| MaryMaria333 a întrebat:

Am sa vorbesc despre un punct slab de-al meu. Sunt de fel o persoana foarte violenta, mai ales verbal. Acolo dau lovitura cel mai rau. Un pic sa ma enervez si injur de toti mortii. Mi-au facut observatie mai multi ca sunt prea turbata, dar adevarul e ca am trait de cand sunt eu intr-o asemenea atmosfera. De mica ii auzeam pe aia din casa cum urlau, ba injurau (cel mai rau taica-miu si bunica-mea cand se enerveaza dar nici chiar ca el), maica-mea nu injura dar urla ca toti dracii si pe moment, copil fiind, m-a afectat. Acum peste ani si ani am ajuns si eu in halul asta, poate chiar mai rau. Hai sa fim seriosi, oameni buni, ca nu sunt eu singurul exemplar rau de gura! M-a auzit maica-mea de multe ori, mi-a spus ca nu e bine, cica "nu imi aduce cinste deloc", i-am explicat frumos de n ori ca doar la nervi o fac. Ea ma intreaba ca de ce nu pot sa o iau exemplu pe ea? Parintii ei nu erau deloc violenti, cu totul si cu totul alt mediu.
Na sa vedeti ca azi taica-miu iar ma aude ca injur, urla din camera cealalalta suficient de tare pe cat sa ma auda ea, ca el ii expert in a parî pe cineva si a-i dori raul. Eu i-am spus ca doar la nervi bag verzi si uscate, la care imi vine cu victimizari gen "eu is barbat, pana la 30 de ani nu injuram deloc ca imi spargeau gura" HAI NU ZAU?! CU CE-s barbatii mai cu mot decat femeile? angry Ca au o p.a? Astea nu is decat niste vrajeli ieftine ca sa scape cu basmaua curata! Suntem 1 la 1 si tot el se gaseste sa comenteze! Chiar o zis maica-mea toata is numai taica-miu, din pacate cu el seman si la fizic si la caracter, numai ca eu nu ascult pe la usi ca el si nu ma iau la bataie asa usor. Numai eu stiu cate nu am patit cu ala. TPU, voi ce ziceti? Daca ma mai aude odata si sare pe mine imediat, eu cum sa mai reactionez? Omul ala e in stare sa bata de sa te bage in coma, e crescut in munti fara educatie. Are un talent extraordinar de a judeca omul, de a vedea numai defectele altuia, dar ale lui niciodata. Pe soacra-sa o uraste de parca i-ar fi dat in cap. Asta a confirmat si maica-mea, sufera, a plans mult din cauza lui. Cum il infrunt?

88 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Scuip organe genitale la orice ora si minut din ziua daca am motive.Nu sunt mandru, dar asta's eu.De fel sunt cam extrem de prost de sincer.Cum spuneam, sunt eu insumi, si nu ma feresc sa imi spun parerea.De cele mai multe ori sunt pus la zid, domne sunt sincer, si spun sincer ce parere am de o chestie.Iar genu de persoane care au ochelari de cal care vad doar inainte, au probleme cand sunt persoane care nu sunt de acord cu ei.Iar eu fix de asta numai pot.Am pierdut multe in viata cu sinceritatea, incepand de la joburi, prieteni, familie, iubite, si voi mai pierde.Trebuie sa intelegi ca asta esti tu, daca nu te accepta cineva, salut.In plus tu ai o problema mai adanc inradacinata.Din pacate nu vei rezolva nimic.Am incercat sa discut cu tine,nu a dus nicaieri, trebuie sa intelegi ca ai nevoie de ajutor, si de cineva care sa te inteleaga, si sa iti inteleaga durerea.Dar tu nu comunici, tie greu, sau deloc.Aici e de fapt problema, prima data trebuie sa constientizezi ca ai o problema, si e la tine. Apoi rezolvarea va veni de la sine.Ai tai te fac sa crezi ca e doar vina ta, la fel era si la mine.Pana am crescut, si am intrat in societate, si am inceput sa vad si alte familii cum sunt.Am inteles ca de fapt era vina tatalui meu, si am inteles ca eu sunt ok, si doar ca problema mea era ca ii spuneam ce gandeam, nu il minteam cum vroia.Acum se rezolva usor, ii spun ce vrea sa auda, si aia e.Problema mea e ca nu prea pot sa imi vad de treaba mea cand sunt pus la zid, si reactionez intr-un mod nu tocmai ok.

| Violleta2022 a răspuns:

Oamenii cu inteligenta limitata ajung violenti atat verbal cat si fizic.
Daca in loc sa deschizi gura si sa versi venin, te fortezi sa tii maxilarul strans si sa-ti cuplezi creierul, vei vedea ca nu mai ies rautati pe gura!
Ma rog, vei invatat tu asta peste ani, dupa ce te vor parasii prietenii, vei fii data afara de la munca si vei ramane singura in viata, fiindca oamenii te suporta, dar numai pana la un anumit punct, cand se debaraseaza de tine, fiindca se satura sa tolereze rautatea vorbelor tale.

| MaryMaria333 explică (pentru Violleta2022):

Dar Annastassia, NU SUNT EU SINGURA! Partea aia urata mi se vede numai in "situatii de urgenta" cand am nervi. Depinde de situatie. Prima data e iertata, dup'aia imi e foarte greu sa ma abtin. Si daca ma enervez eu, nu e de bine. Dar vedeti, traind 18 ani langa parintele de acest gen, a fost o influenta majora pentru mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Un om cu bun simt si educat, nu va fi niciodata violent, nici verbal si nici fizic!
Cand te enervezi te opresti, tragi aer in piept, numeri in gand pana te calmezi si apoi deschizi gura, evitand sa scoti rautati sau sa ataci.

| MaryMaria333 explică (pentru Violleta2022):

Dar in rest, sunt o persoana de treaba. Tot comunicand cu maica'mea, s'a prins ce caracter am si a spus ca eu nu sunt o persoana rea, daca stii cum sa ma iei. Uite, de exemplu daca cineva urla la mine normal ca ma enervez, adica cu ce drept sa urle la mine, ce sunt eu, bataie de joc?! Si reactionez. Asta e in capul meu atunci. Nu ma prea pot controla, cand am nervi nu prea imi dau cu seama ce fac pentru ca am mintea tulbure.
Ma enerveaza ideea ca de ce sa fiu mielusica blanda, si cineva sa isi bata joc la infinit? Dar ce sunt eu, para-traznetul lor? Nu dom'le, pana aici!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu te aprinde ca nu-ti face bine! laughing
Cand se ridica tonul sau te jigneste cineva, pleaca din incapere, dar nu sarii la bataie. Incearac sa-ti impui un temperament calm, ca sa poti fii cerebrala si sa judeci, ca violenta nu duce nicaieri, iar in anumite cazuri poate durea tata de rau, ca rupe relatii pe viata.
In casa parintilor mei nu s-a ridicat niciodata tonul, nu s-a injurat si nici jignit.
Totdaeuna cand ai mei erau iritati, se lua o pauza, pana se calmau si apoi discutau normal si calm, gasind solutii convenabile pentru amandoi.
Ceea ce am vazut in casa parintilor mei, am aplicat in casa si familia mea, desii sotul provine dintr-o familie mai libertina. Ei bine, nici dupa 35 de ani de casnicie nu ne-am jignit sau tipat unul la altul, pentru simplu fapt ca, atunci acnd sunettm suoparati unul pe altul, luam pauze si discutam dupa ce ne calmam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e totalmente adevărat. Unii pot fi inteligenți dar se pot comporta așa datorită traumelor din copilărie. Ori au fost abuzați psihic ori fizic, ori au trăit într-un mediu abuziv.

| Bruno92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Suferă de superficialism ioneasca, nu e vina fetei că are așa părinți, părinții nu noi ni alegem.am provocat o eu odată și aceasta fata e cat se poate de ok.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Da Cristina, eu de mica am trait in asemenea mediu cu certuri, de mica ma bateau si multe altele. In trecut m'or marcat, acum uite ce am ajuns.

| Mosotti a răspuns:

In primul rand tu nu esti altcineva! Nu exista "ia exemplu de la mine", ca si tu stii ca nu e ok asa, dar tu simti sa faci asa, iar asta nu prea poti controla.
Este iar corect ca fetele mostenesc felul de a fi al tatilor, dar si figura, e cam o regula, sunt si exceptii, dar in general mai rar, si baietii mostenesc figura si caracterul mamelor! Dar nu in totalitate, de aia nu faci chiar tot raul pe care-l face el, mama ta are dreptate ca semeni cu el.
Asta esti tu, nu stiu daca conteaza ca asa ai vazut acolo, ca multi zic "nu, eu nu vreau sa fiu asa cum am vazut in casa", daca genetic nu e asa, nu e si gata, nu se manifesta asa. Daca erai baiat, erai ca mama in mod automat.

Dar aia e, ce sa zic, e normal sa poti corecta asta daca ai putea, ca iti va afecta viata si socializarea cu alti oameni in caz ca te manifesti asa si cu altii. Dar nu cred ca, vei corecta daca e in genetica ta luat de la tata.
Daca nu poti aia este, sa te accepte asa cine o fi, cine nu treaba lui. Adica sa vada si chestiile bune, si sa mai treca peste cele rele.
Pana la urma dreptul sa fie asa il are oricine, nu doar barbatii.

Nu stiu cum sa-l infrunti. Ca el oricum de vb buna nu stie, deci orice cale amiabila esueaza.
Trebuie cumva cu armele lui.
Adica sa fi mai a dracu ca el, ca aici e care pe care, care e mai tare, domina.
Altfel pana pleci de acasa, nu te vad bine.
Bine ca n-am avut asa, ca le puneam diazepam in apa sa ii potolesc asa sa stea nici adormiti, nici prea infierati, sa-i calmez putin, doze fff mici, hahaha, mai in gluma mai in serios.

| MaryMaria333 explică (pentru Mosotti):

Sunt constienta ca gresesc uneori, mai incerc sa ma controlez odata, de 2 ori, spus pe cale amabila, dar cand vad ca nu termina apai oricine ar iesi din tatani!

| Mosotti a răspuns (pentru MaryMaria333):

Pana la urma e normal sa reactionezi asa daca de n ori te enerveaza. Daca de doua ori zici pe cale amiabila ajunge.
Bine, sincer mie nu mi s-a intamplat din astea, ca nu stiu cum as reactiona. Am stat printre oameni normali, fie parinti, rude, prieteni, cunostinte. Dar si pe mine ma iau dracii daca e la o adica.
Credeam ca din prima, dar daca nu faci din prima, e cam normal.

| Celcestietot a răspuns:

Astepti pana vei fi pe picioarele tale ca sa pleci de acolo sau incerci sa ii convertesti la crestinism cu adevarat, in rest te-as mai sfatui sa iti cumperi niste antifoane si cand se cearta sa le folosesti, ori sa iesi afara din casa daca este posibil, asta ca sa nu te mai aprinda. Te inteleg, reactiile tale nu sunt anormale, pun pariu ca si altii daca erau in locul tau ar fi reactionat la fel sau chiar mai rau.

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Mult mai rău, erau deja închiși...ea știe să își controleze cat de cat accesele de furie fata de alții.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Cu executarewinking.

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Gen Ceaușescu și Elena ce ar mai fi fost laughing ce vremuri... Îți spun eu că tipa asta e mai normala că mulți de pe site, e o fata ok cu care ai ce vorbi. Daca era așa mă injurabsi pe mine da o răspuns foarte politicos cum rar am mai văzut, am rămas surprins de politețea ei.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Ce vremuri ar fi fost, tovarase laughing rolling on the floor!
Culmea este ca altii o condamna tot pe ea... este ok, nu intra in categoria senililor care se mai gasesc pe aici. Ti-a raspuns normal, a reactionat bine, altii de aici te baga in seama cu prostie si fara sa aiba legatura cu tine deloc.

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Rar mai vezi empatie in ziua de azi.
Nu e ok sa ii spui nimănui problemele tale uită rezultatul mai bine tii in tine greu mai găsești un om valoros caruia sa ii spui problemele tale fara sa audă și alții.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Cam asa este...
Normal ca nu este ok, altii cand te vad slab te calca in picioare de cele mai multe ori. Il gasesti greu in societatea aceasta anarhica, dar daca nu il vezi, nu inseamna ca nu estewinking.

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sau găsit toți să facă pe judecătorii ..halal mentalitate, in loc sa ii de-a un sfat. E ușor să arunci cu pietre când nu ești în pielea altuia. La asta suntem campioni

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Ei sunt oameni de balcon, au mintea odihnita si cand vad asa ceva intra in panica si comenteaza "urat" rolling on the floor. Este mai usor sa iei piatra de langa tine si sa arunci, decat sa te duci sa il ridici pe om. Campioni numai la dracii cand vine vorba de psihic laughing...

| MaryMaria333 explică (pentru Celcestietot):

Aia cersesc atentie, isi incearca norocul cu fiecare facand misto de ei ca asa e tehnica lor de a se baga in seama.
Dar uite ca mai sunt si persoane de treaba!

| MaryMaria333 explică (pentru Bruno92):

Corect! Pot sa spun ca eu am patit'o de n ori pe pielea mea si am invatat din experienta asta ceva, cu niste persoane care aparent pareau de treaba....pana nu le'am demascat. De'asta zic, sa va cautati prieteni care sunt trup si suflet pentru voi, sunt sinceri, nu numai va piaptana ca pe la spate sa arunce cu vorbe in toate partile. Eu nu oblig pe nimeni sa aiba incredere in mine, daca vrea sa imi spuna sa imi spuna, daca nu sa tina pentru ei.

| MaryMaria333 explică (pentru Celcestietot):

Minte odihnita de la ce, poate de la pre mult somn? laughing

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Deși nu te cunosc, am un feeling că ești mai de încredere decat 85% de pe situ' asta. Și eu mi am spus problemeje și acum regret cu atât mai rău e că erau prieteni cu care am copilărit. Este foarte dificil sa mai întâlnești persoane ok și prieteni adevărați fara interese trăim vremuri apocaliptice. Daca ii spui unuia problema ta, afla 50, de la acei 50 afla 300 dau in ex cam așa stau lucrurile in ziua de azi, trebuie testați this is the ideea. Atenție! Din auzite și medici psihiatrii îi vorbesc de rău pe pacienți, deci daca medicii au un asemenea caracter imaginează ți ce vremuri trăim, unul o pus o întrebare că părinții îl bârfesc la oaneni că e bolnav psihic deci nu generalizez da mare grija cui ii spui problemele fiindcă așa cum spui tu pe fata îți zâmbește și pe la spate te vb de rău.

| MaryMaria333 explică (pentru Bruno92):

Trebuie sa cunosti persoana, sa o testezi cu lucruri mici ca sa iti faci o idee. Bun. Or dat aia din casa niste chestii care cineva o avut TOATA INCREDEREA si buna-credinta sa nu le divulge. Intrebarea e daca s'or gandit vreo secunda cum roata se intoarce? Cand le va veni randul, daca au minte, isi vor aminti de greseala de candva, ca nu sunt oameni de baza. Eu una f prost m-am simtit cand am fost divulgata, culmea, am intrebat de ce a facut asta, dar nu o recunoscut un cuvant. Bun, nu te fortez sa recunosti frate, dar odata ce am muscat'o, nu mai putem fi apropiati ca inainte! Si nu mai vorbim decat strictul necesar.

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Mie care mi-au greșit am rupt legătură definitiv, trebuie sa învățăm din greșeli cam asta e. Genul acesta de persoane nu ar merita nici să ii saluți pe strada.

| Celcestietot a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu au abilitati de comunicare, trist sad...
Mai sunt si persoane ok, cum sa nu happy!

| Celcestietot a răspuns (pentru MaryMaria333):

Oameni "sensibili" de parca nici nu au trait la noi pe planeta, parca ei nu sunt de aici laughing. Se poate si de la mult somn, au dormit o viata si s-au trezit la intrebarea ta cum ca tu ai fi problema rolling on the floor.

| MaryMaria333 explică (pentru Celcestietot):

Tot in lumea lor de idioti...

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Esti si tu printre ei o ciudata si vai de tine. Mi scarba de persoane din astea. Te mai si lauzi ca esti buna si vai cine esti mvai dar la ce buna esti sa gasit un prost ca tine sa ma injure pe privat ca sunt rasista si ca ma blestemi tiganco. Ma mir ca va suporta pamantul.

| Celcestietot a răspuns (pentru MaryMaria333):

Dacă le povesteai această parte din viața ta, exact ca la întrebare, dar în realitate, pun pariu că îți aruncau o privire din aia mad laughing.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Spui tu? Eu ti'o spun ca omenia ii mai importanta inainte de toate! Aia DA, mai zicem subiect de lauda. Suna mai important sa fi BUNA la suflet decat BUNA la corp. Ca poti sa arati bine si sa fi ultimul gunoi. Si cine cum te'a injurat, bine ti'a facut daca iti place sa jignesti!
PS. Nu sunt tiganca, sunt romanca cu un sfert sange unguresc. Si mai usor cu rasismul ca nu'i sanatos.

| Sofer a răspuns:

Sa îl înfrunți sa te cerți cu el și în final sa nu câștige nimeni. Mai rezista puțin și pleacă de acolo.
Trăind în mediu asta e normal sa te influențeze sa fii asa la nervi. Dacă erau niște părinți model. Nu ar fi fost asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sofer):

Si în societate ce să facă? La cum răspunde de agresiv pe TPU, în societate nu prea va avea mare succes. Cum i s-a zis mai sus, lumea se va distanța de ea și munca nu va găsi. Eventual să iși găsească vreun bărbat cu care toată ziua să se certe. El ii rupe o mână, ea ii sparge capul; el ii rupe un picior, ea ii sparge nasul. Apoi a doua zi, când se trezesc din beție, uită tot și se iau în brațe. Mai toarnă și 6 copii, apoi la o adică femeia Xena și bărbatul Thor se plictisesc unul de celalalt. Divorțează sau nici atât pentru că majoritatea acestor "familii tradiționale" trăiesc în concubinaj. Copii chinuiți pentru că o astfel de mamă, prin comportamentul pe care dovedește că îl are, nu cred că va fi în stare să dea educația corespunzătoare. Apoi când ea și el se despart, copiii ajung in grija statului. Apoi găsește alt bărbat, din nou alți copii, altă fericire de moment. Și tot asa face copii cu fiecare bărbat cu care este în relație. Mai bine și-ar pune sterilet de pe acum. Sper să nu se înmulțească.

| cristimihailov a răspuns:

Sa fii cum esti e o alegere.

Ca orice alegere, vine cu oportunitati si cu riscuri.

Cum ti-ai dat seama, tu vei plati pretul inzecit.

Poti sa gasesti scuze, si alte solutii si motive, dar la final tu iei decizia aceasta, de a yipa, vorbi urat, etc.

Personal eu nu m-as atimge de tine. Dar sunt altii in genersal "sclavi" care apreciaza aceste lucruri.

| MaryMaria333 explică (pentru cristimihailov):

Te crezi tu mai perfect? Uite ca nu e asa, iti spun eu, suntem oameni, fiecare are cate o parte rea. Ia aminte la ce ti'am zis. Din partea mea atinge'te de cine vrei, nu te tine nimeni cu cutitul la tampla, nu te fura nimeni, dar fara pata nicicare.

| cristimihailov a răspuns (pentru MaryMaria333):

Cum ziceam, sa fii cum esti este o alegere.

Desi suna urat, ma bucur ca nu te cunosc.

| MaryMaria333 explică (pentru cristimihailov):

Eyy usor sa judeci pe cineva, mai greu sa cunosti si sa ajuti nerd Daca traiesc in asemenea mediu, nu am nici o vina ca parintii mei m'or crescut in dezastru pentru ca nu eu mi i'am ales, asa cum nici tu!

| cristimihailov a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu ma intelege gresit, nu te judec in nici un fel. Faptul ca ai crescut intr-un mediu mai altfel ar trebui sa te faca mai buna.

Inteleg ca ma repet, dar cineva spunea ca mizeria sau evolutia, ambele sunt alegeri. In functie de ceea ce alegi, iti vei creiona destinul.

O floare miroase mai bine si este mai stralucitoare cand creste dintr-un pamant in care pui balegar sa se hraneasca.

Dar nu am vazut inca vreo floare careia sa ii pui balegar sa se hraneasca si sa arate ca un balegar.

De aceea tot repet si consider ca este doar o scuza sa dai vina pe mediul. Da, isi pune amprenta. Dar tu alegi daca esti floare sau nu.

Nu e repros, e doar o constatare.

| MaryMaria333 explică (pentru cristimihailov):

Bine, nu te contrazic, mai sunt si cazuri cum spui tu, dar iti dai tu seama 18 *** ani sa traiesc in casa cu ala, sa il vad toata ziua turbat si mare cocos... nu numai eu sunt victima, mai ii si maicamea cu bunica'mea( din partea ei). Sufera enorm sa vada cum ii jigneste mama, fata. De mica m'or marcat astea, acum are efecte negative. Crezi ca eu as fi vrut sa fie asa?
In rest sunt o persoana ok, de treaba, numai ca la nervi, acolo reactionez urat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și eu am crescut într-un mediu aiurea, dar sunt foarte calmă. Problema ta e de temperament mai degrabă. Încearcă să nu pici într-o mentalitate de victimă și să-ți găsești scuze în greșelile părinților tăi pentru comportamentul de acum, pentru că de la o vârstă e numai responsabilitatea ta să te autoeduci, tu alegi cum îți gestionezi traumele și nu zice nimeni că e ușor, dar ține-te departe de gândurile astea de milă față de propria persoană pentru că nu sunt constructive.

''Are un talent extraordinar de a judeca omul, de a vedea numai defectele altuia, dar ale lui niciodata.''
Am avut și eu un exemplar în familie, exact așa, toți erau proști și ratați, el era sfântul lui pește. Soluția este să-l ignori, nu o să se schimbe, dă-i dreptate că nu câștigi nimic dacă te războiești cu el, în mintea lui, orice feedback o să-i dai, tot el o să fie învingătorul. Psihologia lor e simplă, de clasa a 2-a: dacă se enervează, înseamnă că am dreptate, dacă e indiferentă, la fel laughing. Vrei să ai dreptate sau să fii liniștită?

| MaryMaria333 explică (pentru supadeceapa):

Da dar mi'e greu sa ii dau unuia care se da mare cocos, ca nu o pus el coada la pruna. Si cum trece timpul tot mai nebun devine. Ca aia de la spital. Ma mir ca nu l'o internat la de'aia. Nu ma victimizez, doar spun adevarul ca nu mi se pare normala treaba. E tot mai evident ca are probleme, o spun sincer. Tot noi sa fim sclavii lui sa ii inghitem iesorile, ti se pare legal?

| gemeni6226 a răspuns:

Nu sunt de acord nici o clipa cu ceea ce iti scrie Anastasia.Nu ia in considerare in ce mediu ai crescut.E usor sa se poarte frumos un copil crescut in mediu adecvat.Tu va trebui sa depui efort daca vrei sa iti schimbi viata.Eu in prima faza cand sunt nervoasa as merge la plimbare sau m-as retrage in toaleta -daca in camera mea nu sunt lasata in pace si as citi (sau mi-as pune in casti muzica)si nu as iesi pana nu m-i se promite ca pot iesi intr-o atmosfera calma
(asta daca nu pot merge la plimbare).Dar cu timpul cand o sa poti fa rost de un servici si muta-te in chirie daca nu mai suporti atmosfera.

| MaryMaria333 explică (pentru gemeni6226):

Of. Greu. Dar se mai indulceste situatia ca termin scoala ca vin a 12a si ma duc la faculta. Acolo nu mai stau cu ei. Pana una alta mi'e greu sa ii rezist. Referitor la Anastasia, probabil ea nu stie sau nu ma crede, ca nu a trait in asemenea mediu.

| gemeni6226 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Eu am trait de aceea stiu ce inseamna.

| MaryMaria333 explică (pentru gemeni6226):

Stiti, eu cred ca oamenii trecuti prin experiente de tot soiul sunt de 10.000 de ori mai puternici decat unii care traiesc in puf. Cand is prea incocolositi ii prea de tot, nu pot face fata problemelor vietii, ca viata nu e intodeauna asa de roz.
Cam asta ar fi avantajul nostru happy

| gemeni6226 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Exact asa estehappy

| Ineys a răspuns:

Se spune ca oamenii inteligenti injura mai mult, dar exista mai multe tipuri de injuraturi si anume:
1.Cand injuri cu prietenii in gluma ( ex: "Ba sa-mi bag... sa vezi ce-am facut aseara", " )
2. Cand injuri singur ( ex: Lucrezi la ceva nu-ti iese, esti doar tu cu tine si injuri chestia la care lucrezi, etc " Mama ei de prajitura c-am scapat blatul pe jos" etc )
3. Cand te injuri cu persoanele cunoscute in gluma si te injura inapoi dar fara sa va suparati unul pe celalalt si fara s-o faceti cu rautate.
4. Cand injuri cu rautate, de obicei cand te enerveaza cineva, asa cum ai zis si tu, si aici e mai mult abuz verbal.

Cu punctul 4. e ceva in neregula, injuraturile alea nu au ce cauta. Daca cineva te enerveaza injurandu-l nu rezolvi nimic. Daca sunteti intr-un argument si se incing lucrurile injurandu-l nu castigi teren, etc. E ca si cand cineva te-ar supara si i-ai da o palma -> abuz fizic. Injuratura -> abuz verbal.

Si eu injur toata ziua dar nu mi-a atras nimeni atentia, nu am suparat pe nimeni cu injuraturile mele si mai ales nu injur alte persoane la nervi, ci mai degraba cum am descris la punctele 1, 2 si 3.

Acum despre cum iti infrunti tatal... Ei bine, n-o faci. Tu gresesti ca injuri. Nu cred c-am injurat in viata mea in fata parintilor si n-o s-o fac niciodata. Nu de frica, ci de rusine si din respect.

Personal n-am nimic cu injuraturile, dupa cum am zis injur toata ziua, dar daca cineva injura si observ ca o face cu rautate, devine enervant si suparator pentru ca dupa cum am zis e ca si cand cineva i-ar da o palma altcuiva.

| MaryMaria333 explică (pentru Ineys):

Mna eu mai injur si in gluma, am cam toate punctele alea, dar la nervi ii mai cu scantei.

| xerxes1 a răspuns:

Nu este ok sa injuri, nu este ok sa te enervezi indiferent de motiv.Practic le dai putere celorlalti sa-ti strice ziua sau sa te manipuleze.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Din nefericire problemele neamurilor merg in lant incontinuare pana un urmas se trezeste si isi da seama, ceea ce cred ca e si cazul tau, realizezi ca ai ajuns copia parintilor / bunicilor tai.

Acum fiind mare, trebuie sa stii ca tu devii propriul tau parinte, iar toata viata este o viata de experiente si lectii.
Treptat, treptat, vei reusii sa te controlezi mai bine, dar ramanand in acelasi mediu nu vei reusii in totalitate sa te schimbi, avand in vedere faptul ca mediul tau este unul foarte agitat si tie nu ti-l place.

Daca vrei sa fii puternica cu adevarat, devin-o independenta. Ia-ti job, mutate singura, si fa-ti viata in felul in care doresti.
Nu este usor, dar este un pas mare spre schimbarea in bine a ta si spre maturizare.

Eu cred ca asta inseamna sa fi puternic sau "smecher". Sa fi pe picioarele tale si sa fi o persoana respectata si apreciata de catre oameni.

Vei invata cu timpul sa-ti impui reguli / limite / pareri intr-o haina frumoasa si pe un ton rezonabil dar nu uita ca nici tu nu esti perfecta, si poate uneori inconstient si tu superi / deranjezi pe altul.

Succes si numai bine!

| MaryMaria333 explică (pentru Sophieka):

Nu sunt perfecta, stiu, ca nimeni altul. Deocamdata nu pot face mare lucru, dar mai am 1 an si plec la faculta, aia e singura salvare. Din pacate ff greu de supravietuit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cum îl înfrunt?"

Crezi că înjurând, afectezi emoțional o persoană? Poate pe scurtă durată, dar negru sub unghie. Poate că ai deprins chestia asta din familie, dar e ceva ce poți modela, doar dacă vrei. Și crede-mă, ar fi bine să vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai probleme psihice? Esti mult mai rea deact violenta.M-am speriat cand am citit intrebarea ta ce limbaj de ultimul vagabond ai si aia pari a fi. Tu daca nu iei atitudine o sa ajungi sa ucizi si vei ajunge la inchisoare.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

BA ce prostii tot debitezi acolo si tu? Ma cunosti personal de ma faci cu "probleme psihice"? Chiar nu sti sa faci o diferenta intre problemele de familie si ale cu capul? Tatu cu mata is ingeri de ii totul roz, sau nu ai asa ceva si te trezesti vorbind? Citeste mai bine intrebarea, te provoc! Sunt buna, dar pot sa fiu chiar dracul pe pamant daca primesc ocazia.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios.
Asta te-a speriat?
Atunci cine mai are probleme psihice?

| Bruno92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are, am provocat o eu odată și mi o răspuns cat se poate de frumos, nu mai judeca tu că nu ești tu psihiatru acreditat, și mai treci pe la școală și învață să scrii corect gramatical. Tu cred că ești genul care se sperie și de propria umbra, nu ești în măsură să judeci.

| MaryMaria333 explică (pentru RKBlue):

Ii e frica de injuraturi saraca. De parca nu o auzit asa ceva niciodata, aia o trait in puf. La scoala nu sunt, sau pe strada? Numai eu?

| RKBlue a răspuns (pentru MaryMaria333):

Daca n-am auzit la injuraturi...
De la tata si de la scoala stiu atatea injuraturi ca as baga-o in pamant rolling on the floor
Nu ma enervez aproape niciodata si cand o fac nu injur, asta e norocul celor din jur rolling on the floor

| MaryMaria333 explică (pentru Bruno92):

Aaa da, mai stiu faza aia de atunci, ai vrut sa ma testezi ))) Dupa, eu parca te'am pus sa imi spui in detaliu ce si cum, dar am vazut ca nu mi'ai facut o gluma cu rautate, ci doar ca sa vezi ce reactie am happy

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

rolling on the floor

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Asta este :*

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Așa este, am scris asta este scuze rolling on the floor

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Warning! Pseudoprietenii dăunează grav sănătății! Ugly animals

| MaryMaria333 explică (pentru Bruno92):

Se mai intampla. Atata bai sa fie happy

| Bruno92 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Eh, experientele tale sunt nesemnificative, daca ți le spun pe ale mele... De aceea am rupt legatura de ei. Nu m-am luat după instinct și am pățit o. Uneori stau să mă gândesc dacă e să mă răzbun dar asta ar însemna să fiu ca eu

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Ca ei*

| Celcestietot a răspuns (pentru RKBlue):

Ai zis-o bine laughing rolling on the floor!

| MaryMaria333 explică (pentru Bruno92):

Stiu sentimentul... dar unele sunt greu de uitat

| LeSuiton a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te sperii asa pai atunci daca vezi un om ranit grav, intri in coma? Daca moare cineva in fata ta ce faci, mori si tu acolo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zici că ești o persoană de treabă? Totul ok până calcă omul pe bec și începi a-l înjura și a-l face în toate felurile crezând că așa pari mai superioară în fața cuiva. Crezi că intimidezi pe cineva vorbind, vorba aceea, ca la ușa cortului. În viață trebuie să fii cumpătat, să înveți să vorbești cu oamenii, să îi respecți. Gen caractere ca tine am vecinii în bloc. Se ceartă ca țiganii, se înjură, se scuipă, alții își dau pantalonii jos arătându-și fundul. Dar la poliție unul nu are curaj să meargă pentru că ghici ce : poliția amendează pe fiecare în parte deoarece cum nici unul nu știe a vorbi decât "tare, răstit" crezând că așa par ei superiori, poliția amendează ambele tabere. laughing fără să vreau am auzit discuție că vecinul x a fost la poliție și l-a amendat și pe el spunându-i de la poliție că nu știe să vorbească. Și tu exact același gen de caracter. Poți să te superi pe mine, dar unde nu ti-ai primit cei 7 ani de acasă poți să te lauzi tu mult și bine că "ești persoană de treabă" dacă totul rămâne valabil până în momentul în care calcă omul pe bec și te enervează.

Printr-o despărțire de un băiat cum treci? Tot așa, înjurându-l? Hai, mă lași... Eu sunt trăit pe stradă 7 ani. În copilărie fugeam de acasă, am stat pe străzi, case de copii, mâncat bătaie, etc., etc. Și eu înjur, însă am limite. Și mai mult mă înjur cu prietenii, în glumă. Prietenii ăia putini pe care îi am. La poliție nu am primit niciodată amenzi pentru că nu știu să mă comport. Nu mă compar eu cu băștinașii.

Vrei să schimbi ceva la tine? Vorba aceea "lupul își schimba parul, dar năravul, ba". Unde nu a fost educație, nu va fi niciodată.
Și acum cred că ai vrea să mă injuri și pe mine, să mă trimiți în toate cele după cele scrise. Însă nu o vei face pentru că vrei să arăți membrilor "ce persoană de treabă ești tu ". Insă dacă eram față în față deja eram și scuipat. Scuză-mă, dar cunosc destule persoane cu același caracter și știu ce apucături aveți. Asa ca, lasă vrăjeala.

EDIT : Și uite mai sus cum te-ai adresat persoanei care a îndrăznit să îți zică cum stă treaba. Așa educație, așa comportament.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Man. Aia numai in situatii de urgenta. Maica'mea a incercat ea de mica sa imi dea partile ei bune pe care le are, unele chiar s'or prins. Tu la nervi ce faci, sa nu zici ca esti calm? Stiu ca mai mult sunt taica'miu, imi pare rau ca sunt asa, dar eu pur si simplu ma apar. Nu sunt cu probleme mintale asa cum a spus o desteapta de aicea, am fost acum 2 ani si mi'or iesot perfect bune. Mai iau din cand in cand un calmant ceva, sau bunica'mea ma mai calmeaza dandu'mi una-alta, ori bani, ori un pahar de suc, bere( nu exagerat) Aia ma mai scoate pe mine din coma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am crescut intr-o familie cu certuri si tipete zilnice, ce-i drept nu se injura. Pana in momentul de fata nu am injurat niciodata si nici nu ridic vocea. Mediul te afecteaza, dar atat cat il lasi. Trebui tu sa faci schimbarea, cum ar fi ca copiii tai sa ajunga in punctul in care esti tu acum, sa spuna ca sunt vulcanici ca asa a fost mama lor? Nu cred ca suna prea frumos. Si faptul ca "nu esti singura" este un argument fara valoare. Ce, daca toti suntem dependenti de internet inseamna ca e ok fiindca nu esti singura? Daca toti barfim si mintim inseamna ca e ok ca asa face toata lumea? Nu. Este o diferenta intre normal si corect. De multe ori sunt cam opuse. Tu nu ai cum sa ii schimbi pe ei, indiferent de insistente. Cea mai mare sansa o ai prin exemplul personal, dar de multe ori si ala este ignorat. Schimba-te pentru tine. Mie de exemplu o persoana care se enerveaza din orice imi da impresie ca nu stie sa se exprime, nu are un vocabular dezvoltat, nu are prea multa educatie, seriozitate etc. Si stiu ca crezi ca nu e cazul tau, dar asta crede lumea din jur cand te aude. Injuratul si urlatul sunt niste lucruri copilaresti, vorbitul calm, cu argumente e o caracteristica a maturitatii. Daca te intereseaza chestiile astea, schimba-te pentru tine. Daca principiile tale sunt altele, ceva normal, atunci nu o face. Tu decizi, mintea ta e(sau ar trebui sa fie) in control.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are rost sa infrunti pe cineva care incepe sa urle, sa injure si sa fie violent de cate ori nu ii convine ceva. Iti faci rau singura. Persoanele de genul trebuie evitate, nu intaratate. Astfel de persoane nu merita nimic, cel mai bine te prefaci ca nu exista si gata. Cand te certi cu un om lipsit de educatie nu ajungi nicaieri, pentru ca omul prost nu stie ca e prost si nu suporta sa fie contrazis.

Locuind cu astfel de oameni, e normal ca ai imprumutat din comportamentul lor, insa nu e prea tarziu sa te schimbi. Nici copiilor, nici femeilor, nici barbatilor nu le sta bine injurand. Nimanui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa e

| eckblume a răspuns:

Cum au zis si ceilalti, nu este o solutie sa injuri cu rautate. Nu e chiar bine sa scoti afara toate frustrarile prin injuraturi. Poti sa le expui si prin vorba buna. Injuraturile sunt utilizate uneori fara sa vrei, ca pe un automatism. Daca i-ai prinde in toane bune pe parintii tai, ai putea sa le explici/descrii sentimentele tale. E nevoie de autocontrol. Daca iti sare repede mustarul ce vei face cand te vei certa cu o alta persoana mai agresiva? O sa recurgi la violenta? Eu cred ca te poti autodisciplina.
Si eu cand ma lovesc mai zic cate una. Recunosc, a intrat in vocabular fiindca am multi in jurul meu care mai vorbesc asa. Sa zicem ca in timpul unei discutii aprinse iti jignesti parinti, iar ei te jignesc pe tine. Atunci cand vreti sa adormiti cuvintele raman si apar regretele, reprosurile ("de ce merit asta?", "unde am gresit?",...).
Pentru inceput, inlocuieste injuraturile obisnuite cu alte cuvinte. Pana la urma injuraturile sunt tot cuvinte. De exemplu:
~ naiba, da-o incolo de treaba, papuci, puii mei ~ nu suna atat de rau/urat.
Oricum ar fi parintii tai, tu invata sa ai respect. O sa ajungi sa jignesti pe oricine indiferent de functie/statut/varsta. Te enerveaza un politist. Il injuri. Stii ca e mare amenda, nu?
Citeste niste romane frumoase, beletristice. Te pot ajuta pentru dezvoltarea simtului estetic. Vizioneaza niste clipuri utile pe yt.
Uite, tu stii ca vorbesti asa din cauza traumelor. Nu esti o cauza pierduta. Cu ambitie, vointa o sa reusesti sa inlaturi injuraturile.
Nu il mai provoca pe tatal tau ca nu o scoti la capat. Tu stii ca e adevarul. Il asculti, ii dai argumente dar fara un ton ridicat. Oamenii tind sa isi justifice doar furia lor intr-o cearta.
Nu trebuie sa te gandesti ca tatii sunt mai cu mot. Pe vremea lor nu se injura in fata parintilor. Atunci chiar erai batut daca aveai tupeu sa comentezi (depinde de familie). Adultii au tot felul de griji, nu prea mai au rabdare. Tu esti tanara. Nu se cade sa lasi impresie de mahalagioaica.
Pe scurt, vorbeste-i frumos. Tatal tau nu pare genul care sa se teama de un copil agresiv. Nu vei rezolva nimic prin agresivitate.

| MaryMaria333 explică (pentru eckblume):

Dar cu el nu se poate vorbi DELOC pentru ca e un om literalmente dificil! Lui nu ii pasa decat parerea lui si atat.

| MaryMaria333 explică (pentru eckblume):

Mie chiar mi se rupe dee omul ala. Nu imi pasa daca i'ar fi frica fe mine sau nu, eu doar ma apar! Dar pana cand?!

| eckblume a răspuns (pentru MaryMaria333):

Daca nu s-a schimbat pana la varsta asta, e clar. E normal sa te aperi, dar jignirile nu par sa aiba efect din ce spui tu.
In link e o carte despre personalitatile dificile. Ar fi o lectura buna. La final sunt cateva recomandari pentru a evita conflictele: http://www.101books.ru/......ferite-pdf
Nu vad asta o solutie stralucita, insa daca tatal tau te loveste il poti ameninta cu politia. Stii, mama ta ar trebui sa discute cu tatal tau despre certurile din familia voastra. De la ceva (ex: bani) pleaca discutiile. Nu cred ca tatal tau devine enervant fara motiv. Evident, o persoana agresiva porneste cearta si de la cel mai nesemnificativ lucru. Gandeste-te ca trebuie sa iti controlezi nervii, altfel o sa te stapanesti cu greu sau deloc in anumite situatii sociale.

| MaryMaria333 explică (pentru eckblume):

Daa or mai dezbatut aceleasi probleme de n ori, dar tot el se gaseste sa se victimizeze! Nu tine cont ca o femeie nu trebuie lovita, e in stare de orice. In cei 20 de ani de casnicie a ranit'o fara masura. E foarte greu, crede'ma sad

| eckblume a răspuns (pentru MaryMaria333):

Intr-adevar, oricat ar discuta amandoi, tot el va vrea "sa conduca" in familie. Nu ai decat sa il mai suporti putin pana iti iei un job...sau pana iti vei construi o familie.
Din raspunsurile tale reiese ca nu ai o problema foarte mare cu agresivitatea. Ai acumulat mai multa ura pentru tatal tau si de aceea reactionezi asa cand va certati. Sigur poti sa iti controlezi nervii cand esti cu altcineva. Pana la urma toti suntem oameni si exageram uneori. Conteaza doar sa nu fii tot timpul nervoasa deoarece pot aparea probleme de sanatate din cauza asta (ex: durerile de cap).

| MaryMaria333 explică (pentru eckblume):

Acum depinde de situatie. Daca ma enervez peste masura nu gandesc pe moment si numai prostii fac.

| MaryMaria333 explică:

Ma, vad ca unii tot in mine arunca cu noroi. De ce va ambalati asa? Nu sunt o psihopata care 24/24 numai tun si fulger doar de placere! Voi v'ati gandit vreo secunda ca orice persoana, oricat de buna ar fi, se manie cand e provocata? Numai ca reactioneaza in feluri diferite ca suntem diferiti. Nu ma enervez din senin, sunt de treaba cu cine merita, dar daca sunt buna asta nu inseamna ca ma las calcata in picioare!

| Osneros a răspuns:

Ai dreptate, de-ăștia ca tine sunt mulți, până îi liniștește careva cu un buzunar pe obraz pentru înjurături proaste aduse cui nu trebuia.
Sper ca aceeași soartă s-o ai și tu, cu toate că nu pari să ai curajul să înjuri "pe cine nu trebuie", decât pe cei apropiați, care te suportă.

| MaryMaria333 explică (pentru Osneros):

Mai omule, eu nu injur numai de dragul de a injura, daca nu imi dai ocazia! Buna, dar pana la o limita. De parca taica'miu ii mai sfant. Chiar crezi ca ma sperii cu buzunare peste fata si din astea? Halal de baietii care lovesc fetele. Va mai si mirati dup'aia ca nu va mai iubesc.

| Daniel323 a răspuns:

Asta este.Trebuie sa supravietuiesti cu problema asta incercand sa scapi progresiv de ea.

| IAR a răspuns:

Daca constientizezi ca injuri prea mult de ce nu incerci sa te controlezi si sa nu mai injuri, sa ai un autocontrol mai mare, stiu ca e greu dar nu ai alta optiune, totul depinde de tine.