| ardeigras a întrebat:

Salut! Cum as putea sa imi convig parintii/autoritatile sa ma dea la adoptie/sa ma ia din familie?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu se poarta extrem de urat cu tine(violență) nu vad ce motiv ai avea. Crezi ca acolo unde vrei tu, este mai bine?
Sau esti genul de viitor adolescent al zilelor noastre care se crede invulnerabil si nu mai are nevoie de ajutorul tocmai a acelora care il pot indruma in viata? De acord ca sunt si exceptii in acest sens.
Stai acolo unde esti, că nu stii cum este viata printre straini.

| Kalto a răspuns (pentru darrio2007):

Daca il bat ai lui crezi ca e frumos si minunat?
Are doua optiuni:
1.Devine un fraier retras in el bun de nimic si supus.
2. Face si mai rau ceea ce face eventual se razbuna pe parinti.

Am vazut deja din amandoua.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Autoritățile pot face asta doar dacă îi decad pe părinți din drepturile lor de părinți, ceea ce se întâmplă doar dacă se dovedește cu dovezi că au făcut abuzuri grave referitor la tine.

| ardeigras explică (pentru sadrian46):

Si cum as putea sa le dovedesc asta?

| sadrian46 a răspuns (pentru ardeigras):

Nu poți, nu ai cum.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Alt rebel! ))
Era mai bine când nu erai in vacanță, asa-i? Mai aveai si tu libertate pe atunci, posibilitatea să mai tragi câte un fum, in spatele școlii, acum nici spatiu nu mai ai...

Acolo, unde vrei să ajungi, cine crezi că iti plateste ție internetul? Vezi că acum ai acces la el, datorită părintilor, nu străinilor. Ar trebui să le fii recunoscător. Deschide-ti putin mintea!winking

| Fatamuntilor a răspuns:

IN primul rand trebuie sa ai un motiv serioas ca autoritatile sa te ia din familie.
Daca parintii tai sunt decazuti din drepturi vor fi cautate rudele tale (bunici, matusi, chiar si o sora daca e majora)
daca nu se gasesc /nu pot /nu vor vei da la centru pentru minori, eventual la asistent (parinte platit)
PROCESUL de adoptie dureaza mult si e dificil la noi in tata.In plus viitorii parinti prefera copiii mici, de pana in 3 aniCu cat esti mai mare sansele tale scad.
Si nu in cele din urma de unde stii ca iti va fi mai bine in alta parte.
Si atunci... nu mai bine stai in familia ta? Rezisti pana la majorat, apoi pleci unde vezi cu ochii.Dar inveti bine casa poti ajunge ceva in viata.
pana atunci poti avea dialoguri contructive cu ai tai, eventual apelati la un specialit sa vedeti unde si cine greseste.

| dinaprilie a răspuns:

Cati ani ai?

| ardeigras explică (pentru dinaprilie):

Aproape 14

| dinaprilie a răspuns (pentru ardeigras):

Aha..si treaba asta a venit brusc? E panica acasa sau oate e doar niste hormoni?

| ardeigras explică (pentru dinaprilie):

E complicat.

| dinaprilie a răspuns (pentru ardeigras):

E undeva simplu? Pariez ca te pot intrece.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Mirel4412 a răspuns:

Le spui frumos: mama, daca o sa iau la scoala note bune si o sa fiu foarte cuminte, promiti ca ma dai la adoptie?
Mai mult ca sigur vor fi bucurosi sa vada ca au un copil silitor si cuminte.

| geoconda a răspuns:

Stai mă cuminte, măă

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

happy Îți recomand urgent să mergi la un psihiatru, psiholog și psiho-terapeut! big grin Ce ai, băiete? Nu ți-e bine acasă? Ai vrea la centru să fii abuzat psihic, hărțuit emoțional și bătut și să intri în tot felul de anturaje nocive? sad N-ai de mâncare? Nu ai unde pune capul? Te bat părinții? Cum să vrei să fii dat spre adopție? laughing

| ianis1232222 a răspuns:

Cei cu intrebarea asta?