| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o relatie complicata de 6 luni, in care partenera mea mi-a cerut sa o astept sa iasa dintr-o relatie la distanta care nu mai merge insa din care ii este greu sa iasa. Am acceptat insa cu conditia sa nu se mai vada cu el ftf vreodata iar ea a acceptat si mi-a promis asta.
Ce sfaturi ati avea pentru mine? Stiu ca tot ce pot face e sa am incredere insa imi este foarte greu uneori si imi imaginez tot felul de scenarii. Imi imaginez cum ala o preseaza sa se vada si ea accepta. Sau imi imaginez ca daca ea refuza sa il vada, ca el vine in oras fara sa anunte si se duce la ea acasa si MUUULTE ALTELE. Stiu ca daca era fericita cu el nu ar fi cautat in alta parte si stiu ca nu ar arunca relatia cu mine pe una toxica fara viitor insa tot imi este teama. Fundahappy

Răspuns Câştigător
| kaTTsu a răspuns:

Salut Alex, ce ti-as putea recomanda este sa incerci sa te detasezi, o fata ce te tine pe post de rezerva nu merita sa lupti pentru.

Fetele de genul care-si cauta consolare in mai multi parteneri si accepta fara rusine sa se vada cu unul si cu altul sunt catalogate intr-un anumit fel.
Imi pare rau sa-ti spun, dar tipa nu merita efortul si trebuie sa-ti deschizi ochii.

Ori iei atitudine si incerci sa porti o discutie cu ea, o discutie in care-i spui ferm ca nu poate sa existe altcineva intre voi, in fond si la urma urmei sunteti voi doi vs restul lumii, daca o vezi tulburata, indecisa, abatuta, iti sugerez sa tai fiecare legatura si sa-ti gasesti fericirea in alta parte, insa stiu ca-ti va fi greu sa te desparti de ea, deoarece o iubesti.

Cateodata trebuie sa mai si suferim macar putin, ca sa capatam experienta necesara pentru a-i daruii totul urmatoarei fete ce apare in viata noastra, ca mai apoi sa o ducem la superlativ, sa o facem sa se simta cea mai fericita femeie de pe pamant.

Te salut si sper sa fie bine!

13 răspunsuri:
| youdummy a răspuns:

Ce-i asta frate? Auzi îi e greu să iasă dintr-o relație cu unul pe care nici nu l-a întâlnit. Să-i dea block și aia e, doar nu-s căsătoriți sau au plozi împreună. Eu zic să nu-ți pierzi nici tu vremea. Concentrează-te pe tine însuți, fă chestii productive, poate întâlnești și o fată mai serioasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Relatia la distanta e precum telefonul fara fir unde toti 3 sunt fericiti. Nu isi are rostul, nu suntem in filme.
Spui ca e partenera, o presupun ca faceti sex deja. Daca da, atunci care mai e rostul promisiunilor si existenta unei alte relatii in afara de cea cu tine?
Si eu iti promit ca o sa te casatoresti cu ea si o sa traiti fericiti pana la adanci batraneti... M-ai crede? E ori alba ori neagra nu exista cale de mijloc in relatie. Ar trebui sa vorbesti serios cu ea despre asta, nu bazandu-te pe promisiuni cum fac politicienii.

| Mopmop a răspuns:

Din varii motive promisiunile sunt incalcate uneori. Legat de relatia ei la diatanta, e simplu sa o rupa daca vrea. Legat de relatia ta cu ra, va mutati impreuna ai vezi cum merge. Dar, daca sunt dubii legate de incredere si respect intre voi mai bine renunta din timp la ea! Suferi putin acum decat sa fie mai grav in viitor!

| Apokales a răspuns:

Si tu poti juca jocul. Pui presiune pe ea sa se desparta de ala. Nu mai vorbesti cu ea, ii fortezi alegerea, o constrangi. Asa nu mai ai nicio teama si nicio grija. Doare? Cu siguranta. Dar asa scapi de paranoia asta si scenariile tampite. Treaba ta cum o constrangi sau daca alegi sa faci asta.

| siriusblack98 a răspuns:

Sunt de părere că singura persoană care își pierde timpul aici ești tu. Nu există "mi-e greu să ies dintr-o relație la distanță". Și vezi că o femeie care l-a părăsit pe un om indiferent dacă zice ea că relația a fost sau nu toxică ( pentru că tu nu cunoști definiția ei de relație toxică ) îți va face și ție exact același lucru mai devreme sau mai târziu. Mai ales dacă ea stătea efectiv cu amândoi în același timp. Adică este în stare să facă și din astea fără probleme, nu are moralitate prea multă.
"Stiu ca daca era fericita cu el nu ar fi cautat in alta parte" atunci ar trebui să știi și că dacă era total nefericită cu el, nu îți mai dădea acel răspuns. "si stiu ca nu ar arunca relatia cu mine pe una toxica fara viitor" apucă-te de stand up comedy. Tu prietene ești doar o rotiță de consolare. După ce-i trece, ești istorie.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai stai asa, ce relatie de 6 luni ai? Adica inca mai "este" cu acel baiat? Cum vine asta? thinking

Este foarte simplu, se desparte de el in secunda asta, fara nicio obligatie, fara nicio abureala, iar daca te iubeste cu adevarat o sa stea doar cu tine.

Ce perioada de iesit dintr-o relatie si alte lucruri, ce sunt astea? :/ Cum am spus, daca ea vrea sa fie doar cu tine, atunci este doar cu tine. Daca nu... este viata ta, faci cum crezi happy

Bafta sa ai!

| AndreeaWTS a răspuns:

Ce ți-a zis @siriusblack98 mai sus e f. corect.
În balanță ești tu pe de-o parte și celălalt tip + distanța pe de altă parte.
Concluzia? Celălalt tip înseamnă mai mult pentru ea decât tine. Ești doar "rezervă". Ești folosit.
Sfaturi? Renunță la ea.
Realitatea? N-o vei face. Se simte disperarea în ceea ce ai scris. Și ea știe și simte asta și va profita de tine în continuare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îți este teamă și îți cere să aștepți, renunță și caută alta.

| anonimg a răspuns:

Tu nu trebuie sa intri intr-o relatie neincheiata. Nici macar nu trebuie sa astepti pe cineva sa iasa dintr-o relatie.
Noi nu avem voie sa intram intr-o relatie cu cineva care nu si-a incheiat complet si definitiv relatia.
Noi nu avem voie sa iubim pe cineva care nu si-a incheiat socotelile. Asadar, tu trebuie sa fii pregatit acum ca fata sa se desparta de tine; pentru ca din nefericire pentru tine exista si aceasta posibilitate. Un procent de 1% ca sa mai tina la "fostul" este suficient ca sa se desparta de tine. Iar aici nu poti sa o invinovatesti. Chiar daca ea ti-a promis ca se desparte de tine, omul e om si se poate schimba intr-o clipa. De aceea spun ca chiar daca ea s-ar jura ca se desparte de fostul, tu tot nu trebuie sa o crezi; pentru ca nici tu si nici ea -nu stie nimeni ce este in inima ei. Noi nu trebuie sa ne incurcam in relatii.
Ce poti sa faci tu acum este sa astepti, si sa fii pregatit pentru orice: va ramane cu tine sau nu va ramane. Iar daca nu esti pregatit pentru asta, atunci tu vei fi de vina. Omul este liber sa aleaga si dupa casatorie; cu cat mai mult mai inainte. Si nimeni nu ii poate spune "De ce?". Pentru ca nimeni nu are un raspuns. Inima omului este schimbatoare, oricat de mult am spune fiecare dintre noi ca am face intr-un fel sau altul.

Iar daca respectivul este violent, atunci fata este de vina pentru ca i-a acceptat acest defect. Un baiat violent se cunoaste de la inceput, chiar daca la sfarsit isi va manifesta adevaratul caracter. Fata culege acum ceea ce a semanat. Ea trebuie sa anunte la politie orice amenintare; sa inregistreze si convorbirile cu acesta, inclusiv mesajele.

| Drimmero a răspuns:

Esti luat de fraier rau dar tu nu vezi asta, din afara se vede de pe Luna.

| AliGab a răspuns:

Ii poti da termen, pana la data X sa faca ceva, altfel inseamna ca esti 0 barat pentru ea
Si asa mi se pare aiurea situatia. Cum sa fie intr-o relatie si sa fie si cu tine? Ori una, ori alta

| alexandruenache a răspuns (pentru kaTTsu):

Este la distanta totul si mi-a zis ca vrea sa se desparta deoarece nu mai merge insa ca are nevoie de timp. Ei au avut o relatie de 2 ani in care s-au si vazut si a zis ca ii este greu sa rupa tot....nu vrea sa sufere nici ea si nu vrea sa sufere nici ala pentru ca ala nu prea are are nicio vina. Mi-a jurat ca va incheia cu ala ba chiar isi face planuri de viitor cu mine, ne cautam un apartament sa stam impr. doar ca m-a rugat sa ii dau timp

| kaTTsu a răspuns (pentru alexandruenache):

Timp, timp pentru ce? Dandu-i timp nu faci altceva decat amani inevitabilul, daca-i oferi acel timp de care ea sustine ca are nevoie si in acel moment totul se schimba, sa spunem prin absurd ca-l alege pe respectivul, ce-ai sa faci?

Ai sa urli de durere, iti vei chinui sufletul si te vei duce la ea fara pic de mandrie, pentru ca nu vrei sa o pierzi, ea probabil va stipula situatia si te va folosii ca pe un valet.

Stiu ca sunt cuvinte dure, dar din moment ce-ti invoca "timp" este clar ca este indecisa, ofera-i ultimatum, analizeaza bine situatia, tu esti cel ce-si decide viitoarea partenera.

Ai grija de tine si ce-l mai important, fii lucid in gandire, cat mai calm si mai logic, deoarece sentimentele fata de ea te vor pune la incercare si s-ar putea sa iei anumite decizii pripite ce-ti vor dauna pe parcurs.

Ti le spun cu drag, pentru ca am trecut prin ele si m-au afectat enorm, dar au avut si o parte pozitiva, m-au invatat cum sa devin barbat.