| calutulfericit a întrebat:

Salut.
Am o relație de o luna cu o fata de 16 ani. (eu am 18).
Pana acum toate au mers binișor, mai un trandafir, mai o ciocolata, mai o cearta mica ceva, insa treaba pentru mine a devenit ușor dubioasa.

Ea încă dinainte sa ne cunoaștem, făcea live pe Instagram. (în care nu și arata ceva sau chestii, doar stătea și discuta).
Si deși mi-a promis ca nu mai face à încălcat, de vreo 2 ori, promisiunea.
Problema nu e liveul, dupa cum am menționat, problema e ca pe live întra doar băieți.

In general am încredere în ea, imi arata, de câte ori are ocazia, ca daca ii mai scriu 4, 5 pe insta, Facebook sau snap ca ea nu le răspunde sau răspunde sec.

Ce ziceți ar fi ceva de bănuit?
Salut.

35 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa si ce ai dori? Sa nu mai vorbeasca cu nimeni?

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Esti gelos.
Nu e banuiala, e certitudine.
Daca nu te poti abtine, renunta la ea. Pentru ca nu ai sa o lasi mai tarziu sa se vada nici cu prietenele din copilarie si nici cu familia. La tine, mereu va fi dubios ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de banuit ca te consideri intr o relatie amoroasa cu o minora cu care nu prea ai voie dpdv legal sa faci sex. E cu atat mai mult de banuit daca o consideri iubita ta dar tu nu faci sex cu ea.

| 120bulevard a răspuns:

E cautatoare de atentie, miroase friptura dar nu o mananca, e greu cu astea ai grija sunt distruse si n-ai cum sa le mai repari, nu-i asculta pe dezaxatii astia de mai sus, sunt desprinsi de realitate, daca le da follow back si se baga in seama cu ei stiind ce intentii au baietii aia nu ezita sa dai cu piciorul, fii barbat si ai respect de sine, pace.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai de ce sa ii impui sa nu mai vorbeasca cu nimeni. Pari gelos.

| slayer09 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa va aruncati telefoanele, si sa mergeti in parc, va plimbati cu bicicleta, role, va plimbati, faceti sport impreuna, vorbiti despre ce va doare, si lasati tik-tokul si telefoanele ca nu va aduce nimic bun, uitati de realitatea normala, mai ales ca voi inca sunteti copii.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"... cu o minora cu care nu prea ai voie dpdv legal sa faci sex."

De fapt pot face sex fara nicio problema dpdv legal.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Schimba-i subiectul pe care-l are pe live-uri in subiecte pentru femei
Slabit, machiaj, haine(moda) din astea
convinge-o ca e misto...si atunci nu vor mai intra baieti, ii schimbi domeniul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Il chem pe justitiarul din Berceni ai grija rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

De la 16 ani nu mai ai probleme legale daca isi da ea acordul, parca asa e legea la noi, dar sub 16 ani mi se pare ca intra la pedofilie si sexul cu o minora sub 16 ani indiferent ca e cu consimtamantul ei e foarte probabil sa aiba repercusiuni asupra ta ca major din punct de vedere penal, ce e de la 16 ani nu se mai baga legea daca e cu acordul fetei.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Boss, sunt amandoi copii, ea are 16 si el 18, e diferenta de 2 ani plus ca de la 16 ani nu se mai aplica legea, el clar n-ar avea cum sa fie tras la raspundere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca e diferenta de peste 3 ani poate fi tras la raspundere, asa e...da eu oricum nu m as uita la minore!

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

"De la 16 ani nu mai ai probleme legale daca isi da ea acordul..."

Nino! Nino! La orice varsta trebuie sa-si dea acordul.

"dar sub 16 ani mi se pare ca intra la pedofilie..."

Aveam pretentie de la tine. Pedofilia e altceva, nu sexul cu cineva de 14, sau 15 ani.

Sexul cu persoane sub 16 ani nu se sanctioneaza legal, daca diferenta de varsta dintre parteneri nu depaseste 3 ani. Adica, practic, un major de 18 ani, poate face sex cu un minor de 15 ani daca nu e diferenta mai mare de 3 ani ca varsta intre ei.

Pentru conformitate:

https://lege5.ro/......odul-penal

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Stiu ca trebuie sa fie acord unilateral : ) ) m-am exprimat eu gresit dar ai inteles ideea, de la repezeala.

Eu pun pedofilia in aceeasi bula cu coruperea de minori, groomingul si ce termeni mai sunt pe langa ea. Eu ma refeream ca tu ca major de 20+, 30+, 40+ etc daca faci sex cu o minora sub 16 ani e penal, nu daca tu la 18 ani faci sex cu una de 15 ani cum se poarta din toate timpurile, de la 16 ani e treaba ei daca isi da acordul.

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

Aaa, si am uitat sa-ti spun, pedofilia nu este o infractiune, ci o boala. Nu exista in codul penal ubfractiunea de "pedofilie".

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

Ai mai sus o completare. Pedofilia nu exista ca infractiune.

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Actiunile pedofiliei, poftim. Ca si violatorii pana la fapte sunt oameni curati, in momentul comiterii faptelor atunci se aplica legea.

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

Oricum asta cu 16 ani, e valabila in Romania. In lume variaza intre 11 si 21 de ani. Iar unele tari nu au deloc varsta minima, dar se sanctioneaza sexul in afara casatoriei(?!).

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Legea asta nu e batuta in cuie, se jongleaza cu varstele, in SUA de exemplu la 18 ani ei sunt inca minori si se pedepseste, iar la noi la 18 ani faci mare paranghelie ca ai terminat cu junoratul, in alte tari mi se pare ca varsta scade, in loc de 16 e 14 si tot asa.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă aș fi în locul ei ți-aș da un sut în fund și pa.
De când ești tu în măsură să cenzurezi ceea ce face ea?
Nu sunteți împreună nici de o lună și te-ai transformat deja în stăpânul ei?
Nu-ți convine, las-o și vezi-ți de treaba ta.

| Sophieka a răspuns:

Trebuia sa-ti gasesti o domnisoara care nu face live-uri... Ai luat-o pe una care are placere spre asa ceva si te-ai pus stapan pe ea si i-ai interzis sa faca treaba asta... E corect? Nu cred.

Mai bine stai in banca ta sa mai cresti si sa te rogi pentru a-ti gasi cand mai cresti, cand te mai maturizez, o soarta buna pe care sa o respecti si sa va completati reciproc...

Uite tocmai am urmarit acest videoclip care zic eu ca merita sa-l vizionezi : https://www.youtube.com/watch?v=uz8xgCB0wog

| Holiday a răspuns (pentru Drimmero):

Nu are nicio legatura majoratul cu asta. In SUA este tot 16 ani.

| Drimmero a răspuns (pentru Holiday):

Sa fie cum o fi, mie oricum imi plac cele de 20-30 ani, nici prea mici, nici batrane deci nu ma afecteaza legile nimanui in sensul asta.

| vodami92 a răspuns:

Lasa stai linistit! zi spune mersi ca nu face prostitutie sau videochat! majoritatea fetelor sau femeilor! ca deh nu toate isi permit o meserie ca lumea! dar bine nici scoala asa in general nu le-a placut!

| Freya1 a răspuns:

Sunteți tineri și o luna e prea puțin pentru a interzice chestii.

Da, chestia cu live-urile e deja o treaba ce creaza dependenta, iar cu cât primești mai multa atenție vrei mai mult indiferent dacă ai treaba sau nu cu persoanele respective.
Asa ca la o luna de relație cu o fata de 16 ani, trebuie sa te aștepți sa simtă nevoia de atenție și validare.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Eu zic ca nu e o situatie suficient de problematica incat chiar sa te ingrijoreze.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

De unde si pana unde ii interzici tu ce sa faca si ce nu are voie?
Esti taica-su sau stapanul ei?

Eu una ti-as da iute papucii, fiindca nu-i normal sa impui asemenea reguli si nici sa o controlezi.

Da-i pace si cauta-ti o fata de varsta ta, daca in astea micute nu ai incredere!

| steamrogue77 a răspuns:

Are prieteni baieti, deci are si alte optiuni, cand o sa se certe cu tine mai nasol o sa se duca la ei, atat de simplu.

| steamrogue77 a răspuns (pentru Freya1):

Nu exista asa ceva, trebuie sa se impuna inca de la inceput, mai incolo e prea tarziu happy