| anonim_4396 a întrebat:

Colega mea este hărțuită sexual de șeful nostru. Acest individ este foarte influent, iar colega mea este naivă. Probabil îi dă bani în plus, pe lângă salariul mizer ce îl are, iar un simplu refuz ar avea ca urmare concedierea ei, ceea ce nu i-ar face bine, întrucât ea și soțul ei așteaptă un copil. Suspectez că treaba asta funcționează de mult timp, colega mea fiind constrânsă de-a lungul timpului, cu faptul că poate fi înlocuită oricând, cum de altfel ne spune și nouă, celorlalți colegi, deseori. Acum, ipotetic, o reclamație, nu i-ar face bine colegei mele, indiferent din orice direcție aș privi.
1. Ea își va pierde locul de muncă.
2. Soțul ei va afla, iar asta nu-i va face bine, poate cine știe, Doamne ferește, va băga divorț.
3. Șeful oprește activitatea, deci, iar colega, își pierde locul de muncă, împreună cu noi, ceilalți.
4. Familia șefului este cunoscută în zonă, deci, posibil să aibă și impact mediatic, ceea ce ar avea ca urmare inhibarea colegei mele și de ce nu, intrarea în depresie.
M-am pus în locul ei și am luat în calcul o mulțime de variante. În oricare dintre ele, lucrurile vor lua o întorsătură în defavoarea ei.
Acum...
Oare e bine să deschid subiectul și să-i spun că în mine are toată susținerea și tot suportul?
Cea mai ușoară cale, pentru ea, este să îți vadă de treabă în continuare și să îi facă poftele sclerozatului nostru de șef, ca să aibă siguranța zilei de mâine. Dar desigur, asta e alegerea cea mai proastă!
Nu știu cum s-o ajut! Chiar și cu riscul de a-mi pierde locul de muncă.
Așa ceva, nu există în morala mea, ca atare, nu pot lăsa ca treaba asta să continue. Acest individ e un șpăgar și un evazionist. Orice plângere la ANAF sau ITM, l-ar scăpa basma curată datorită reputației familiei lui.
Toate acestea nu au nici un fel de legătură cu lumea în care eu vreau să trăiesc.

Răspuns Câştigător
| BUNNYMAN a răspuns:

Buna!
Nu ar trebui sa ii spui "sa se descarce la tine " deoarece, cam asta înseamnă cand un coleg încearcă să te ajute, are soț!
Acest soț ar trebui sa fie și acel prieten care o consolează și o ajuta.
Ai putea sa o ajuți, prin a aduna dovezi, gen filmare sau înregistrare audio.
Cu acestea 2 ai putea sa îl șantajezi și pe el.
Lupta foc contra foc.
Genul asta de persoane, fac totul prin șantaj.
Nu vă lăsați călcați în picioare din pricina unui loc de muncă.
Cum l-ai găsit pe ăla, poți să găsești altul.
Încearcă să ai stima de sine și să nu vă lăsați amenințați așa ușor.
Părerea mea, încearcă să vorbesti cu ea și să ii explice și soțului ei.
Mai rău face daca nu ii spune.
Sau ar putea să îndure asta până la pensie.
Voi alegeți cum vă trăiți viața și respectul pe care îl primiti.

| anonim_4396 explică (pentru BUNNYMAN):

Mersi pentru răspuns!
În afară de partea cu 'șantajul', care e ilegal, indiferent de speță, în sfârșit cineva cu 2 cwaie!

47 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Decat sa ii dai sfaturi proaste, mai bine nu te baga. Soluția nu este sa i-o sugă sefului, ci sa își găsească urgent al job.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Ii greu aici in comuna sa gasesti de lucru. Unde nu-i lucru, bani nu-s.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

E singura care muncește. Bărbatul ei are probleme de sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Mersi pentru răspuns! Soluția ta face parte din categoria 'fugi și atât!'

| sierra1 a răspuns (pentru regis):

Tu cui te adresezi de fapt?

| regis a răspuns (pentru sierra1):

Din moment ce nu am raspuns cuiva anume, evident utilizatorului care a pus întrebarea.

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Soluția mea este din categoria "pune capăt". Daca fata nu a rezistat hărțuirii, nu va fi in stare nici sa duca un război. Si nici nu are suficienta minte ca sa profite de pe urma situației.

| sierra1 a răspuns (pentru regis):

OK, numai bine

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru regis):

Ai dreptate. Trebuie să-și găsească alt job.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Cum am enumerat la început... Siguranța zilei de mâine o preocupă cel mai mult.

| cuvant a răspuns:

E o situatie grea dar daca doresti sa faci ceva cineva va iesi sifonat.
O inregistrare ar fi perfecta si de acolo un avocat dar nu din zona respectiva.
Fiind insarcinata e clar ca nu o va angaja nicaieri dar nici sa continue asa nu e o solutie.
Eu as merge la serviciile sociale, apoi politie cu toate dovezile de la munca si nu numai. Chiar poate nu la politia locala ci juseteana sau ceva anonim.

| anonim_4396 explică (pentru cuvant):

Mersi pentru răspuns! Voi lua în considerare acest lucru.

| cuvant a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt multe lucruri care se pot face ilegal precum santajul si altele.
Eu la filmare nu ma refeream la santaj ci pur si simplu sa reiasa ca e obligata sa se culce cu el sau alte servicii sexuale.
Eu sustin scoaterea in evidenta a acestor situatii deoarece pot avea traume foarte grave de la femeia in cauza pana la copii.
E posibil sa fi ajung "sa-i place/sa accepte" cu gandul ca va pleca in concediu dar urmatoarea angajata va fi la fel iar victimile vor ajunge la 2.

| anonim_4396 explică (pentru cuvant):

Contextul e mai amplu. Din ce am povestit până acum, ai perfectă dreptate.

| cuvant a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu incerc doar sa am sugestii pentru a gasi solutii dar situatia e clar mai serioasa.

| anonim_4396 explică (pentru cuvant):

Prostească! O situație prostituabilă.

| sierra1 a răspuns:

"Oare e bine să deschid subiectul și să-i spun că în mine are toată susținerea și tot suportul?"

dacă are (aveți) dovezi incontestabile, actionați - de fapt colega ta

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Mersi pentru răspuns! Ar fi o mare satisfacție pentru mine să se întâmple acest lucru!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, breh, apelezi la presa. Si suni SUS. Toti astia care se cred dumnezei ca au 2-3 pile la nivel de oras/judet se cam dau de ceasul mortii cand vine cineva DE SUS. Si - orice am zice - mai sunt si oameni de treaba acolo sus. P.S. Acum am vazut ca intre timp ai mentionat "comuna" deci avem de-a face cu un imbecil de taran care s-a trezit mare patron peste noapte si se crede stapin de sclavi. Ai net, ai telefon mobil. Suna/trimite reclamatii SUS. O sa si-o ia de nu se vede.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Scurtă clarificare:
e de fapt oraș,
soțul ei e sănătos tun și chiar muncește,
Constanța e mult prea departe de noi,
iar cineva spunea cu înțelepciune 'ferește-te de capetele pătrate și triunghiurile amoroase!'.
În final, tipa asta, colega mea, ca să își ia salariul de drept ce i se cuvine, și nu doar minimul pe economie, trebuie s-o s.ugă.
Exemplu: Activitatea ei, este remunerată, la alte firme, cu aproximativ 3.000 lei.
Aici, e remunerată cu salariul minim, iar până la 3.000 de lei, prestează 'servicii'.
Triunghiul amoros e de fapt cu patru laturi: 3 dame și-un popă.
Dama mare (cea de drept), Dama mijlocie (intriga) și Dama mică (colega în cauză).
Beneficiarul final este Dama mijlocie. Cum? Ei bine, Dama mică îl ține pe popă 'în viață', iar Dama mijlocie se bucură de el pe ascuns. Dama mare va fi foarte supărată dacă va afla de Dama mijlocie. Dama mică e un cadou pentru popă din partea Damei mari, tocmai ca Dama mijlocie și popa să păstreze distanța.
În final, îi compătimesc pe toți!
Această poveste se bazează pe indicii depistate într-o perioadă de câteva luni pornind de la schimbări de comportament, obiceiuri, tonalitate în vorbire etc. Nu există probe reale în acest subiect, dar sunt în curs de prelevarewinking Un coleg se ocupă cu asta deja. Se pare că în ultimele 3 săptămâni îl pasionează fotografiatul!
Acuzația de hărțuire poate fi intentată de colega mea doar sub presiunea soțului ei. Doar el va fi în stare să pună capăt acestei înjosiri la care este ea supusă chiar cu voia ei.
Este o înjosire premeditată, gândită cu mult timp înainte de Dama mare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow, ma dor ochii de ceea ce tocmai am citit. Trebuie facuta o telenovela!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Adevărat, telenovelă! Aș putea face bani frumoși din asta, dar nu-mi dă voie GDPR-ul.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sindromul Stockolm... O abordare plauzibilă. Liniște și pace în ultima vreme. Fără 'chiuleli' de la sediu în
ultimele zile. Asta după câteva mici apropo-uri din partea mea ce par ai fi băgat în sperieți pe amândoi.
Ba mai mult, dintr-o dată, au scotocit peste tot căutând ca disperații orice dispozitiv de înregistrare. Dar
n-au găsit. Un profesionist rămâne un profesionistwinking Chiar și familia are ceva suspiciuni. La ziua de
salariu, colega n-a primit nimic în plus. Desigur! Nu servicii, nu bani. Săptămâna ce urmează au
programat ceva game-bang-uri pe islaz. Totuși, la o diferență de vârstă de 33 de ani, șeful, împărțind
banii cu angajata sa, în schimbul favorurilor sexuale, fără a avea vreo cotizație către familia lui,
scuzându-se că toți banii îi împarte cu angajații, angajați care nu dețin un contract de muncă, în afară de
muza respectivă, este, după părerea mea, un mare domn. Adică: să fi domn e o întâmplare, să fi om e
lucru mare! Sindromul Stockolm...

| relian a răspuns:

Eu cred ca tu crzi prea multe laughing din ce vad spui ca chestia asta e veche,iar daca e veche tu crezi ca ala ar sta asa asa lung timp,fara sa primeasca ceva? Daca e veche si tipa nu i-a dat nimic,atunci poate sa stea asa si in continuare, nu vad de ce nu.Dar eu nu cred ca e veche deloc, daca era veche sigur tipa ta s-ar fi culcat cu ala, poate ca a si facut-o, iar daca nu, atunci chestia e noua.Nu sta nimeni sa dea bani cuiva, asta din ce spui tu in plus, asa timp indelungat fara sa primeasca nimic, mai ales ca ala cauta sex cu prietena ta.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Romence dilini öğrenmelisin!

| Freya1 a răspuns:

Deci ea este insarcinata acum si seful ei tot se culca cu ea? Copilul este sigur al sotului ei?
Iti spun o chestie, chiar daca tu spui ca isi pierde locul de munca si bla bla ea nu accepta de la inceput daca nu ii placea.
Pai uite, esti la inceput inca nu are nimeni ce sa iti faca in afara de o concediere ceia ce nu era chiar asa nasol deoarece atunci nu cred ca astepta copilul, plus ca mai sunt o droaie de locuri de munca asa ca nu zicea nimanui ca s-a dat la ea dar ea isi baga demisia si pe aici iti e drumul.Dar daca tu stai de la inceput sa te bulaneasca si nu zici nimic si nici nu pleci ceva incepe sa scartaie.
Dar in fine, hai sa nu jedecam oameni.Eu cred ca poate totusi sa isi de-a demisia pentri ca daca asteapta un copil oricum mai are un pic pana intra in concediu, iar daca are ani lucrati in spate oricum va primi indemnizatia aia sau cum ii spune asa ca nu are de pierdut nimic. Poate sa nu spuna nimanui daca nu vrea sa faca tam tam si aia e.
Si eu am fost hartuita de un fost sef, dar nu m-am culcat cu el.Sa dat la mine l-am respins in cateva zile la rand pana cand mi-a zis direct ce ii trebuie si cand nu a venit la munca mi-am luat lucrurile si am plecat, nu am mai raspuns la telefon si gata.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Mersi pentru răspuns!
'Aia e!',
'las-o că merge așa!',
'ce-o vrea Dumnezeu!', sunt niște fraze delăsătoare.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce ai vrea sa spuna cineva la o situatia de genul asta? Se intinde una cu sefus-o pe la hotele si birouri din placere ca altfel nu statea si dupa constientizeaza ca poate sa isi distruga familia, cariera si etc nu ai ce sa spui decat "aia e, atata a dus-o capul".

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Corect!

| Andreeush a răspuns:

Dacă ea e proastă și acceptă să o trateze astfel e treaba ei.
Tu ai impresia că dacă face tot ce îi zice ăla e corect?
Sfaturile pe care i le dai ar trebui să le păstrezi pentru tine.
Ea ar trebui să își caute un alt job, mai ales că are o familie.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Mersi pentru răspuns!

| sofisis a răspuns:

Nu te baga unde nu iti fierbe oala. Cu siguranta colega ta este adulta si vaccinata. Oricum in curand naste si sta acasa deci are timp sa gestioneze treaba in afara biroului. Cu siguranta prima data nu a violat-o. Probabil si ea a vrut. Daca iti spune ea ceva, sfatuieste-o. Dar nu te baga sa o tragi tu de limba

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Mersi pentru răspuns! Din câteva 'research-uri', am aflat că în multe cazuri se poate ajunge la depresie, uneori chiar la sinucidere. Sunt convins 100 % că și restul aveau toate vaccinurile la zi.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea e asa: tu nu stii ce conventie este sau nu intre cei doi. Poate tu crezi sau ai auzit ca o santajeaza dar se poate sa nu fie asa. Si orice ai face tu ca sa o "salvezi" s-ar putea sa ii dea viata si mai rau peste cap. Nu ai fost cu ei in pat ca sa stii exact ce e intre ei si deci nu ai garantia ca este cum zici tu. Tipa e gravida, daca te apuci sa faci valuri poate inclusiv sa piarda copilul. Stai in banca ta si las-o in pace sa isi faca curatenie in viata. Nu e treaba ta sa faci asta, mai ales cand nu ti-o cere nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Ideile tale și concluziile mele:
1. Ai fi de-acord să te prostituezi!
2. Câteva detalii sunt nedezvăluite, însă dumneata ai atins câteva puncte. Plictiseală în fața PC-ului, nu-i așa?

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing))) Vezi, tocmai d'aia iti zic sa nu te bagi. Tragi concluzii foarte dubioase
Plictieseala? Deloc. Chiar ma distrez. Mai intreaba-ma o data dupa 4 incolo si poate iti raspund altfel apropos de asta.
PS: de-acord nu este corect gramatical. E fara liniuta tongue
PS2: Fara dumneata, te rog. Ma faci sa ma simt antica.
PS3: Oricum vremea mea de posibila prostitutie s-a dus. Desi am centura aproape....ma mai gandesc laughing))

| gogu220 a răspuns (pentru sofisis):

Domnişoară cu inima viu colorată, să înţelegem din acest enunţ că aveţi în jur de 34 de ani şi că locuiţi prin Pipera?

| sofisis a răspuns (pentru gogu220):

Doar in Pipera e centura si nu stiu eu? laughing)) Dar nu. Nu le-ai nimerit. Cu varsta esti pe aproape. Cu geografia, nu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sună mai mult a prostituție, decât a hărțuire.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Foarte posibil și foarte nesănătos! Contextul e mai amplu! Te asigur că totul se încadrează la hărțuire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lumea in care vrei tu sa traiesti nu va exista niciodata, dar asta e alta discutie.La ce spui tu - daca e vorba de santaj ar trebui ca ea sa mearga la un avocat si impreuna cu el sa depuna o plangere la politie.In rest tu nu ai ce sa faci, risti sa te dea el in judecata pentru calomnie, indiferent daca povestea e reala sau nu.Am inteles ca ea e gravida si ca sotul nu munceste,dar daca este intr-adevar vorba de hartuire si restul,numai ea poate opri totul, iar daca e prea tarziu ca se teme sa nu se afle, atunci are o mare problema - s-ar putea sa isi piarda familia. Oricum ar fi, tu nu trebuie sa te ambitionezi si sa provoci vreun scandal, ca nu rezolvi nimic.Cam atat pot eu sa iti zic, crede-ma ca nu ma pricep la dat sfaturi.In rest, ai tot respectul meu...
Si cred ca ai auzit de sindromul Stockolm...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru răspuns! Foarte interesant!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei care ați urmărit acest subiect, ridicați-vă moralul și valorile!
Avem un Dumnezeu în care credem, avem conștiință, avem virtuți, avem conduită!

Răspuns utilizator avertizat