| Anonim199213 a întrebat:

Salut, ceva idei cum sa nu te mai gândești la fosta? E încă recent 10 zile, după 7 ani de relație. Treaba e ca nu știu dacă îmi pare rău de noi sau ca sunt singur. Ea a zis ca nu mai merge ca nu suntem compatibili, eu am zis ok, apoi aflu ca vb cu unu de prin Anglia pe wp 'sa ii treacă mai repede'. Am luat tot ce aveam furtunos, printre care 2 mașini pe numele meu și am plecat la ai mei sa ma liniștesc. Azi am convenit sa rămână o mașină la ea, dar și niște datorii la banca pe numele ei, ca nu am ales eu sa plec. Pe ale mele le-am plătit din ce scoteam suplimentar. Noi am mai trecut odata prin asta, am insista ceva timp și ne-am impacat. Dar acum e foarte hotarata, eu sunt destul de hotărât sa nu o mai caut, ca nu eu am ales sa plec. Și data trecuta am aflat ca în luna aia a fost cu altul sa ma uite, probabil ca asa trece ea peste. Mama ei a zis ca dacă încă mai am răbdare cu ea probabil se întoarce ca asa e ea impulsiva. Întrebările sunt: merita sa reiau cu ea relația dacă zice ceva și sa stau mai mereu cu frica ca pleaca?
Ar trebui sa o ajut cu ratele? Dacă nu o ajut o sa zică ca nu o sa mai fie nimic între noi. Practic e un pic de șantaj emoțional asa am dat înapoi și cu una din mașini deși nu mai merita nimic.
Are rost sa sufăr după ea? Cea mai mare iubire, adică sunt cu ea de când aveam 21 de ani și ea 17 sau sa îmi vad de viata, deși nu prea știu cum?
Majoritate prietenilor comuni îmi zic sa imi bag pl pentru ca ea a ales sa plece din nou, sa fie asa sau sa o aștept ca poate, poate?
Ceva păreri? Răspunsuri la intrebari? Și mai important cum draq trec peste ca simt ca ma sufoc din ora în ora.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand fata astepat 7 ani sa o ceri in casatorie, iar tu nu ai nici o intentie, ea poate decide sa nu mai piarda timpul inutil, ca-i trec anii.
Te mai miri de ce te-a parasit?! Inca mai vrei sa copilaresti la varsta asta?
Daca o iubesti cu adevarat, ia un inel si du-te sa o ceri de nevasta, ca-i pacat sa dai cu piciorul la 7 ani de relatie frumoasa si atata dragoste, aruncata pe apa sambetei.

| Anonim199213 explică (pentru Violleta2022):

Inelul e la mine de mult, dar ce sa mai cer de nevasta, dacă ea nu mai vrea, nu ar fi aiurea sa ma trezesc mâine sa ma duc sa o cer? Și ea sa zică pa?

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să te gândești care au fost motivele reale pentru care a-ți ajuns aici.

| Floridori a răspuns:

Sunt femeie(nu pustoaica) si chiar ii dau dreptate lui tzionut. Zice bine tot ceea ce zice si cred ca sunt cele mai bune sfaturi pe care ti le poate da cineva.Stiu ca e mai greu de pus in practica ceea ce zice el pentru ca intervin emotiile, sentimentele dar trebuie sa fii tare si sa nu te lasi calcat in picioare. Sper sa reusesti sa asculti de sfarurile date de tzionut pentru ca mare dreptate are.Mult succes!

| Mopmop a răspuns:

Incearca sa vezi unde ai gresit TU in aceasta relatie si incearca pe viitor sa nu mai repeti greselile. Compatibili? De ce dupa 7 ani a ajuns la concluzia asta? Masina? Ia-o cat mai repede inapoi ca iti va face doar datorii. Nu mai pune ca noua relatie a ei va circula cu lucrul tau. Cum sa o uiti? Simplu : cauta alta relatie cat mai repede. Va dura ceva timp dar nu este imposibil sa gasesti. Un sfat care il tin minte de la mama mea: " nu te incurca cu o femeie care are probleme mai mari ca ale tale!"

| tzionut a răspuns:

Omule nu sunt de acord cu jassmina (iarasi). Nu te insura daca nu iti doresti asta, mai ales daca nu esti pregatit.
Sfat. Ia si a doua masina inapoi. Ii comunici ca te-ai razgandit precum sa razgandit si ea asupra relatiei voastre si ca vrei sa o faci cadou viitoarei tale iubite. E a ta faci ce vrei cu masina. Parerea mea e ca esti si *** si cu banii luati. Nu ai nevoie de a doua masina, o vinzi si economisesti banii dar daca o lasi ei practic o incurajezi sa se desparta de tine. Si de ce ai face asta? Nu mai vorbesc de toate taxele (impozit, imposibilitatea de a scapa de impozit fara sa radiezi masina, etc), practic economisesti niste dureri de cap viitoare.
Ar trebui sa o ajuti cu ratele? De ce naibii ai face asta? Pentru ca o iubesti? Omule o despartire e o despartire. Daca te-ai despartit de ce ar trebui sa iti pese de problemele ei? Cum vrei sa te respecte fata daca nu realizeaza ce faceai pentru ea? Cum vrei sa pretuiasca ce a avut daca tu ii oferi toate beneficiile avute gratuit? Cand a luat hotararea de a se desparti de tine ar fi trebuit sa se gandeasca si la ce facea prostul pentru ea. A luat hotararea acum trebuie sa isi asume si consecintele ei. Nu fi bou sa o ajuti ca nu mai vezi respect de la ea cat vei trai.
O zic si o tot zic. O relatie fara comunicare, respect si incredere nu exista. In momentul de fata nu mai exista respect din partea ei si incredere din partea ta.
Va trebui sa impui respectul in relatia asta daca vrei sa mai continue. Un inel nu rezolva nimic. Va continua sa te calce in picioare de fiecare data cand ii zboara privirea dupa alte posibilitati.
Dupa ce impui respect daca mai crezi ca poti avea incredere in ea poti continua relatia, te impaci, eu tragi de ii sar fulgii, apoi ii dai papucii, sau refuzi categoric orice urma de impacare si rupi de tot legatura cu ea. Tu hotaresti ce alegi sa faci. Cedezi santajului emotional si perzi definitiv respectul ei, sau impui respect refuzand orice urma de santaj.
Cum treci peste? Daca mai ai amintiri de la ea (cadouri, poze) donezi, arunci, stergi tot. II blochezi numarul pe telefon si pe toate aplicatiile (dupa ce iti iei masina inapoi).
Apucate de sport, alearga, fa sala, citeste mai mult, iesi cu prietenii, joaca-te pe calculator, reaxeazate orice iti face placere, dar nu exagera cu niciuna din ele.

| tzionut a răspuns:

Unde a gresit? Pai iti zic eu unde a gresit. A insistat a doua oara sa fie iar impreuna, si ea a acceptat dupa ce a realizat ca celalalt cu care si-a traso nu are ganduri seriose, asa ca a venit inapoi la bou si a inceput sa puna conditii, pana cand a aparut ceva mai promitator la orizont. Dupa ce va fi dezamagita si de el ghici la cine se intoarce?
De ce face asta? Are 24 de ani si vrea inelul, de parca un act schimba relatia in vreun fel. Imiediat o sa vrea sa iti toarne 2 copii si esti legat de ea 18 ani minim. Vrea sa iti forteze mana sa o ceri in casatorie, fara sa se intrebe daca si tu iti doresti acest lucru sau nu, daca esti pregatit sa renunti la linistea si confortul tau pentru ca ea a intrat in orbul gainii.
Omule ai 28 de ani, ai toata viata inainte sa iti intemeiezi o familie cand esti pregatit. Vezi de viata ta si de prietenii tai. Petrece timp alaturi de ei, iesi in oras. Fa planuri proprii de viitor (evenual strange bani si cumpara o garsoniera proprie) parintii tai oricat te-ar iubi nu pot sa stea alaturi de tine la infinit.
Ma crezi sau nu, oricate ti-ar arunca viata in fata esti capabil sa treci peste si sa evoluezi, fizic prin miscare si sport, financiar (prioritizand munca, eventual lucrari dupa), sexual (agata ce vrei), si nu te lega la cap pana cand nu pui bazele undei relatii solide.

| Anonim199213 explică (pentru tzionut):

Îți mulțumesc pentru sfaturi, dar e aiurea rău, creierul meu bou, se gândește numai la ce a fost frumos, nu se mai gândește la ce a fost rău, am primit multe sfaturi, sa ma liniștesc 1.2 și apoi o sa vad situația altfel, dar creierul idiot își face numai gânduri de cum ar fi dacă ma suna, cum ar fi sa ne mai f odată, deși și data trecuta am zis ca ne mai f odată și pa, și îmi amintesc ca asa gândeam, a avut grija un amic sa îmi amenteasc asta, dar, dar, dar..ma simt atât de singur, probabil de aia am ales sa stau iar cu ai mei... Eu ma tot gândesc ce face, dacă e bine, și ea nu cred ca se gandeste la asta, am blocat peste tot, mai puțin nr, acum aștept sa o vad cu altul, deși ma trezesc dimineața cu gândul la tel ei. Data trecuta m.am dus la mare, am făcut o pluta, unde ma duce apa, aia era, m.a dus la mal, credeam ca am învățat ceva și vreo jum de an, eram sigur ca nu mai sufer, apoi am adormit iar în visele cu ea, acum încep iar sa am gânduri urate, nici chef de munca, nici nimic, as vrea sa treacă sa se termine odată...