| anonim_4396 a întrebat:

cum sa scap de gandurile ca ar putea sa vorbeasca cu altcineva cand nu exista nici un semn de genul? relatia e de 6 luni dar de 5 luni e placata in alt oras cu serviciul. vine saptamanal sau la 2 saptamani si sta doar cu mine. abia abia se mai vede cu prietenele ei pe care le stie de ani de zile. si cu care a stat zilnic inainte sa ma cunosca pentru ca stiu si am aflat ca o perioada lunga inainte nu a avut nici un fel de relatie cu altcineva.ma suna zilnic, in pauze cand poate seara adorme in telefon cu mine dimineata o sun sa o trezesc. imi da sms uri, imi spune ca ma iubeste. nu iese decat foarte rar cu niste prietene si atunci ma suna imi spune cu cine iese imi da poze. ma suna de cateva ori daca nu ii raspund seara si se supara ca nu ii raspund. le-a spus tuturor de noi, a pus si poze pe Facebook cu noi. cand vine acasa doarme cu mine si niciodata nu am surprins vreun sms sau apel de la vreun baiat. bine, ca nu m-am uitat in mesaje sau in telefonul ei. our si simplu, in 2-3 zile cat stam numai impreuna nu primeste astfel de apeluri. imi ia cadouri, se gandeste la un viitor impreuna cu mine. faza e ca eu ma gandesc ca daca exista cineva de la ea de la munca care se baga in seama si nu stiu ce. mi-a zis sa nu imi fac griji ca toti de acolo is pitici, tocilari, etc si i am vazut is eu in poze si cam asa este. mai mult decat atat a aflat niste prostii facute de mine (nu inselat) si nu m-a lasat. a spus ca ma ajuta ca este sprijinul meu. ca ma iubeste, mereu imi spune asta. spune ca abia asteapta sa ne vedem. cum pot sa fac sa am incredere in ea pentru ca nu mi-a dat nici un semn. este adevarat ca uneori o mai supar ca ma simte ca ma gandesc si se enerveaza, ba nu imi mai raspunde la sms uri 2-3 ori,(nu o acaparez), ba imi mai inchide telefonul si imi reproseaza ca nu am incredere in ea. poate aveti experienta si imi puteti da un sfat.

4 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ei as vrea sa-i dau un sfat.
Sa-si caute pe altul.

| nirocino a răspuns:

"Ochii care nu se văd, se uită!" Dacă vrei o relaţie de durată ar fi bine să fiţi împreună, în oraşul tău, de preferinţă sau unde se află ea acum.
Nu trebuiesc forţate lucrurile dacă totul e ok dar pentru o perioadă îndelungată flacăra pasiunii devine jar mistuitor iar dorul duce la nerăbdare şi temeri, dovadă faptul că te gândeşti la tot felul de lucruri chiar fără să fie adevărate, cred eu.
Pe termen scurt este ok, pe termen mediu este o adevărată "luptă" iar pe termen lung e o cauză pierdută, doar dacă nu e cumva o dragoste ca în filme!
E bine să ai încredere în ea, să ai încredere în tine, să ai încredere în voi şi totul nu poate decât să se termine cu bine.
Baftă!

| julien2391 a răspuns (pentru nirocino):

Este adevarata zicala. noi ne vedem o data de 2 saptamani cel tarziu. si uneori saptamanal.asta va fi asa pentru inca o perioada de un an si cateva luni.bine, vin vacantele in care vom fi impreuna. eu lucrez intr-un oras, ea in altul...as putea sa plec acolo dar asta inseamna sa imi pun piedici singur in ceea ce priveste viitorul meu pe plan profesional.ea nu vrea sa ma duc acolo pentru ca sansele mele de reusita in ceea ce vreau sa fac sunt aici unde lucrez. ea se gandeste mult la viitorul nostru. problema mea si a noastra nu e asta. e vorba de gandurile care imi trec zilnic si ne afecteaza vizibil pe amandoi. adica se supara pe mine ca ma vede trist ca stie ca ma gandesc, se enerveaza ca ma gandesc degeaba si sapoi se supara si ea. si and nu imi raspunde o ora sau 2 si o vad ca sta un minut pe Facebook ca nu are timp, gata, imediat ma gandesc ca vorbeste cu nu stiu cine. adica am o problema foarte grava...

| Calinovatopu1000 a răspuns:

Frateee.
Esti exact in situatia mea.
Nasol.
Sa te convingi poti citi intrebarile postate de mine.
Si eu am postat ceva referitor la relatii de genu asta.
Nu vreau sa te descurajez dar iti zic din proprie experienta "iti faci rau singur".
Probabil o sa iti fie greu, foarte greu.
Cu siguranta privesti in viitor si crezi ca relația voastră o sa fie bine, iti vin in minte lucruri frumoase petrecute impreuna si o sa zici "de ce sa fac cum imi zice x, y, eu stii cel mai bine si stiu ca va fi bine, dar te minti singur.
Din experienta mea iti zic nu ajungi nicaieri cu relatii de geu.