| Keith991 a întrebat:

Salut, as vrea sa va cer sfatul, am un frate mai mic cu autism grav, este adolescent. Problema este ca face foarte multe rele, varsa mancare, faina, tot ce ii iese in cale, dar nu mereu, se enerveaza, este agresiv, tipa foarte tare un timp indelungat, etc, nici nu va imaginati cate mai face insa nu va pot spune de rusine, are cateva obiceiuri proaste. As vrea sa stiu ce pot face pentru a imbunatatii situatia. Rog seriozitate in raspunsuri, chiar nu am chef de amuzament, Multumesc

3 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Pai daca a fost diagnosticat cu autism, nu merge regulat la psiholog sau psihiatru pentru a i se monitoriza starea de sanatate?
Asa ar trebui, eventual exista si medicatie pentru a trata aceste simptome, sau el ia deja medicamente si tot are aceste comportamente?
Autismul nu se vindeca dar cu terapie si eventual tratament medicamentos se poate creste foarte mult calitatea vietii bolnavilor si a celor din jurul lor.

Multă sănătate!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anss23):

Sunt foarte scumpe terapiile pentru persoane cu autism, poate nu isi permite.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un medic ar putea sa i ti spuuna ce este de facut in situatia lui, el ce varsta are? Mergi la medicul de familie si spune i si lui de fratele tau si roaga l sa te ajute cu o solutie unde il poti duce la recuperare, autismul este o boala grava congenitala si nu este usor sa o tratezi singur/ă