| elcosmin a întrebat:

Salut/buna, e o situatie mai psihologica. Stau de atatia ani in casa cu un om nebun, in sensul ca nu bea, nu se droghează, si da! e tata! Se leaga de mine din absolut orice, chiar daca e vina lui tot el se supara si nu ma lasa sa ii reprosez nimic. Mereu cand am incercat sa ii zic ceva a intrat el peste mine. In fine ideea e ca tine o suparare puerila, ca acum cateva zile m-a pus sa apas pe un buton la masina si nu stiam care e. De atunci nu mai vorbeste cu mine. Dar ma rog, asta nu e nimic, ideea era ca este un om care nu face nimic, ii place doar sa critice lumea si merge pe o singura lungime de unda. Plus ca e si imbarligator. Vara trecuta cand mama se operase, era la Bucuresti, o suna intruna sa-i zica toate tâmpeniile de genul: a spalat vasele fara axion, nu a facut patul, etc., ceea ce nu cred ca era momentul potrivit pentru ea plus ca avea o operatie grea. Spuneti gresesc eu cu ceva? Va rog sa va dati cu parerea.

16 răspunsuri:
| Laurentiu9Andrei a răspuns:

Pai poate doreste sa devii exact ca el, nu spun ca e vina ta dar, poate el incearca sa te faca sa fii exact ca el, sa faci ce face el si ce stie el sa stii si tu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu ai nici o vina, asa e lumea:oamenii au obiceiuri/ticuri negative. Nimeni nu e perfect cu totii avem defecte mai mici sau mai mari
Nu ai ce schimba in situatia de fata. Vina este a celor care l-au acceptat asa, au decis sa tolereze obiceiurile proaste.

| Goete a răspuns:

Din ceea ce spui ai perfecta dreptate.
Ar trebui ascultata si varianta lui pentru a fi obiectiv

| Bondarel99 a răspuns:

E frustrat și posibil sa fie in depresie, oricum nu e mulțumit cu viața lui, de asta sa fii sigur. De schimbat nu ai cum sa îl schimbi, încearcă sa îl ignori.

| Kevinn2000 a răspuns:

Asa comportament nu mi se pare normal, cred ca este in depresie.
Eu, in locul tau, ii spuneam sa se schimbe si sa nu mai fie asa ca nu e ok.
Daca nu se schimba, il ignoram cat mai mult timp.
Eu in general nu ma inteleg prea bine cu oamenii subiectivi si din ce ai povestit tu, chiar pare ca gandeste subiectiv.
Pana la urma e tatal tau totusi, nu pot sa-ti zic ce sa faci. Fa ce crezi tu ca e mai bine. Poti sa-l accepti cum e, dar na, e alegerea ta.
Succes.

| ziftode a răspuns:

Poti sa pui piciorul in prag
acum nu zic sa il bati
dar poti sa il injuri foarte urat, si sa ii spui ca te-ai saturat, nu ii convine, ori tace dra... din gura, ori te da afara, si ca te pipi pe ce fetish are el, PENTRU TINE ASTA NU E VIATA, MAI BINE TE DUCI PE STRADA!
si ca te-ai saturat sa traiesti langa un nazist imbecil!

poate nu iti place ce spun, dar vreau sa intelegi foarte clar ideea:

NU poti sa schimbi pe cineva care a ajuns la nivelul asta, fara sa ii faci un soc serios, pur si simplu asta e singura solutie!

in orice caz nu ti-ar strica DELOC sa il inregistrezi, si apoi sa pui pe Youtube, eventual sa le trimiti prietenilor lui (daca are), sau pur si simplu sa il ameninti ca te duci la protectia copilului, si le arati HARTUIREA CONTINUA... aduna cateva zeci de filmulete, cel putin, inainte de a face ceva cu ele, si salveaza-le pe cloud, sau Youtube (poti sa le pui privat, si pana nu le schimbi status-ul nu pot fi vazute de nimeni altcineva)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă se poartă așa în familie și cu tine și cu mama, rezultă de aici că are o problemă psihologică. Se poate să nu fie conștient de ea. Deci să nu îl invinuiești de răutate. Din felul cum te exprimi și poveștești aici, rezultă că dta ești acum mai conștient decât el. Asta îți dă o responnsabilitate. Comportamentul lui poate asta spune într-un mod defectuos.
-Am un necaz, și nimeni nu mă înțelege.
Dacă ai reacție de răspuns care duce la conflict, la enervare suplimentară, el nu se simte înțeles. Astfel dacă reușești să îți păstrezi cumpătul și să te porți normal, acesta ar putea să îl ajute. Calmul tău, se va transmite lui.
Este greu dar asa îți este soarta până vei avea familia ta.

| vmalex21 a răspuns:

Se zice ca omul pe masura ce imbatraneste se tampeste.Trebuie sa devii mai nesuferit si indiferent fata de el chit ca e tatal tau.Un om normal nu face din tantar armasar.

| elcosmin explică (pentru Laurentiu9Andrei):

Viata mea mi-o fac cum vreau eu nu cum vrea altcineva

| minrest a răspuns:

Draga Elcosim, bine zis nebun, are o boala saracul; chiar din descrierea ta succinta eu am recunoscut boala, o tulburare de personalitate, personalitate dizarmonica de tip paranoid. Tu cauta macar materiale pe internet despre boala asta, uita-te daca poti si in Tratatul Psihiatric, si vei vedea ce bine se potriveste. Ce sa ii ceri unui om bolnav? Cresti mare si scapi de el, alta solutie nu ai. Succes iti urez.

| elcosmin explică (pentru minrest):

Am sa ma interesez, mersi mult!

| elcosmin explică (pentru sadrian46):

Dinpotriva, eu sunt pasnic si mereu am incercat sa evit, niciodata nu i-am răspuns, chiar daca el gresea, mi-am asumat eu tot. Dar m-am cam saturat sa ma calce in picioare de fiecare data cand are ocazia

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Draga Elcosim, numai amuzant nu am vrut sa fiu, de data asta. Daca te interesezi si o tratezi ca pe o boala, poate o sa-ti fie mai usor. Multumesc pentru apreciere.

| elcosmin explică (pentru anonim_4396):

Mare dreptate.

| elcosmin explică (pentru Kevinn2000):

Am incercat sa il ignor si ma pârăște maica-mii, adica imi cauta nod in papura si se ia din orice de mine. Am 19 ani, dar inca nu am prins putere in fata lor. Oricum, in vara dau bacul si plec de la ei.

| Donsavas a răspuns:

Da,tatăl tău pare a avea un comportament obsesiv compulsiv, eu asa il vad dar doar un psihiatru îl poate diagnostica si trata, nu noi. Nu e nebun dacă asa e felul lui sau dacă merge la doctor pentru asta. Mulțumește te ca nu e drogat si nu mai incerca sa i reproșez nimic! Evita! Va antrenați care reproșează mai mult? Vezi ti de treaba ta, lasa l pe el cu grijile și obsesiile lui. Doar persoanele fără ocupație sau dramatice intră în conflicte, din cauze traumatice sau din plictiseala.