| onetwothree a întrebat:

dau funda. Nu ma pot concentra sa invat. De fiecare data cand citesc un rand imi fuge mintea in alta parte. E prima data cand intampin aceasta problema, pana acum invatam cu usurinta, dar acum parca imi ia foc mintea cand incerc sa retin ceva. Degeaba incerc sa indepartez orice sursa ce mi-ar putea distrage atentia, ca tot nu reusesc sa ma concentrez. Patesc asta de vreo 2-3 saptamani. Si din cauza asta am picat la facultate 2 examene pana acum, iar maine cred ca urmeaza altul. Nu stiu ce sa fac, aveti vreun sfat? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Atunci cand te apuci de invatat incearca sa iti golesti mintea si sa te concentrezi numai pe invatat. Daca esti stresata nu vei rezolva nimic. Se mai intampla sa pici niste examene. Mie mi s-a intamplat sa pic la unul fix inainte de examenul de licenta si am stat in stres o gramada si ma gandeam ca pic anul numai din cauza acelui examen. Insa am realizat ca daca ma axez numai pe ideea asta si stau stresata nu voi retine prea multe.

Nu mai sta la calculator si incearca sa te duci in alta camera unde nu ai un calculator ori un telefon ori ceva care sa te distraga. Eu am observat ca invat mult mai bine atunci cand stau in alta camera unde nu am calculator. Cand invat la birou sunt foarte des distrasa.

Daca spui ca reusesti sa te calmezi pentru cateva ore, invata in alea cateva ore. Cand simti ca devii agitata fa altceva, iesi afara, uita-te la un film etc.

Daca tot iti este greu sa te concentrezi, citeste de mai multe ori. Citeste o data integral, incearca sa-ti amintesti ce ai citit. Daca nu iti amintesti nimic, citeste din nou si subliniaza ideile importante. Citeste apoi iar si ia-ti notite. Chiar daca ti se pare ca nu ai retinut ori nu ai inteles nimic este imposibil ca dupa ce ai citit acelasi curs de trei ori si dupa ce l-ai sintetizat sa nu ramai cu nimic in minte.

Poti incerca cafeaua ori pastilele pentru memorie. Te vor ajuta sa retii mai mult insa s-ar putea sa te si agite.

Organizeaza-ti timpul. Invata pentru doua, trei ore si ia pauze bine delimitate intre. Nu o sa mearga daca inveti 10 minute si apoi iei pauza de alte 10 uitandu-te pe telefon, de exemplu.

Cam atat pot sa iti zic, eu asa mi-am organizat mereu timpul si a mers destul de bine. Nu stiu exact care este cauza pentru care nu te poti concentra, probabil stresul si gandul ca vei pica din nou, asa ca cel mai probabil trebui sa elimini acel gand.

20 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa constientizezi ca asta este doar in mintea ta. Cred ca te stresezi prea mult si te-ai fixat pe faptul ca trebuie sa inveti. Ia-o mai usor.
Pe langa asta, te-ai putea duce la farmacie sa ceri ceva care te-ar putea ajuta la concentrare.
Trebuie sa te gandesti ca e doar un examen si poti sa-l treci.
Bafta! :*

| SunShine a răspuns:

In situatia asta sunt si eu, trebuie sa dau bacul, sunt extrem de stresata si nu ma pot concentra dar ma gandesc ca daca nu ma calmez si reusesc sa invat voi ajunge acolo si stresata si fara nimic in cap si sigura ma apuca plansul, trebuie sa iau bacul, asa si tu te poti gandi ca trebuie sa iei acel examen nu poti sa nu-l iei, apuci carte si incerci sa te concentrezi... incearca sa iti fixezi creierul pe chestia asta, ca nu poti merge fara sa nu stii nimic.

| RAY a răspuns:

Despre ce inveti?

| onetwothree explică (pentru RAY):

Genetica combinata cu chimie si citologie. Nici logic nu reusesc sa invat asta, desi in trecut reuseam

| RAY a răspuns (pentru onetwothree):

Stiu ca e greu, daca vrei isi dau documentare vrei? uite sunt forumuri pe scinetia de ce nu intrebi? de ce nu esti curios? curiozitatea naste interesul fara interes nu vei invata

| onetwothree explică (pentru RAY):

Am incercat si partea cu documentare, doar ca informatiile ce le am eu de invatat nu prea apar prin documentare, sunt mult prea complexe si cu prea multe detalii sad

| RAY a răspuns (pentru onetwothree):

Te cred stiu ca e greu dar macar incerca sa inveti ce sa spun

| onetwothree explică (pentru RAY):

Incerc, daca nu, am toata vara la dispozitie sa invat si sa ma alimentez cu lecitina si memoplus. Oricum, multumesc mult de sfaturi big grin

| RAY a răspuns (pentru onetwothree):

Npc,eu din fericire fac scoala doar 2 saptamani pe semestru

| RAY a răspuns (pentru onetwothree):

Dai banii aiurea sincer tio spun, alea contin cafeina atat te tin treaz

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.

| OoBunnyoO a răspuns:

Atunci cand te apuci de invatat incearca sa iti golesti mintea si sa te concentrezi numai pe invatat. Daca esti stresata nu vei rezolva nimic. Se mai intampla sa pici niste examene. Mie mi s-a intamplat sa pic la unul fix inainte de examenul de licenta si am stat in stres o gramada si ma gandeam ca pic anul numai din cauza acelui examen. Insa am realizat ca daca ma axez numai pe ideea asta si stau stresata nu voi retine prea multe.

Nu mai sta la calculator si incearca sa te duci in alta camera unde nu ai un calculator ori un telefon ori ceva care sa te distraga. Eu am observat ca invat mult mai bine atunci cand stau in alta camera unde nu am calculator. Cand invat la birou sunt foarte des distrasa.

Daca spui ca reusesti sa te calmezi pentru cateva ore, invata in alea cateva ore. Cand simti ca devii agitata fa altceva, iesi afara, uita-te la un film etc.

Daca tot iti este greu sa te concentrezi, citeste de mai multe ori. Citeste o data integral, incearca sa-ti amintesti ce ai citit. Daca nu iti amintesti nimic, citeste din nou si subliniaza ideile importante. Citeste apoi iar si ia-ti notite. Chiar daca ti se pare ca nu ai retinut ori nu ai inteles nimic este imposibil ca dupa ce ai citit acelasi curs de trei ori si dupa ce l-ai sintetizat sa nu ramai cu nimic in minte.

Poti incerca cafeaua ori pastilele pentru memorie. Te vor ajuta sa retii mai mult insa s-ar putea sa te si agite.

Organizeaza-ti timpul. Invata pentru doua, trei ore si ia pauze bine delimitate intre. Nu o sa mearga daca inveti 10 minute si apoi iei pauza de alte 10 uitandu-te pe telefon, de exemplu.

Cam atat pot sa iti zic, eu asa mi-am organizat mereu timpul si a mers destul de bine. Nu stiu exact care este cauza pentru care nu te poti concentra, probabil stresul si gandul ca vei pica din nou, asa ca cel mai probabil trebui sa elimini acel gand.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Scuze ca l-am postat de 2 ori, am tot primit eroare si nu imi aparuse ca ar fi fost postat mesajul
.

| milan9 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Fain raspunsul, meriti o funda happy
"Atunci cand te apuci de invatat incearca sa iti golesti mintea si sa te concentrezi numai pe invatat. Daca esti stresata nu vei rezolva nimic. Se mai intampla sa pici niste examene. Mie mi s-a intamplat sa pic la unul fix inainte de examenul de licenta si am stat in stres o gramada si ma gandeam ca pic anul numai din cauza acelui examen. Insa am realizat ca daca ma axez numai pe ideea asta si stau stresata nu voi retine prea multe.

Nu mai sta la calculator si incearca sa te duci in alta camera unde nu ai un calculator ori un telefon ori ceva care sa te distraga. Eu am observat ca invat mult mai bine atunci cand stau in alta camera unde nu am calculator. Cand invat la birou sunt foarte des distrasa.

Daca spui ca reusesti sa te calmezi pentru cateva ore, invata in alea cateva ore. Cand simti ca devii agitata fa altceva, iesi afara, uita-te la un film etc.

Daca tot iti este greu sa te concentrezi, citeste de mai multe ori. Citeste o data integral, incearca sa-ti amintesti ce ai citit. Daca nu iti amintesti nimic, citeste din nou si subliniaza ideile importante. Citeste apoi iar si ia-ti notite. Chiar daca ti se pare ca nu ai retinut ori nu ai inteles nimic este imposibil ca dupa ce ai citit acelasi curs de trei ori si dupa ce l-ai sintetizat sa nu ramai cu nimic in minte.

Poti incerca cafeaua ori pastilele pentru memorie. Te vor ajuta sa retii mai mult insa s-ar putea sa te si agite.

Organizeaza-ti timpul. Invata pentru doua, trei ore si ia pauze bine delimitate intre. Nu o sa mearga daca inveti 10 minute si apoi iei pauza de alte 10 uitandu-te pe telefon, de exemplu.

Cam atat pot sa iti zic, eu asa mi-am organizat mereu timpul si a mers destul de bine. Nu stiu exact care este cauza pentru care nu te poti concentra, probabil stresul si gandul ca vei pica din nou, asa ca cel mai probabil trebui sa elimini acel gand."

| OoBunnyoO a răspuns (pentru milan9):

Mersi. happy

| Mayar a răspuns:

Multi se plang ca nu ii ajuta memoria, dar nimeni n use gandeste sa bea ceai de urzici! Bea ceai de urzici, dar de la farmacie naturista, sa vezi efectiv fruzulitele uscate, nu in pliculete, ca alea nu sunt de nicio treaba. Si bea ceai, cateva cani pe zi, sau chiar un litru, dar fara zahar! Si nu vei mai avea probleme. Ajuta foarte mult, dar putini stiu treaba asta sad

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

Pai ai nevoie de ceva care sa te ambitioneze, eu de exemplu pun pariuri, asa am facut si la evaluarea nationala

| GTAgamer a răspuns:

Trebuie sa te calmezi si sa iti golesti mintea. Si eu am avut problema aceasta dar cand ma calmam imi reveneam.

| onetwothree explică (pentru GTAgamer):

Reusesc sa ma calmez numai pentru cateva ore, iar dupa devin din nou stresata si agitata. Si devin asa fiindca stiu ca am examen, si am picat deja alte 2 examene, iar eu nu am patit chestia asta niciodata pana acum. Merci de sfat happy

| Crissta99 a răspuns:

Incearca sa te relaxezi, mai iesi prin parc, plimba-te... nu iti fixa mintea doar pe,, am de invatat'', niciodata nu o sa functioneze! Sau daca nu merge, incearca cu pastile, de exemplu Memo-plus... sper ca ti-am fost de ajutor! Astept funda :-)