| anonim_4396 a întrebat:

As avea si eu nevoie de un sfat intr-o problema foarte ciudata.

Am avut o relatie care a durat 6 ani de zile. Ne-am despartit de comun acord pentru ca pur si simplu nu mai ne intelegeam. Dupa ce ne-am despartit am ramas prieteni. Intre timp amandoi ne-am implicat in alte relatii dar am pastrat legatura si cu fosta.De curand am fost plecati impreuna din oras si...am cam inteles ca ar trebui sa fim impreuna, ca am fost prosti ca ne-am despartit, etc. Daca la ea nu a fost o problema sa renunte la baiatul cu care era, pentru mine este o problema foarte grava.

Fara sa vreau, m-am trezit prins in 2 relatii pentru ca nu am fost in stare sa spun ce simt. Nu vreau sa sufere nimeni dar nu stiu cum sa rezolv asta. Am sentimentul ca sunt un nemernic inutil, pur si simplu nu pot gestiona situatia aceasta.

Stiu ca ar trebui sa spun adevarul, am tot incercat dar pur si simplu ma blochez, nu vreau sa o supar, nu vreau sa o ranesc. Pe de alta parte presupun ca asa o ranesc cel mai mult sad

ce as putea face?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Asa iti bati joc de amândouă.
E dificilă situația dar nu trebuie să lași coarda sa se întindă prea mult.Trebuie să te hotărăști la care ti,pe care o iubesti numai fi atent, Ca ciorba reancalzita nu mai e la fel de buna, iar daca atunci v-ati despărțit nu ati facut o de pomana, ceva clar nu a mers, ceva ce poate nu va merge nici acum.
Si eu era sa o pățesc grav.

| RoCkKiD a răspuns:

Stiu ce vrei de la noi dar nu exista o scapare usoara. Pe cineva vei rani din ecuatia asta si nu poti evita acest lucru. Trebuie sa decizi pe cine vrei sa ranesti si cand, dar asa cum ai zis si tu, cu cat o s atragi mai mult de timp cu atat durerea va fi mai mare.

In viata ai si decizii grele de luat, asta e una din ele. Te va ajuta sa te maturizezi si va fi o lectie importanta pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa ii spui ca ai cunoscut pe cineva cat ati fost despartiti, si apoi tu sa decizi in functie de ce vrei tu dar si ce vrea ea. cu cine vrei sa fii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce fel de barbat tine legatura cu fosta? Fosta e fosta, nu trebuie sa tii legatura cu ea.

| MPersephone a răspuns:

Esti egoist, n-ai cum sa o iubesti, de fapt pe nici una nu o iubesti, pentru ca daca iubeai, sau cel putin le respectai, faceai o decizie.

| Unsfatbun a răspuns:

Salut!
Nu esti inutil si nici nu trebuie sa te simti ca si cum ai fi omorât pe cineva.
Intrebarea mea este: de ce trebuie sa te impaci cu fosta?
Ea a fost cu altcineva, crezând că-i va fi mai bine, dar a avut parte de o surpriză, iar acum, văzând că ești fericit, vrea să te mai "ardă" încă odată.
Dacă esti bine in relatia cu noua ta iubită, va respectati si va iubiti, nu te mai intoarce la fosta.
Eu asta as fi facut in locul tau!