| JannaFriske a întrebat:

bebele meu acus implineste 6 luni.degraba trebuie sai introduc mincare solida.iar eu am foarte mult lapte, la 5 luni si jumate eu ma storc inca, ca daca nu ma storc se ingreleaza sinii si ma dor.ce sa fac sa-i dau mincare solida si lapte matern, sau doar lapte matern pina cind scade lactatia(chiar daca va avea si 7 luni)?

Răspuns Câştigător
| ZOZOKid a răspuns:

Laptele matern nu trebuie scos din alimentatie cel putin pana la 10 luni ( doar in cazul in care ramai fara, si atunci trebuie sa-i spui medicului) Pastreaza cateva mese de lapte. Intre timp, incepe sa-i introduci( la restul meselor) mancare semisolida : mucilagiu de orez, supa de morcovi, de dovlecel etc. Tot ce introduci trebuie sub forma de supa de legume pasata, in nicun caz legume taiate bucati. Este chiar foarte bine ca mai ai lapte pentru ca vei mai avea inca mare nevoie de el. Trebuie sa alternezi mesele de laptele cu mesele de mncare semisolida si solida.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Da i piept bebeului tau atat timp cat mai ai si poti [eu de abia am avut 2 luni] mancare solida poti sa incepi sa i dai incetul cu incetu cate putin

| JannaFriske explică (pentru mona):

Daca o sa-i dau mincare solida am sa arunc si mai mult lapte matern..ma gindesc ca poate sa-i dau numai piept pina la 7 luni pina imi scade lactatia si sa se normalizeze

| mona a răspuns (pentru JannaFriske):

Copilu trebuie sa il obisnuiesti si cu mancare solida... poti sa incepi cu biscuite cu mar razalit si danonino baranzica de vaci[cate un pic] pentru ca e posibil sa ai piept si dupa un an si o sa ti fie greu sa l dezveti, o sa refuze mancarea si o sa vrea numai si numai piept, oricum faci cum crezi ca i mai bine pentru bebe dar poti sa ceri si sfatul pediatrului

| tontonel a răspuns:

Buna,intercaleaza laptele matern cu mancarea solida, sa nu ii intrerupi laptele, e cel mai bun medicament pentru bebe, adica ii creste imunitatea, e mai sanatos...incepe sa ii dai putin cate putin fructe cu biscuiti,mar cu biscuit,banana cu biscuit, piure de fructe, pire de cartof, piure de legume, ficatel de pui, pesmet...totul cate un pic, un pic de papa si un pic de lapte-ziua lapte si mancare solida, noaptea doar lapte---succes si sa ai parte de tu bebe sa fiti sanatosi amandoi