| Capișon a întrebat:

Am și eu o întrebare!
Într-o relație contează vârsta?
Sau are ceva dacă fata e mai mare decât băiatul într-o relație?
*Cine îmi dă cel mai bun răspuns primește fundă*

18 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca diferenta nu este foarte mare poate sa mearga.
Diferenta foarte mare de varsta aduce cu ea si diferenta de gandire, conceptie, prioritati, fizic...

| RainmakerX a răspuns:

Ar fi ciudat sa am o relatie cu una mai mare decat mine... m-as simti ca Macron Jr.

O sa fiu cat se poate de sincer... Depinde cum arata. laughing
Acum sa nu ma intelegi gresit, ma refer la diferente de vreo 3-5 ani aici. Nu am pretentii sa ajung la 50 de ani cu iubita de 25 =]]]

| Justme1997 a răspuns:

Nu contează vârsta atâta timp cât este legal și fetele pot să fie mai mari decât bărbații fără probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteazã, e alegerea ta dar sa nu fi unu care te tine femeia sub papuc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-o relație contează mai mult atracția și gândirea, vorbim de 18+ da? Vârsta nu. Ea fiind mai mare decât tine, consideră asta un atu, te vei maturiza mai repede sau „te vei lega"laughing mai repede. Diferențele mult prea mari de vârsta(10, 15,20+ diferență) tot timpul afectează într-o relație indiferent dacă ea sau tu ești mai mare, iubirea dispare rapid în astfel de relații.

| BlueDark a răspuns:

Deci nu conteaza daca fata e un pic mai mare decat baiatul.Dar sa nu fie chiar atat de mare diferenta, ca de la un timp se cunoaste... Daca ea este mai mare decat el, merg maxim 3 ani. Daca el este mai mare decat ea, vreo 5 ani chiar...
Iti zic asta in ideea ca femeile se dezvolta un pic mai repede decat barbatii.Deci imagineaza-ti un tip de 17 ani care inca mananca pamant si joaca Minecraft cu o fata de 23, care e deja la facultate si probabil vrea si ea o familie cu cineva responsabil...
Inca ceva, mentalitatea difera. Daca ea e cu mult mai tanara/in varsta decat el, s-ar putea ca opiniile si preferintele sa fie diferite. Unul vrea o familie, sa se aseze deja la casa lui... Celalalt vrea sa mai copilareasca, inca nu e suficient de responsabil si poate ca nici nu e stabil financiar.
Mai citeste o data ce ti-am spus la inceput ca sa intelegi mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

Vad ca esti foarte sigur pe tine cu "maxim 3, 5" bla bla. Pai cum mai merg cuplurile alea cand ea e mult mai mare, hmm? Stiu un actor care e mai mic decat sotia lui cu 13 ani si sunt casatoriti de 22 de ani(parca). Evident, mai sunt o gramada de astfel de exemple. Daca puneai si tu acolo " la cuplurile pana in 25/30" de ani mai intelegeam.

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

E general valabil. Daca sunt casatoriti de 22 de ani asta nu inseamna ca debordeaza de fericire.Nu poti stii prin cate au trecut, ce este la ei in casa si cat de mari sunt diferentele intre ei... Poate au tolerat si ai zis sa mearga mai departe, cine stie...Dar sa nu iti inchipui ca au avut o relatie ideala.
Cum se cheama tipul? Imi poti trimite mesaj privat, pentru ca si eu cunosc un actor insurat cu una mai mare dar nu stiu exact cu cat. Poate vorbim de aceeasi persoana laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

Hugh jackman

| BlueDark a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh,in cazul meu e un actor de teatru...Dar sa stii ca n-au o relatie tocmai roz.Ea e mereu geloasa pentru ca el incepe sa fie atras de tipe de varsta lui...

| N0H4CK a răspuns:

Noile generatii se maturizeaza mult mai repede decat cele anterioare. In ziua de azi, un copil de 15 ani, gandeste deja la fel de matur ca o persoana de 30 de ani. De vina este globalizarea, avand atat beneficii cat si deficii.
Chiar daca vezi un baiat de 17/18 ani care se joapca toata ziua, asta nu inseamna ca nu o sa se maturizeze niciodata. Ba din potriva, el e deja foarte matur, doar ca alege sa fie copil in continuare.
In ceea ce priveste relatiile intre sexe, atata timp cat este iubire si respect, varsta nu are limite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru N0H4CK):

Un copil de 15 ani gândește la fel ca un adult de 30 în condițiile în care "copilul" nu a avut parte de prea mult bine, iar cel de 30 e idiot.
În majoritatea cazurilor, sunt destul de multe șanse ca amândoi să fie praf.Dar cel de 30 va fi tot mai matur ca cel de 15.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai auzit da, generatia FB se maturizeaza mult mai repede! rolling on the floor)

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Într-un fel are dreptate, doar că e impropriu spus "maturitate", au aceeași gândire infantilă, dar preocupările devin altele. Înainte copiii de 10 ani nu-și tăiau venele că nu au relații.

| N0H4CK a răspuns (pentru anonim_4396):

Avantaje si deficii, asa am spus si eu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru N0H4CK):

Știu.Nu schimbă cu nimic ceea ce am zis eu.

| aLoneInDark18 a răspuns:

Nu contează, cat timp va iubiți și vă înțelegeți.

| Macovei_Andrei_1998 a răspuns:

Nu trebuie să fie o diferenta prea mare în opinia mea pentru ca la un moment dat băiatul sau fata care e mai mic dintre ei se va uita la cei de varsta apropiată lui