| anonim_4396 a întrebat:

Salut.As vrea sa aflu si eu niste pareri de la voi,sa vad daca sunt asemanatoare cu a mea, daca gandesc oarecum bine.Vineri am inceput sa vb pe Whatsapp cu o fata, cineva mi-a dat nr ei spunand ca este singura.Am inceput sa vb,m-am prezentat, bla bla bla...sunt anumite momente cand ii scriu si nu imi raspunde sau imi raspunde la cateva ore bune, prin 2-3 propozitii si atat. Ceva de genul a fost sambata,duminica am vb putin, nu a raspuns iar apoi m-a sunat si am vb cam 30 de minute.Astazi am incercat sa fiu politicos,i-am urat o zi buna la serv,stiind ca este ocupata, a raspuns intr-un final dupa vreo 8 ore,m-a intrebat ce fac,i-am scris ca sunt la serv, iar apoi a iesit brusc fara sa imi scrie macar ceva de genul ca este ocupata si la revedere...intelegeam asta doar.Suntem de aceeasi varsta,peste 30, in tari diferite.Eu simt ca nu ar trebui sa ii mai scriu ceva, nici macar sa fiu politicos fiindca politetea mea o catalogheaza diferit.Nu sunt vreun disperat,nu o vad ca pe "colacul meu de salvare" in viata asta,ma descurc de minune de unul singur, am invatat multe si nu duc lipsa de nimic material.Problema este,ce cred eu,ca ea are o functie,probabil urmareste pe cineva cu functie,are casa ei,casa pe care eu inca nu am luat-o ca nu sunt in tara.Voi ce parere aveti? Sincer si chiar daca mi-ar scrie,probabil i-as raspunde in acelasi fel, dupa vreo 2 zile.Nu imi place sa nasc sentimente,sa dezvolt sentimente, sa cersesc iubire si asa mai departe.Multumesc!

29 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu conteaza ce functie are.
Conteaza ca e femeie si prefera barbatii,daca nu cumva e pe invers...
Conteaza si ce vorbesti cu ea.
Ori o plictisesti,ori o faci curioasa,ori o faci sa fie oarecum atrasa.
Banuiesc ca iti dai seama ca daca e interesata ar face ceva mai mult decat sa-ti raspunda la mesaje.
Discutia ar fi la un alt nivel.
Acum tu acolo,ea unde o fi, e mai greu cu intalnirea.
Mai las-o si pe ea sa te caute.
Daca e interesata, te asigur ca o va face.
Si de ar fi sa vorbiti non-stop si sa fie cat se poate de receptiva, tot trebuie sa va vedeti odata si odata.
Eu personal nu m-as baga, dar alegerea e a ta.
Succes!

| venividivici2017 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Salut Robert, multumesc.Asa este, daca o sa fie curioasa si o sa vrea ceva, o sa ma caute.Eu nu am de gand sa ii mai dau vreun semn, un "buna","o zi buna","serv usor" si asa mai departe daca nici macar la asa ceva nu este invatata sa raspunda.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te poti astepta ca cineva sa stea langa PC si sa-ti scrie cand vrei tu, mai ales ca aveti o varsta si aveti activitati de oameni maturi, servicii, obligatii, munca pe langa casa samd.
Mesajele se trimit si primesc odata pe zi, asa cum este normal pentru un adult.
As intelege daca ai fii adolescent sa schmbi 100 de mesaje pe zi cu prietenii, dar nu pot pricepe de ce sa trimiti atatea mesaje pe zi, mai ales cand nu va cunoasteti personal si nu-ti este familie sau iubita (inca) si sa te superi sau sa inventezi scenarii de gelozie sau din plictiseala.
Actioneaza cu bun simt si fara sa deranjezi.
Hotarati de comun acord un anume timp cand sa comunicati ca sa evitati situatiile neplacute ca asta de acum.
Problema este ca te comporti ca un copil mic, asteptand ca cineva sa sara la primul mesaj pe care-l primeste de la tine.
Cred ca ar trebui sa-ti schimbi comportamentul, mai ales daca fata asta iti place si ai vrea sa ai un viitor cu ea.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc.Nu o sa o mai deranjez, asta o sa fac.

| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca este telefonul iti arata ca-i online pe messenger, nu inseamna ca este si activa pe messenger.
Eu sunt online tot timpul, dar lucrez in paralele pe alte programe si verific mesageria odata la 3-4 ore, cand iau o pauza.
Uneori doar citesc si raspund mai tarziu, cand am timp sa scriu, sau imi trebuie timp sa ma gandesc ce sa scriu.
Deci, nu te mai comporta ca un copil mic.
Ai rabdare si da-i credit, sunteti adulti amandoi!
Propune-i sa va auziti la o anumita ora, cand sunteti amandoi disponibili si aveti chef. Fara suparare, se poate si anula o asemenea intalnire, ca apar situatii cand nu se poate.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am inteles.Multumesc pentru raspuns.Astept sa vad daca o sa mai scrie ceva, sa vad daca intr-adevar este interesata.In caz ca nu o sa imi mai scrie, o sa inteleg, ma voi concentra pe planurile mele de viitor.Eu nu o sa ii mai scriu, nu vreau sa devin penibil, disperat happy

| OldSoul a răspuns:

Daca tu simti ca nu mai este cazul sa-i scrii, urmeaza-ti instinctul si nu-i mai scrie.
Lasa lucrurile sa se rezolve de la sine.

| venividivici2017 a răspuns (pentru OldSoul):

Mi-a scris astazi intr-un final, dar reluand conversatia pe care am avut-o ieri cand a iesit fara sa raspunda.Mi-a spus ceva de genul:"si cum a fost ceea ce ai facut"? Sincer ma asteptam la altceva sa spuna...dar oricum nu i-am raspuns. Poate o sa ii raspund si eu peste o zi.

| SkyPilot a răspuns:

Nu poti sa evaluezi o relatie dupa ceea ce se intampla online.
Fii politicos cu fata, arata-te interesat. Dar nu exagerat, nu te scuzi si nu dai explicatii. Nu te lua dupa sincope, nu stii ce se intampla acolo. Poate i-a cazut netul, i s-a terminat bateria, a venit seful sau maica-sa. Nu te astepta sa iti scrie romane cand nu stiti mai nimic unul despre celalalt. Si nici nu vrea sa para disperata in ochii tai.
Abia dupa ce va vedeti, daca exista acea "chimie" strangeti relatia. Pana atunci nu te arunca la sentimente. Si iti faci programul tau, nu stai dupa ea.
Depinde si de distanta, poate reusiti sa faceti un week-end impreuna fara pretentii de mai mult.

| Hammurabi a răspuns:

Complici lucrurile mult peste normal.
În primul rând la peste 30 de ani, nu mai stai la trăncăneală pe wapp. Trebuia să găseşti deja o soluție să vă vedeți.
Dar dacă sunteți în țări diferite, nu ştiu la ce te aştepți. La o relație pe wapp? laughing

| venividivici2017 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu ma gandesc la nici o relatie pe wapp. Poate sa vina sa ma viziteze,sa viziteze tara aceasta in care sunt, i-am spus deja, o sa fie pe cheltuiala mea. Apoi, o sa vin in tara in concediu.Iar daca vrea, poate sa vina la mine sa locuim.In caz ca nu vrea, ma pot intoarce in tara sa imi dezvolt o cariera.

| Hammurabi a răspuns (pentru venividivici2017):

Da, tu gândeşti corect. Dar foarte important e să vă intâlniți cât mai repede. Nu-ți poți pune speranțele şi dezvolta o relație doar în mediul virtual.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Hammurabi):

Stiu,sunt constient de asa ceva.Sincer,incerc sa nu dau prea mare importanta unei eventuale relatii bazata pe mediul virtual. Poate, am fost "purtat de val" in cateva momente in ciuda faptului ca sunt constient ca totusi, pe internet, la distanta, nu prea faci mai nimic.Acum depinde de persoanele respective,nu toti suntem si gandim la fel, sunt si cazuri cand unii mai reusesc ceva, altii, majoritatea, nimic.Multumesc!

| sofisis a răspuns:

"Suntem de aceeasi varsta, peste 30, in tari diferite." - plecand de aici, la ce te mai deranjezi?

| venividivici2017 a răspuns (pentru sofisis):

Asa e, dar vreau sa ma intorc.Vad ca imi scrie, ii mai scriu si eu...dar parca, mi-am pierdut "pofta", singur si fara obligatii e cel mai cool thing pe care pot sa il fac in viata asta! Fara bataie de cap, fara explicatii, the best way!

| sofisis a răspuns (pentru venividivici2017):

Cand o sa gasesti persoana potrivita o sa curga totul ca un rau lin. Dragostea nu vine la pachet cu eforturi ca in telenovele. Dragostea care va merita va fi aceea in care toate se leaga de la sine si se simplifica.

| venividivici2017 a răspuns (pentru sofisis):

I don't believe in fairytaleswinking

| sofisis a răspuns (pentru venividivici2017):

It's your prerogative. However you shouldn't exclude that I might be right.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa va vedeți sa va întâlniți, asa nu are cum sa funcționeze. Depinde și ce vorbiți, dacă vorbiți doar banalități nu e ok, trebuie sa va cunoașteți mai bine, sa vorbiți lucruri mai interesante. La distanta oricum e mai greu

| xerxes1 a răspuns:

Femeile vor sa fie cucerite.Barbatii nu au chef de prostii.
Si uite asa sunteti singuri amandoi.

| AC4S4 a răspuns:

Nu sunt femeie, dar mi s-ar parea putin ciudat sa imi scrie un necunoscut doar asa, ca are numarul de la cineva. In fine, daca ea te suna si iti scrie, inseamna ca poate e interesata.
Eu as zice totusi sa cauti pe cineva intai in viata reala, nu prin mesaje/Facebook/etc.
Iti sugerez sa va intalniti in realitate si sa vezi cum e ea. Probabil ca e un pic mai distanta online pentru ca in realitate nu va stiti, poate dupa aceea va fi mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"cineva mi-a dat nr ei spunand ca este singura" da-mi Te rog niste fete din agenda ta, si eu iti dau din agenda mea. Sigur ne iese la fiecare cu câte una.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Poate n-o intereseaza de tine.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

In primul rand, nu aveti o relatie, oficiala sau neoficiala. Nu iti raspunde probabil pentru ca nu este atat de Activa cu telefonul, sau pur si simplu are treaba. La 30 de ani, nu mai e ca la 14 happy daca ati putea sa va intalniti si sa va cunoasteti, poate ati avea o relatie, dar, deocamdata, nu ar trebui sa ai asteptari. Poate tipa nu te place si iti raspunde din politete atunci cand are timp happy

| venividivici2017 a răspuns (pentru Cristiana_Acojocaritei_1993):

Spunea ca vrea sa ne gasim cand o sa ajung in tara, de Craciun.Am invitat-o la mine intr-un weekend pe cheltuiala mea,poate peste cateva saptamani, dar sa vedem.Mi-a facut un compliment, spunea ca arat ca un "instructor de sala" fiindca mai frecventez sala cand am timp.Dar nu imi place, vad ca este online pe messenger, sau vad ca mi-a citit mesajele pe Whatsapp dar nu raspunde.Probabil sunt niste copilarii in capul meu, probabil nu.Dar nici eu nu alerg dupa prima care imi iese in cale, decat asa prefer sa fiu singur.Nu imi place sa ma bag prea mult in seama, rabdarea mea are limite.Banuiesc ca singur, ar fi cea mai buna varianta!

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns (pentru venividivici2017):

Deci, daca a Ramas sa va vedeti de Craciun, tot e ceva, dar, pana nu aveti ocazia sa vorbiti face 2 face, nu prea poti face nimic. Ma repet, nu este o relatie faptul ca vorbiti la telefon. Si nici nu poti cere prea mult. EU cred ca, tu ti-ai facut deja o poveste di ai asteptari mari. Deocamdata, asteapta. Rabdare a e Ceea ce ai nevoie. Limiteazate la cateva cuvinte si multumeste-te cu ce iti scrie deocamdata. O relatie se clad este pe sincerità si comunicare. Nu cu graba. Succes si poate auzim de bine la Craciun happy

| venividivici2017 a răspuns (pentru Cristiana_Acojocaritei_1993):

Multumesc pentru ceea ce mi-ai scris.Am observat ieri ca a scris ceva, am citit notificarea in bara de stare a telefonului fara sa citesc tot mesajul si sa isi dea seama ca l-am vazut.Dar parca nu ma mai intereseaza, nu i-am raspuns, nu stiu daca o sa ii raspund. Poate si eu sunt ocupat si nu am timp, trebuie sa inteleaga.

| venividivici2017 a răspuns (pentru Cristiana_Acojocaritei_1993):

Scuze...revin.I-am scris ceva mai matur, poate sa stabilim o data cand putem conversa, un video call, cand nu suntem ocupati, nu lucram samd happy

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns (pentru venividivici2017):

Asa este cel mai corect. Daca stabiliti ceva concreta si ea ju se tine de cuvant, adica o ora o zi stabilite sa vorbiti... Abia atunci poti sa te superi. Deocamdata e totul asa, fix cum come te eu pe TPU. Cand imi aduc aminte, mai intru si mai raspund... Dupa 1 2 5zile, depinde happy