| Pana a întrebat:

Salut.As dori sa stiu daca, eu ca persoana majora mai pot beneficia de pensie alimentara din partea tatalui decedat. Daca da, unde ar trebui sa merg pentru a rezolva problema, ce acte imi trebuie? multumesc.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai daca urmezi cursurile unei facultati acreditate (sau esti inca la liceu), nu repeti anul si ai pana in 24 de ani.

| Corina a răspuns:

Stai putin sa ne intelegem. Pensia alimentara o primesti de la tata, in cazul in care parintii s-au despartit, iar tu ai ramas in grija mamei. Iar daca tatal moare, atunci cine sa-ti mai plateasca pensie alimentara? Dar, din cate stiu eu, dupa moartea tatalui primesti pensie de urmas (de la stat) si care, chiar daca ai implinit 18 ani, dar esti eleva sau studenta, trebuie sa o primesti. Doar daca incetezi studiile, adica termini liceul, sa zicem, si nu urmezi facultate sau studii post liceale, atunci si plata pensiei de urmas va inceta. In schimb, daca iti vei continua studiile, vei beneficia de pensia de urmas pana la varsta de 25 de ani. Deci, concluzia este sa-ti urmezi studiile. Bafta!

| unicka a răspuns:

Eu stiam ca se plateste pana la terminarea studiilor. Va trebui sa te adreseze instantei de judecata, depunand si dovada fatului ca te aflii la studii. Plata pensiei alimentare dupa implinirea a 18 ani
nu se face automat, ci va trebuie o alta hotarare judecatoreasca.
Intra aici poate te ajuta cu mai multe informatii :http://www.avocatnet.ro/......upa-18-ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poti primi, dar trebuie cerere la forurile superioare din cer. daca e decedat.si daca e unde trebuie sa fie.ca daca e dincolo, el nu mai munceste ci ete muncit.Doamne fereste si Dumnezeu sa-l ierte.