| ANONIM78767 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, un prieten e dependent de jocurile de noroc, cand le lasa spune ca ii apare starea de anxietate, reuseste sa tina de bani un timp dar tot la jocuri ajung desi el vrea sa economiseasca, sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Psiholog

daca e dependent, in afara de o schimbare serioasa in atitudine si hotare personala, care sunt foarte, FOARTE greu de obtinut singur, numai un psiholog poate ajuta, din pacate
si cred ca o sa il coste mult mai putin decat banii pierduti la jocurile de noroc

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca orice dependență, se tratează.
Caută pe net Gamblers Anonimous.
Dar cea mai importantă în proces este dorința și decizia de schimbare a celui în cauză. Fără ea nu se poate face nimic.
Iar asta se bazează pe relația lui profundă cu viața, așa cum o vede el. Ca să o schimbe are nevoie de un cadru. Acesta poate fi religios, dar nu neapărat. Dar în mod obligator legat de idealul lui major de viață, pe care dacă nu îl are, va trebui să și-l construiască treptat.
Dta poți să îl ajuți cu exemplul personal, doar atât. Hai, nu te duce acolo, nu are nici un efect.

| Mosotti a răspuns:

E pierdut, nu mai scapa, a avut ghinion, oricat incearca, nu va reusi, chiar daca se va lasa un timp, cu prima ocazie o ia de la cap. Nu glumesc, asta e boala curata, nici nu e vinovat macar. E o predispozitie innascuta din pacate, si nu e frumos cand multi il condamna. Nu stiu cum a inceput insa, acolo poate fi o mica vina, insa nici acolo, a simtit puternica atractie pentru asta, iar cand asta apare, nu este decizia noastra constienta, nu poti controla. Sfatul e ca sa stai linstit ca nu ai ce face, zi mersi ca nu esti tu in situatia asta. Ala care nu are boala asta, si daca joaca odata, nu mai o face, nu simte ca e de el in mod automat, deci de la sine. Dar nu joaca nici odata, ca vede dinainte ca nu il atrage.

| Freya1 a răspuns:

Doar un specialist poate sa il ajute.Si eu stiu pe cineva dependent de jocuri și pierde zeci de milioane lunar si nu se lasă. Probabil doar un psiholog sau psihiatru ar putea cat de cat sa il mai ajute

| Andreeush a răspuns:

Să găsească o altă activitate care să îi alunge anxietatea și eventual să meargă și la un psiholog.

| BlackLight1987 a răspuns:

Apelează la un specialist. Dependenta de jocurile de noroc este o pb foarte serioasă. Eu am cunoscut un tip care a pierdut 1 miliard jumate într-o săptămână.
Apelează întâi de toate la un preot duhovnic, ei sunt in linia 1, apoi sunt o multime de Ong-uri care tratează problema, încearcă la crucea albastră, și in cele din urmă la un psiholog.
Familia și prietenii trebuie să fie alături de el, sa empatizeze.