| asertars a întrebat:

Am un copil de 13 ani cu un barbat cu care nu sunt casatorita, iar el nu este trecut pe domiciliul meu si al copilului.Pot spune ca barbatul este un betiv pe care l-am iertat de multe ori.O luna era acasa, o luna era la domiciuliul pe care este trecut (al mamei lui), din cauza ca venea acasa beat si se lua de copil.Din noiembrie 2019, acesta s-a mutat iarasi la domiciliul lui deoarece iar a venit acasa beat si s-a luat de copil.M-am decis ca de data asta va ramane acolo definitiv.Copilul nu vrea sa auda de el, dar mai sa il vada. Tatal ii tot scrie mesaje, il invita la suc, pizza, etc...Copilul refuza direct, fara sa ii spun nimic.Dar, tatal crede ca eu il opresc pe copil din a merge cu el si il invat sa fie impotriva lui. Tatal are antecedente, a fost prins la volan beat de doua ori si i s-a facut proces.Intrebarea mea este daca tatal, legal, are dreptul de a face ca copilul sa locuiasca o perioada de timp la el, o perioada la mine? Si are dreptul de a ma da pe mine in judecata deoarece crede ca manipulez copilul?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are dreptul legal de a avea legaturi personale cu minorul, sa-l viziteze si copilul sa stea o perioada si la el in vacante.
In schimb nu poate forta aceste lucruri, trebuie sa le stabileasca prin intelegere cu tine si avand si acordul copilului.
Daca nu se rezolva prin intelegere atunci poate obtine aceste drepturi doar printr-o hotarare judecatoreasca, in urma unui proces civil, in proces este hotaratoare pozitia minorului, respectiv daca vrea sau nu sa aiba legaturi personale cu tatal sau.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are drept deloc, problema e ca politia nu face nimic sa te protejeze indiferent de cate instante judecate asupra lui vor fi aplicate. Doar un pistol sau un sicar profesionist poate sa iti faca viata linistita

| darrio2007 a răspuns:

Exista un proverb. „Spune cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti".
Cand ti-a facut copilul, l-ai placut. Acum suporta-l.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-a răspuns bine ioandelasal.

| sofisis a răspuns:

Da, normal ca are dreptul sa ceara custodie fizica comuna. Faptul ca a fost prins baut la volan nu are nici o relevanta. Si nici nu trebuie musai sa te dea in judecata pentru manipulare. Poate pur si simplu sa o faca pentru ca asa vrea el, pentru ca vrea sa petreaca timp cu copilul.
Plus de asta, daca momentan nu ai custodia stabilita de instanta, il poate si lua si tu nu prea ai dreptul sa faci mare lucru. Pentru ca e taica-su si are fix aceleasi drepturi ca si tine.

| IAR a răspuns:

Eu nu inteleg de ce l-ai iertat de atata ori stiind ca e betiv si nu se lasa.
Eu nu inteleg femeile astea care accepta asa ceva dar pe de o parte foarte bine va face inseamna ca va place.