| Masculina a întrebat:

Cum pot sa scap dintr-o relatie toxica cu un "prieten"? Vreau sa scap de aceasta persoana deoarece este profitoare(imi cere bani), vorbeste urat cu mine(eu nici macar prost nu-l fac si el ma injura de toti sfintii si de familie) si este foarte gelos cand ies cu alte persoane, iar daca nu-l chem si pe el ma injura si se supara. Mentionez ca sunt o persoana foarte calma si am putut sa indur chestia asta mai bine de 10 ani din partea lui. Cum pot sa fac sa scap de aceasta persoana care imi induce mereu stres, vulnerabilitate, nesiguranta cand sunt in jurul lui. Ce pot sa fac ca nu mai suport!

P.S: Sunt baiat! Respectivul sta la cateva blocuri distanta, plus, este coleg cu mine la locul de munca.

Răspuns Câştigător
| Savantul2017 a răspuns:

E complicat datorita locului de munca si a faptului ca locuiti aproape, de confruntare directa nu cred ca poate fi vorba fiindca esti prea intimidat de el, deci alegem varianta 2: fuga happy dupa cum se spune si in popor ''fuga e rusinoasa dar e sanatoasa''. Va trebui sa iti schimbi locul de munca, schimbi nr de tel si schimbi anturajul, nu te intalnesti cu prieteni comuni( daca schimbi locul de munca, iti vei face noi prieteni acolo). In felul asta il eviti pe cat de mult poti, cand te intalnesti cu el intamplator nu il baga in seama, deloc. Daca devine violent ai varianta cu politia sau varianta sa platesti pe unul mai ''smecher'' decat el sa-i bage mintile in cap si sa nu te mai supere niciodata.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu nu ii mai raspunzi la mesaje sau refuzi sa-l ajuti iar cand te injura ii dai seen.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu prima ocazie cand te mai injura, ii spui ca s-a terminat relatia intre voi si gata.
Iar daca iti cere bani, ii spui pur si simplu ca nu poti sa-l ajuti!
Iar daca se supara, este si mai bine, ca-i in folosul tau si nu te mai chinuie.

| minrest a răspuns:

Iei ofensiva si incepi sa te porti brutal cu el. Il nedreptatesti si minimalizezi cu fiecare ocazie, ca si cum nu ar avea nici o valoare (nici nu are). Te declari deranjat si suparat, dar nu pentru ce te deranjeaza cu adevarat, ci pentru lucruri de nimic sau chiar pentru ce face normal (desi el nu prea face lucruri normale). Procedand consecvent cum te invat, il vei ''dezamagi'' ca ''prieten'' si va schimba abordarea, orice alta atitudine va adopta va fi mai buna pentru tine. Dar tu sa il pui la punct in continuare pana scapi de problema definitiv. Nu e o idee buna sa fugi. Stand your ground!

| danay72 a răspuns:

Dacă crezi ca se poate discuta cu el, ai putea sa ii spui ca îl respecți și ții la el, dar te deranjează modul în care îți vorbește și consideri ca un prieten adevărat nu se comporta asa. De fapt, un prieten adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate.

| WaterDrop a răspuns:

Ii poti spune ca nu vei mai ingaduii asemenea vorbe din partea lui si nu ai nevoie de astfel de persoane in jurul tau, 10 ani ti-au ajuns, etc. Apoi ureaza`i o zi buna si vezi`ti de treaba. Daca continua, ignora`l. Daca te loveste, riposteaza, scoate certificat medico-legal, politie. Poate fi un proces dificil, mai ales cand ai de`a face cu astfel de persoane, insa daca chiar tii la fericirea ta, atunci acest lucru este necesar.Si nu te lasa pacalit, daca va incerca sa`si ceara scuze, este o foarte mica sansa sa fie sincer si nu doar disperat ca`si pierde avantajul pe care il avea asupra ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur si simplu il eviti. Rupi orice legatura cu el. Nu raspunzi la telefoane, nu va vedeti. O sa isi gaseascape altcineva de care sa faca misto. Un om trebuie sa te respecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 ani fara sa reactionezi in niciun fel?!
Ti-o meriti.
Toti astia fara koaye si-o merita.

| Andersen2k18 a răspuns:

Astfel de oameni ii gasesti oriunde, e adevarat omul merita respect, dar nu in halu batjocuri.Cel mai bine e sa rupi relatia cu el, si sa-l eviți.Pentru el tu esti o sursa de venit nu un prieten.

| ShadedCanvas a răspuns:

La locul de munca? Ma sochezi.Esti trecut de 'copilarie', atunci care iti este motivul de a-l tine aproape pe respectivul? Eu cel putin nu vad absolut niciunul.Ori va luati cativa sfinti la comun in ironie, ori faci nule toate legaturile cu el; nimic mai simplu. Buna dimineata in incinta si atat.

| XxDinuxX a răspuns:

Si eu intalnesc aceeasi probema dar din parte ei si nu ma lasa in pace azi m-am despartit de ea si inca sunt foarte trist as vrea sa gasesc pe cineva cu care sa pot sta multa vreme