| boonnyk a întrebat:

Salut
Cine o intors fosta iubita dupa o despartire si cum ati intorso?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Singura șansă a ta este rațiunea, ancorarea profundă în realitate, bunul simț și vulnerabilitatea. Adică o inviți la o plimbare sau un suc ceva pentru că vrei să vorbiți. Îi spui că indiferent că relația poate nu mai are rost vrei ca despărțirea să se producă altfel, să îți dea șansa asta. Și la întâlnire pui accentul pe voi, eviți să arunci vina pe ea sau să te învinovățești pe tine. Explici în loc să exprimi. Îi spui ce ai simțit tu și de ce în relația aia. Fără să o implici pe ea în ecuație. Îi explici cum a decurs relația asta pentru tine prin prisma a cine erai când ai intrat în ea. Și de ce crezi tu că nu a mers. De ce momente ești fericit că au avut loc. Ce ai apreciat la ea. Și cum crezi că vina nu e a unuia dintre voi, ci a circumstanțelor. Apoi te gândești cum s-ar putea schimba acele circumstanțe și îi spui că dacă e dispusă tu ai vrea să mai încercați odată. Îi spui că orice relație te face la un moment dat să suferi dar că important e dacă merită sau nu. Și tu crezi că ea merită, că voi meritați. Chiar dacă nu ar fi ceva pe viață. Ci doar pentru alte câteva luni sau câțiva ani.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu ma consider maleabil in relatii, ca urmare am incercat totdeauna sa ma "ajustez" la pretentia partenerei.
Unele insa au fortat nota si au vrut tot mai mult, sa ma domine, fara sa cedeze si ele.
Intrucat orice are o limita, cand am observat ca in mintea fetei este doar dorinta de a ordona ce sa fac, am intrerupt relatia. Discret, fara certuri, dar definitiv.
Cu asemenea fete am ramas doar in relatie de salutare, daca ne intalnim, nicicum nu le-am dorit inapoi.
Sunt multe fete in lume (mai multe ca barbatii), asa ca avem de unde alege... happy

| Adry05 a răspuns:

Stiam ca inca tine la mine ca mi-a spus asta si i-am sugerat sa mai incercam iar intrucat trecuse ceva timp si ne mai schimbasera anii. Dar desi inca am tinut unul la altul dupa 2 ani tot a fost un dezastru si m-am despartit de el dupa 2-3 saptamani. E nasol ca gen nu mai e partea aia de inceput a relatiei ca sa se faca o trecere. Nu, pur si simplu deja esti obisnuit cu celalat si devine totul banal cumva.
Asta daca inainte ati fost mult timp. Daca ati avut ceva gen 2-3 saptamani merita incercat.

| kandaraki a răspuns:

Daca esti destept nu intorci nimic