorți de izbândă cu ea şi că sigur sigur te va înşela şi pe tine, tu o şi laşi doar pe baza celor spuse de către un străin anonim de pe un forum oarecare? Păi în cazul ăsta relația voastră este doar una fictivă. Dacă poți renunța atât de uşor la ea. Iar atunci eu zic că da, mai bine îi pui punct de pe acum.
Las-o să îşi găsească pe cineva pentru care viitorul este important, nu trecutul.

| TroubleInParadise a răspuns:

Atata timp cat ti-a zis inseamna ca tine la tine si vrea sa stii totul despre ea. Daca era sa mai fie asa nu iti zicea nimic!

| FlavorOfLife a răspuns:

Gandeste-te ca trebuie sa iei o persoana cu tot cu trecutul ei ...la fel cum fetele iarta baietii care s-au culcat cu 10000000 de fete inaintea lor, la fel ar trebui sa o ierti si tu (+ nu stiu daca ti-a zis motivele pentru care a inselat, un om nu inseala intr-o relatie fericita), dar trebuie sa fi cu ochii in patru ...Cred ca trebuie sa te simti norocos ca ti-a zis, nu cred ca i-a fost usor sa iti zica (poate se simte vinovata pentru ce s-a intamplat si nu era pregatita sa iti zica inainte ). Sa sti ca oamenii se pot si schimba dupa multe relatii (o colega de a mea a inselat pentru ca o data la randul ei a fost inselata si vroia sa se razbune.dar dupa 2-3 relatii a gasit un baiat bun care a facut-o sa se schimbe si acum e cu el -si e de 6-7 ani ) Mult succes happy