| tex a întrebat:

Am si eu o problema destul de grava (cel putin asa o vad eu)
Sunt cu o fata de 3 ani si jumatate, ne iubim foarte mult si avem de gand sa ne petrecem toata viata impreuna. De cateva zile am aflat ca parintii ei nu sunt de acord cu relatia noastra pentru ca eu nu am facut liceul. Am fost la ei acasa de nenumarate ori si nu mi-a zis nimeni nimic, iar in tot acest timp nu au dat deloc de inteles ca nu sunt dorit in casa lor. De cand mi-a zis ea ca parintii ei nu sunt de acord cu relatia noastra nu mai am stare, nu mai sunt eu... Imi este tare frica ca or sa ajunga sa o convinga si pe ea sa incheie relatia noastra si atunci toate visele si planurile noastre vor fi spulberate din cauza parintilor ei. Ei nu se gandesc ca ea nu o sa stea tota viata cu ei ci cu mine?

22 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Apuca-te de invatat la seral, la distanta.Deocamdata in Romania se poate obtine usor o diploma.De ce vrei sa ai complexe toata viata? Parintii ei au fost politicosi pana cum crezand ca fetei lor le va trece curand dragostea.Acum, cand se pune problema unei casatorii, trebuie sa-si spuna parerea.Va veni o vreme cand insasi partenera ta iti va reprosa dezinteresul pentru studii.Cate clase ai? Cum iti castigi existenta? Ai posibilitatea sa intretii in conditii bune o familie?

| Razvan a răspuns:

Nu au de ce sa se impotriveasca atata timp cat tu le demonstrezi parintilor ei ca esti capabil sa intretii o familie.Pentru ca e o responsabilitate uriasahappyEa te iubeste neconditionat, dar asta nu o impiedica sa vada realitateawinking

| EUSIATIT a răspuns:

Ok tu spui ca o iubesti dar de ce esti sigur ca va fi toata viata cu tine /? citi ani aveti? deja ati ajuns sa va faceti planuri? foarte bine daca considerati ca puteti sa va descurcati singuri fara parinti atunci mergeti inainte. dra cred ca inca nu e timpul si ea daca bate in retragere s ar putea deja sa o fi convins sa renunte la tine. da? Ok si care e pb? nu mia sunt fete. FII barbat ca nu ramii singur fete sunt cite 7 la baiat [fara gluma ] asa ca sigur este si a ta una ]

| Alisa a răspuns:

Daca ea te iubeste cu adevarat, nimeni si nimic nu o va lua de langa tine, crede-ma. Luptati pentru voi, si demonstreaza-le parintilor ei ca esti un baiat bun si ca fata lor te merita indiferent daca ai liceu sau nu, daca ai facultate sau nu, etc. Incearca sa vorbesti cu ei despre acest lucru, dar pastreaza-te calm.
Ai mei incearca sa ma desparta de prietenul meu, pentru ca lucreaza in constructii, ca este un coate goale, si cica nu am niciun viitor alaturi de el. El stie toate astea (ce spun ai mei), dar noi luptam impreuna si o sa muncim amandoi ca sa ne construim un viitor.
Si cate nu au incercat ai mei si cate nu incearca pentru a ma lua de langa el... am luat si bataie, nu puteam nici sa ies din casa pentru a ma vedea cu el, m-am vazut pe ascuns, si tot nu ne-am despartit.
Deci daca va iubiti, ai ei nu o sa o desparta de tine, orice ar face. Ai incredere!
Numai bine si o relatie cat mai frumoasa!

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! poate ea a mintit si nu vrea sa se casatoreasca cu tine. iti spun ceva spune-i ei ca faci liceul vezi cum reactioneaza daca a mintit vs face o fata explica-le parintilor daca ea nu minte ca vrei sa faci liceul (cand esti numai cu ei sg )si vei vedea ce iti vor spune.nu conteaza ca l-ai facut sau nu conteaza ca va iubitit dar poate parintzi fetei sunt ingrijorati ca nu iti vei gasi de munca si fata ei va fi ft saraca daca ei au o stare materiala buna.
pa pa si nu uita exista mereu o speranta, speranta moare ultima data.
numai bine, bomboana dulce amaruie

| psihox a răspuns:

Dupa prietenia voastra urmeaza casatoria si parintii fetei s-au gandit ca daca ea va avea salar bun si tu un salar mic, ce veti face? Crezi ca le convine parintilor fetei sa te intretina si urmari grave? Raspuns imposibil. De ce nu-ti termini liceul? Sau cauta-ti alta prietena.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Nasoala situatia.
Vei vedea ca va fi bine. Daca parintii ei sunt importiva ta, ea te va proteja si mai mult.
Daca va iubiti nu conteaza parintii, nici ca tu nu ai facut liceul sau ca unul dintre voi este alb sau celalalt negru.
Si cel mai indicat este sa le dai o lectie viitorilor tai socri, spunandu-le direct ca in viata o relatie se bazeaza doar si numai pe iubire, respect si incredere.
Ce conteaza scoala?(in cazul de fata?)
Off lumea asta care nu gandeste!
Numai bine!

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Daca intr-adevar te iubeste nu vor putea s-o convinga, iar daca o vor convinge sa se desparta de tine nu cred ca sunteti unul pentru celalalt. Suna urat... dar asa e. Bafta!

| ramona_4785 a răspuns:

Tu nu poti decat sa o iubesti in continuare si daca ea te iubeste nu o sa se lase convinsa pentru ca asta in definitiv este o prostie.Nu stiu ce parinte trebuie sa fii sa interzici copilului tau sa nu mai iubeasca dar se pare ca sunt si de astia. Tu nu iti pierde speranta daca ea te iubeste va ramane cu tine iar daca nu inseamna ca nu te-a iubit indeajuns sa poata sa treaca peste cuvantul parintilor si ea are de pierdut si inseamna ca nu te merita. Eu cred nu v-a asculta de parinti asa este firesc bafta multa si ai rabdare cu ea nu o presa (iti dai seama ca e confuza), doar iubeste-o ca si pana acum.

| procust a răspuns:

Parintii pot spune multe, pot fi total impotriva ta, dar daca ea te iubeste va gasi o cale sa i ignore ori le va da o replica de fiecare data cand se intampla ceva ce te jigneste si parintii vor renunta pana la urma.pe tine nu trebuie sa te afecteze asa de tare, nu merita.

| Streetboy a răspuns:

Parintii ei se gandesc sa fie totul "bine" pentru fetita lor (Adica sa nu fie problema cu banii, sa nu va fraiereasca lumea daca o sa va casatoriti...)Trebuia sa faci liceul si nu ar fi fost nici o problema... macar liceul!

| m77 a răspuns:

Adevarul e ca orice parinte isi doreste ce e mai bun pentru copilul lui. eu nu spun ca tu nu esti bun pentru prietena ta, dar ei considera ca tu in viata nu vei avea parte de un loc bun de munca din cauza lipsei studiilor. poate ca nu e prea tarziu sa faci ceva legat de asta.

| puiuc a răspuns:

Asta am patit-o si eu dupa 2 ani si 4 luni tot ea mi-a zis ca nu o sa ma paraseasca niciodata si uite de o luna de zile s-a dus tot asa parinti crying plang seara de seara si de cate ori ma gandesc la ea ea m-a vazut nu odata si ea inca ma iubeste dar se teme de amenintarile parintilor ca o da afara din casa o lasa pe drumuri incearca zic eu pentru binele vostru sa povestiti cu parinti si sa le explicati daca ea vrea se poate face daca nu stie ce sa faca e grav imi pare rau pentru situatie si eu tot in aia sunt crying

| jjijnbbhfsrt a răspuns:

Trebuie sa ii intelegi si pe ei.Stii cum sunt parintii, vor ce e mai bun pentru copilul lor. Daca ea te iubeste cu adevarat eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji, nu mai e ca in vremurile dinainte cand fetele erau obligate sa se marite cu cine vor. Daca luptati in continuare pentru relatia voastra sunt sigura ca o sa ajungeti departe.Multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le ca daca asta este singurul lucru care te desparte de fiica lor, o amarata de diploma, vei face liceul la seralhappy.

Bafta`! Sa fiti fericiti`!love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii isi doresc ce e mai bun pentru fiica/fiul in viziunea lor. vorbeste cu ea, iar daca ai incredere in iubirea voastra lupta sa o tii pe fata alaturi de tine, orice s-ar intampla.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tocmai aia e. fericirea e conditionata si de studii, fiindca un loc bun de munca este conditionat si de studii, deci si salariul tot la fel. dragul meu, dragostea trece prin stomac.toata lumea stie asta.visele sunt bune si frumoase. dar realitatea e ceva mai cruda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu faci tu altceva? te inscrii la un liceu seral sau cu fracventa redusa, te duci la scoala si inveti cat de cat si astfel parintii ei vor vedea ca iti dai silinta sa faci ceva bun in viata si cu siguranta va aprecia si ea gestul! poate vei urma si o facultate dupa liceu.inca nu e timpul pierdut! cred ca te-ar ajuta si pe tine, ti-ai gasi un loc de munca mai bun, si astfel parintii ei vor avea incredere ca ai ce sa ii oferi

| Flavius90 a răspuns:

Iti zic eu ce sa faciii devildevildevil Omoaraiii devil

| roxana_6765 a răspuns:

Buna tex! parinti au rolul lor in ceea ce-i priveste pe copiii lor, dar?! nu le da nimeni dreptul sa se implice direct in sentimentele lor, trebuie ascultati dar nu pana a le permite sa distruga o eventuala fericire, o viata de ce nu o dragoste.Deci totul depinde de voi daca intr-adevar va iubiti nimeni si nimic nu va poate desparti, nici chiar parintii. Ei se vor impaca in timp cu ideea, nu cred ca poate fi acesta un motiv,, liceul"poate fi un paravan in cel mai rau caz, dar iubita ta ajutata de tine poate sa-i lamureasca.Nu dispera, nu ai voie sa te pierzi, viata merge inainte iar plauzibil ar fi ca iubita ta sa nu se lase influentata de acest motiv al parintilor ei ( e o tampnie). Ai grija de tine si de dragostea ta! Bafta!

| mpw a răspuns:

Cati ani ai? mai niciodata nu e tarziu sa faci liceul inscriete la seral la liceu si dupa la fac nu e mare lucru

| alexdeco a răspuns:

Frate, cam aiurea pentru tine ca nu ai facut liceul, iti dai seama ca parintii ei se gandesc la viitoru ei. Daca ai peste 19 de ani poti sa iti iei o diploma de bacalaureat la 2. 000 de euro si poti sa te angajezi cu 12 clase big grin
Mai incearca sa ii convingi, poate reusesti happy