| TudorEm a întrebat:

Salut, am și eu o nelămurire dacă mă puteți ajuta va rog.

Mă cunosc cu soția mea din 2016, m-am mutat în Sibiu în anul respectiv ca sa fiu cu ea. Am muncit amândoi nu era nici o problema intre noi, totul era bine. În martie 2017 ea și cu mama ei au fost date afară iar mama ei a sugerat sa ne mutam în Bacău pentru ca avea apartament acolo. Eu am spus ok în loc sa rămân cu ea în Sibiu. Ne-am mutat în Bacău iar prin iunie, iulie am simțit ca ceva nu e în regula și am început sa îmi dau seama ca se vede cu altcineva. Din iunie și pana în octombrie mi-am tocit creierii și nu numai, pentru ca ea zicea ca nu e nimic și ca nu se întâmplă nimic, pana când am găsit un mesaj cu Te iubesc trimis unei persoane de 45-50 ani și am mai prins-o încă odată la o pensiune unde am văzut ca este și am încercat sa o sun de câteva ori dar nu a răspuns, iar când a venit acasă a spus ca nu s-a întâmplat nimic. După ce am văzut mesajul respectiv am reacționat cam aiurea, gen nu înjurăm dar eram distrus psihic și nu numai și îmi pierdusem încrederea în ea și în mine și în lume total și mi-am schimbat comportamentul în unul puțin mai indiferent si fara atentie. Ea facea in timpul asta lucruri pentru mine, gen vorbea si incerca sa imi dea sfaturi. Mergeam in vacante.Și era ok oarecum. Acum în 2019 am avut căsătoria iar când am ajuns la biserica am avut un soc când m-a miruit și a făcut taina părintele, gen parcă se schimbase ceva. În iunie 2019 am avut o cădere nervoasa și nu mai știam ce e cu mine și am plecat de acasă din Bacău în Suceava pe jos. Am ajuns acolo iar după 3, 4 ore au venit și părinții mei și soția cu soacra. Am ajuns la spital unde mi-au făcut analize și am plecat din nou spre Bacău. Dupa o saptamana mi s-a facut foarte frica deodata cand eram cu ea in casa si am plecat iar spre Suceava, iar inainte sa plec ea m-a pupat si a zis ca nu o sa aiba mila de mine. Dupa ce am plecat am aflat ca luase un pumn de pastile si s-a internat la spital iar apoi la psihiatrie. Am fost internat si eu la psihiatrie 2 luni pentru ca spuneam ca mi-a luat ceva si il vreau inapoi, din cauza căderii nervoase pe urma. Când am ieșit, ea deja venise în Iași si gasise si chirie chit ca eu încă eram angajat în Bacău. Prin iulie 2019 a spus ca mai sunt cam 19000 ron din banii de nunta iar in ianuarie a zis ca nu mai e nimic.Și nu a vrut sa spuna altceva.Prin primăvara lui 2020 am început iar sa mă gândesc la aiureli, gen ca dacă facem credit de casa o sa îmi ia casa și tot așa, ăsta a durat o luna. Am intrat în 75% din martie pana la începutul lui iunie și tot timpul ăsta nu făceam decât sa dorm mult sa fumez și fără sa mănânc. Când mi-am revenit cam 80% prin iunie am încercat sa mă dau pe lângă ea sa mai vb de casa si de alte chestii dar nu o atrăgeau și nu mai vb mai nimic. Problema e ca și părinții mei s-au băgat în relația noastră, nu zic ca și părinții ei vorbeau mult cu ea pe când eu și cu ea nu prea aveam o comunicare foarte buna gen cu foarte multe detalii sau ceva, ea dădea doar cu subînțeles ceea ce vrea sau cu autosugestie mai bine spus. Ea începuse sa îi vorbească de rău pe ai mei dar eu nu spuneam nimic nici ei nici a lor mei. Iar acum ea a spus ca vrea sa divorteze. Am încercat sa vb cu ea dar nu spune decât ca sa înțeleg și atât. Am zis ca mă duc la Bacău dar maica-sa îl suna ba pe tatal meu sa îi zică ca mă duc la Bacău și el îi spune ca nu mă duc nicăieri, am incercat sa vb și cu o colega de a ei poate știe ceva și în 5 min a primit taica-meu telefon de la tatsu ca cică am facut-o nu știu cum la toți prietenii ei. Și s-a supărat foarte tare taica-miu din nu stiu ce motiv, când eu nu vorbesc urat deloc, doar vreau sa stau de vorba cu ea sa văd dacă e o cale de rezolvare. Adevarul e ca am neglijat-o si am avut un comportament nu tocmai bun si am facut-o sa se simta abandonata si de nimic. Nu stiu sincer daca mai pot face ceva. Mi-a dat si block pe Facebook tot din vina mea ca am tot pus presiune si a sters si pozele de la nunta.Mă ajutați cu un răspuns dacă aveți sau un sfat. Nu mai fac greșelile astea în viața mea pentru ca nimănui nu îi place sa se simtă așa Cum sa simțit ea.

Răspuns Câştigător
| Unsfatbun a răspuns:

Salutare omule! Am citit tot ce ai împrăștiat în descrierea asta și, dacă este adevărat ceea ce povestești (pentru că mai sunt și întrebări la caterincă), treaba este nasoală de tot.
Prima greșeală pe care ai comis-o, a fost când ati plecat cu junghiul ăla de soacră-ta. Practic, acolo au apărut primele divergențe.
A doua greșeală pe care ai făcut-o, este atunci când ai fost 100% convins că te înșeală. Având dovezi, trebuia să o lași cu mumă-sa și să-ți vezi de viața ta.
Vezi tu, practic de la acest aspect s-a ajuns aici.
Ce este de făcut acum? Hmm...
Este foarte greu să mai fiți ca la început. Ba mai mult decât atât, în momentul ăsta sunteți mai mult în afara relației decât înăuntru ei.
Îmi pare rău să-ți spun, dar de la șocul pe care l-ai avut atunci când ai aflat de relația extravagantă a soției tale, ai inceput să umbli pe drumuri. Mai bine spus, ți-ai pierdut capul.
Sfatul meu: divorțează de ea.
Te-ai atașat foarte mult de ea, ți-ai pus toate speranțele și încrederea în ea și ai avut parte de cea mai mare dezamăgire.
Îți recomand să contactezi un psiholog.
In Biblie spune: "Ferice de omul care nu se încrede în om".
Capul sus și fii puternic!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Casatorit fara casa apoi inselat inainte de casatorie, ca in filmele cu idioti. acum sti ce ai de facut sa nu mai crezi in femei pentru ca si urmatoarea te va insela

| zilog a răspuns (pentru mgtow):

Vulpita canal D

| Freya1 a răspuns:

Din ce am a citit eu aici voi aveti o viata separată, trăiți fiecare cu treaba lui si v-ati căsătorit probabil pentru ca asa trebuia.
Ea clar nu te iubeste si o doare in 14 de tine, iar tu obisnuindute cu statul de om căsătorit și cu o femeie acolo nu vrei sa o lasi in pace.
Eu sincer nu cred ca voi v-ati iubit sincer vreodata, asa ca nu vad ce v-ar mai putea tine sa nu va despărțiți.

| SilentRain a răspuns:

De ce te-ai însurat cu ea când stiai ca te înșeală?
Cum poti sa te obosit cu cineva fara sa ai încrede în acea persoana
Si mutatul cu rudele e cea mai mare greșeală
Eu zic sa o lasi ca si asa nu e seriosa, sa iti dai timp ca să vindeci ranile pe urmă să caut altă fata
P.S. Oare mai magazinul cu gogoși mai e dechis, din Cancicov big grin

| zilog a răspuns:

Eu stau cu o fata care este medic psiholog si mi-a spus ca daca nu stai langa o femeie ea poate sa te astepte chiar si 2 saptamani asa in cazuri excepetionale, dar la unele a face dragoste cu barbati este tot una cu a bate palma ceva asa de banal ca si cand te-ai intalni cu un om pe strada si ai intdinde mana din reflex si ai spune hai salut!
la ce te astepti daca nu o tii in brate in fiecare seara!
Femeile isi doresc sa fie iubite dragalite mangaiate razgaiate!
Daca nu ii oferi tu atunci o sa gasesca in alta parte
de ce te oftici!
Este instinctul animailic pentru ca oamenii sunt doar ANIMALE SOCIALE
adica nu te prevala de o hartie
tu trebuie sa iti cuceresti tot timpul sotia
sa fie indragostita de tine
pentru ca dragoste cu forta nu se face!
asa ca degeaba ii rupi oasele si o calci in picioare
cu atat mai rau pentru ca o sa inceapa sa te urasca si mai rau.
In concluzie daca tii la ea
FEMEIA SE VA DESPARTI DE MAMA EI SI DE TATAL EI SI SE VA UNI CU BARBATUL EI SI VOR LOCUI IMPREUNA
SI VOR FACE O FAMILIE
SI VOR DA NASTERE LA fii si fice!

Trezestete pocaiestete si mergi si te angajeaza orice dar orice ti-se ofera ca sa stai cu ea in casa voastra nu cu mama ta nu cu tatal tau nu cu mama ei nu cu bunicii tai nu cu alte persoane
ci doar voi doi in casa voastra!