| DeeyuAndrei a întrebat:

Azi o colega a aflat că o plac, și acum mă cam ignoră. I-a spus unei prietene de a ei că nu mă va mai vedea niciodată la fel. Noi eram prieteni buni, dar pur și simplu, am început să o plac. Chiar as vrea sa fiu împreună cu ea dar... Dacă nu se poate măcar să putem fi prieteni.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

In mod normal o fata ar aprecia interesul tau cat timp nu depasesti limitele impuse de ea.
Este foarte rau ca nu a aflat de la tine. Cine stie sub ce forma i s-a spus si de catre cine. In mod sigur s-a simtit penibil sa afle de la altcineva si nici nu putea sa faca altceva decat sa isi arate lipsa de interes. Nu e o idee buna sa va transmiteti mesaje prin colegi si prieteni.
Eu as veni intr-o zi mai devreme si i-as pune in banca un trandafir rosu si o jucarie de plus mica si haioasa, cu acel card minuscul atasat pe care i-as scrie cateva cuvinte bine simtite. Urmareste-o ce face cand o gaseste. Daca te cauta cu privirea, ai noroc, dar trebuie sa iti joci atent sansa in continuare.
Poarta-te normal cu ea. Nici nu te uiti pierdut la ea, nici nu te retragi. Dupa parerea mea nu e o idee buna sa joci pe cartea geloziei. Si incearca sa fii un pic mai bun. Note o idee mai mari, imbracat o idee mai frumos si mai ingrijit, mai mult sport, mai sociabil cu toata lumea. S-ar putea sa observe si sa aprecieze ca vrei sa fii mai bun pentru ea. Iar daca nu e interesata, tot ai de castigat pentru viitor.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spune si colegei ca o placi, cu tact, dar intre patru ochi, cand sunteti doar voi doi si nu va poate deranja altcineva.
O iei usor de mana, te uiti lung in ochii ei si o "hipnotizezi" cu momentul. Daca si ea te place, atunci poti continua incet, chiar si cu un sarut.
Daca se trage de tine, inseamna ca nu prea ai sanse.
Daca ea este clar reticienta, atunci nu forta nota, fiindca o faci dusmana ta!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți încerca să repari "greșeala", spunându-i că o placi doar ca prietenă, nimic mai mult. Și vezi cum decurg lucrurile...
Poate că și ea te place, dar ai făcut-o să se simtă incomod în fața prietenilor. Dacă va simți ceva pentru tine, va căuta prezența ta (adevărul e că lucrurile astea se simtwinking ). Dacă are o atitudine mai rece, e deranjată de faptul că o placi și va face tot posibilul să te evite.
O fată care te place, s-ar simți măgulită să afle (chiar prin intermediul altora) că sentimentele sunt reciproce. Dacă nu te place, alege o altă fată. Poate că puțină gelozie o va face să își schimbe sentimentele. ))

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E intimidata

| mastadont a răspuns:

Probabil e supărată că nu a aflat de la tine. Dacă tot a aflat eu zic să nu negi și să fii sincer cu ea, spune-i că nu se va schimba nimic între voi dacă ea nu vrea asta.