| Exception a întrebat:

Salut,

Am o relatie cu o fata de 28 de ani eu am 31.
De fire eu sunt mai "independent" de familie mea am plecat de la 26 de acasa sa muncesc, nu am nevoie de dadaceala. Ea pana recent când ne-am mutat impreuna in chirie a locuit numai cu parintii si cele doua surori.

Imi zice ca la ei asa este in familie sa aiba o relatie apropiata si ca eu sunt rece cu ai mei.
Relatie apropiata însemnând si 2-3 vizite pe saptamana + multe telefoane.

Acum am avut mai multe discutii legate de viitorul nostru, cum sa ne fie mai bine, planuri financiare, casatorie, cariera, copii...

Ea este foarte atasata de surorile ei si parinti, este in stare sa ea o decizie mai degraba in favoarea lor decat a noastra.

Parintii ei au facut un credit pe 3 ani la banca pe numele ei si ea plateste lunar o suma sa il achite.

Am zis ca nu este cinstit fata de mine sa stam impreuna in chirie si ea sa plateasca creditul parintilor ei, cum nici eu nu cotizez cu nimic la ai mei. La ea in familie lucreaza toti.

Si uite asa ne-am despartit, am trimis-o la parinti!

Acum cer si eu o parere a oamenilor mai in varsta de pe acest forum.

Voi ce credeti?
Ce poti face daca intalnesti un asftfel gen de fata?

Cel mai suparator fapt este ca ea crede ca are dreptate, imi spune:
- Nu pot sa le intorc spatele alor mei!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Freya1 a răspuns:

Amândoi aveţi o parte de vină.
Tu că nu ai ştiut să pui problema şi mai ales că ai scos-o afară ceea ce este de prost gust, pentru că eu cred că dacă îi spuneai că vă despărţiţi prindea aluzia şi pleca singură. Iar prin ce ai făcut, cum ai procedat şi cum ai gândit nu ai făcut altceva decât să aprobi că nu a greşit când i-a ales pe ai ei.În fond nu ştiu de când sunteţi împreună dar pe ea ai ei au ţinut-o până la varsta asta, la ei a stat şi ce să vezi, tot ei au primit-o când tu ai dat-o pe uşă afară. Te-ai gândit vreo secundă că poate tu nu îi inspiri suficientă încredere încât să se lase pe mâna ta? Ce siguranţă avea ea că tu mâine poimâine nu o târâi de cap şi o scoţi afară şi apoi unde să se ducă?
E drept ca şi ea are partea ei de vină că nu poate să te oblige sau să îţi impună să mergi la ai ei dacă nu îţi convine, plus de asta putea să se înţeleagă cu ai ei să plătească o lună ea o lună ei să te poată ajuta şi pe tine.
Dar vina tot la amândoi e. Dacă gândeaţi cum trebuie la 30 de ani ştiaţi că într-o relaţie trebuie ambii să facă compromisuri ca să meargă lucrurile cum trebuie.

14 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu stiu cum sa-ti zic,nu poti sa-i impui anumite lucrururi.
Ce relatie are cu familia ei,e problema ei, nu a ta.
Hai sa clarificam putin situatia.
Ai zis ca stateati amandoi in chirie si ea isi ajuta parinti cu bani.
Dar in paralel contribuia si ea la chirie si la cheltuielile de zi cu zi?
Daca da, ai gresit si ai cam exagerat.
Daca nu, bine ai facut.
Simplu nu?
Data viitoare fi putin mai explicit sa intelega lumea, se poate interpreta gresit!

| Liviu a răspuns:

Nu frate, la dracu, ori trage cu tine, ori se duce dracu.Trageti amandoi de un fir impreuna ori salut.Cum adica fac credit pentru parinti? pai stai putin asa,pai eu ma insor,fac familia mea,trag cu familia mea,ma duc la mama/tata o data pe saptamana,un gratar,alea alea, un telefon etc.Dar asta nu inseamna ca stau cu ei, sau cu socrii.O prostie totala, totul se rezuma la o familie, tu cand pornesxti un drum, pornesti un drum cu omu iubit.Nu mai exista dupa mama/tata/familie, in contextu de decizii.Asta le iei tu cu femeia, si atat.Da, mergem in vizita la ai mei, la ai tai etc.Dar doar atat.Ne ajutam cu ce putem, insa nu ne apucam sa scoatem bani din banca pentru parintii mei, sau ai tai.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai facut bine. Una e sa iti ajungi parintii, alta e sa tragi la rame ca prostul pentru ei - mai ales ca in cazul respectiv zici ca ei toti lucreaza. Iar la faza cu j'de telefoane si vizite... maica-mea uneori nu auzea de la mine cu saptaminile, si sunt in tara. Plus ca nu am absolut nimic rau cu ai mei, chiar tin foarte mult la ei, dar mi se pare de rahat faza asta cu sufocatul. Breh, m-ati facut, m-ati crescut, saru'mina, daca aveti nevoie de ajutor spuneti si incerc sa fac tot posibilul sa va ajut, dar nici eu nu va cresc pe voi acum, si nici nu trebuie' sa fiti la usa mea 5 zile din 7.

| sofisis a răspuns:

La tine nu e mandrie, sincer, e deja dileala. laughing)) Stupid motiv de a te desparti. Deci practic tu te-ai despartit de ea pentru ca nu a fost de acord sa achite tot creditul odata ci pentru ca vrea sa continue sa plateasca transe lunare. Wow...
Scuza-ma dar...tu vrei sa aleaga intre tine si ei? Cam asta iti e frustrarea? Nu mi se pare nici matur, nici corect. Chestia asta se impune atunci cand sunt situatii foarte grave la mijloc si cand chiar e o situatie foarte dificila. Nu cand ti se nazare tie ca vai, plateste ea lunar niste banuti ca a vrut sa isi ajute parintii. Nu parintii au avut grija ca ea sa manance, sa se imbrace, sa invete si sa ajunga femeia pe care ai cunoscut-o tu?
Mie niciodata nu mi-ar trece prin cap sa ii zic alui meu "auzi, ia hai, eu sau maica-ta?" ...mai ai mult sa cresti. Desi ai 31, ii cam ai degeaba.

| Emma30555 a răspuns:

Daca o iubeai nu o trimiteai acasa. Ea tine la familia ei si e normal sa ii ajute. La faza cu telefoane si vizitatul poate ca ai dreptate dar poate sa se duca doar ea nu esti obligat sa te duci si tu. Poate nu are prieteni si atunci e mai atasata de surori si parinti. Astea nu sunt probleme asa mari

| Dalmore a răspuns:

De fire eu sunt mai "independent" de familie mea am plecat de la 26 de acasa sa muncesc - am râs rolling on the floor))))))). Independent, ai stat cu parintii pana la 26, altii muncesc de la 16 ani, LOL.

Foarte bine ca-si pune familia pe primul loc, cand o s-o inseli tu cu vreuna, numai pe ei o sa-i aiba. Daca isi plateste partea ei de chirie etc, e fix treaba ei ce face cu banii. Reactia ta spune multe - probabil i-ai fi facut asa la prima greseala pe care o facea si i-ai facut un bine ca te-ai despartit de ea.

| Mircea08 a răspuns:

Dupa casatorie, cei doi formeaza o noua familie. ACEEA ESTE FAMILIA LOR!, iar familia lor trebuie sa ramana asa pana la moarte. In acea familie se iau deciziile si se rezolva orice problema. Banii din acea familie nu trebuie sa plece decat cu acordul ambilor soti si cu conditia ca acei bani sa aduca un beneficiu familiei. Cine paraseste sotul respectiv sotia, din orice motiv o face, nu trebuia sa se casatoresca pentru ca nu a gasit persoana pe care sa o iubeasca.
In cazul tau, ar trebui sa te bucuri ca ai scapat de o persoana care nu prezinta nici o incredere si care in orice moment poate declansa un necaz.

| Doja a răspuns:

Ce putem spune... ai si tu dreptate, si ea.

E foarte bine ca are o relatie buna cu familia. Daca ea plateste credit pentru parinti inseamna ca este ori fraiera ori marinimoasa. Asta doar tu poti sti, pentru ca noi nu o cunoastem.

Fiind credit pe termen scurt. era totusi o veste buna. Asta insemna ca se termina repede. Daca era ceva pe 20 de ani era o problema.

Daca tine la familie sunt sanse sa tina si la familia pe care si-o intemeiaza daca se pune problema corect.

Partea ta de dreptate e si ea acolo. in functie de cum dadeai tu bani "in casa" pentru voi, mai ales daca ea dadea mai putin pentru ca trebuia sa plateasca la familia ei.

Si cireasa de pe tort, 2-3 vizite pe luna pot deveni o problema pe viitor daca ati fi avut un copil. Se poate sa fie un pic imatura, dar din nou noi n-avem de unde sa stim cum e ea.

Tu ti-ai facut o viata pe barba ta, si probabil judeci mai aspru oamenii care nu sunt complet independenti. Femeile, in marea lor majoritate nu doresc sa fie independente complet.

| Exception explică (pentru Doja):

Man e vorba de 2-3 vizite pe saptamana!
Eu am fost de acord sa plateasca dar pe totodata ca doar avem posibilitatea, ea refuza sa nu ii puna intr-o lumina proasta pe ai ei sau pentru ca nu vrea sa taie finantarea spre parinti.
E incapatinata si are o mandrie mare, adica acum ma invinuieste ca ai mei si-au schimbat atitudinea fata de ea si din cauza asta nu vrea sa ii mai vada, Eu nu inteleg pentru ca nu mi s-a mai intamplat sa dau de o asemena persoana. trece cu timpul sau e permanent?

| Doja a răspuns (pentru Exception):

Da, am scris eu gresit. La vizite pe saptamana ma refeream.

Poate sa treaca cu timpul, dar trebuie sa fii atent si sa-ti dai un termen limita pentru acest "timp" daca vrei sa continui cu ea, ca sa nu pici de fraier.

| Jonas94 a răspuns:

Este cel mai stupid motiv pentru a te despărți.
Adică ce avea dacă ea plătea suma aceea, pentru părinții ei? Dădea sărăcia în tine sau cum?
Și chiar are dreptate la faza asta, pentru că tu poate nu știi, dar ai ei poate au mai susținut-o cu bani, când nu a avut un job, sau cine știe, poate era un gen de femeie care era conștientă că a fost sprijinită și a venit rândul ei să întoarcă.
Oricum ar fi, nu ești extraordinar nici tu, dacă abia la 26 de ani ai plecat de-acasă.
Nu mai fi chitros și împacă-te cu fata.

| gabriielaaa a răspuns:

Bătrână nu-s dar la 28 de ani sa te nu te pui tu mai important nu mise pare inregula adică casa ta si familia ta e sotul copilu ei is mai importanti atunci când vrei o familie pariti ii ajuți dar cu o măsură când is bolnavi sau o problemă gravă in rest rămâi cu casa ta. Asa mise pare corect si păcat ca la 28 de ani e încă legată de ai ei atât de tare ar trebui sa se găsească dacă vrea sa se mărită sau ramane sa aibă grija de ai ei.

| Claxon987 a răspuns:

Parerea mea e ca e fraiera sa se intoarca la tine in conditiile astea. Daca asta e singurul ei defect, ca are grija de parintii ei, atunci nu stii ce ai pierdut.

| Exception explică:

Fratilor eu am fost de acord cu ea sa plateasca acest credit dar totodata pentru ca avem posibilitatea nu ar fi insemnat un efort. Insa ea prefera sa ma nu ii faca pe ai ei sa se simta prost si plateste lunar.
Sunt barbat si eu... doar nu joc in casa mea cum imi canta socrii!
Are o mandrie greu de descris, trasatura de familie, acum ma acuza ca ai mei si-au schimbat atitudinea fata de ea!

Fata are o