| Alverto a întrebat:

Salut, de ce oamenii când consumă alcool își schimbă total sau parțial characterul și gândirea? Singura soluție pentru ai readuce la normal este să aștepți să treacă efectul alcoolului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am depresie mie nimic nu îmi aduce euforie și nu consumam alcool nici dacă nu aveam depresie, urăsc alcoolul și bețivii

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, sa treaca efectul alcoolului. Daca nu se apuca intre timp de baut.

| Wr3nch a răspuns:

Iti explica aici mai decent fata de cum as putea eu:
http://www.ziare.com/......au-1204072
Si da, tot ce poti face e sa astepti:)

| Frank51 a răspuns:

Fizic, la nivel de hormoni se intampla niste chestii, te simti mai bine, mai fericit. Asta nu inseamna ca iti schimbi caracterul si gandirea, cei care o fac sunt prosti si inainte sa bea sau sa consume alte substante,

| Alverto explică (pentru Frank51):

De ce ar fi proști? De cele mai multe ori oamenii se apucă de băut din cauza stresului/problemelor financiare/familiare. Există două tipuri de alcoolici: cei proști cum ai spus tu, și oamenii de succes care au avut o afacere și le-au scăzut profitul etc

| Frank51 a răspuns (pentru Alverto):

Ai intrebat de ce li se schimba caracterul sau gandirea, iar eu am spus ca nu se intampla asta, ci oamenii sunt deja cu caracter sau gandire proasta. Nu vorbim de cei care beau de placere sau de necaz.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca nu se mi pot controla, stapanii, si totodata se relaxeza si vin forte deschisi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că le afectează percepția. Devin mai veseli, veselia le dă încredere în ei etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu am încercat sa beau și nu am devenit chiar deloc mai vesel asta cu veselia e subiectiva

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, normal, era doar un exemplu.

| oz_1736 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai baut prea mult sau prea putin. Starea de euforie se atinge greu si dureaza foarte putin. Asta din cauza ca daca ai mai baut un pahar, ai trecut peste ea

| anonim_4396 a răspuns (pentru oz_1736):

Eu am depresie mie nimic nu îmi aduce euforie și nu consumam alcool nici dacă nu aveam depresie, urăsc alcoolul și bețivii

| Apokales a răspuns:

Nu am o explicatie stiintifica pentru asta, dar am propria experienta, iar asta face cat 3.000 de studii ale fraierilor alora laughing. Ei, bine, cand bei esti mult mai lipsit de inhibitii, esti in acel mod: Regele lumii, ba! si te doare-n cot de restul sau mai mult decat de obicei. Deci esti mai lipsit de frica pentru ca nu iei in calcul consecintele pe moment.

| Alverto explică (pentru Apokales):

Da, cunosc pe cineva care a venit băut acasă, a deschis calculatorul și i-a aparut acolo o reclamă gen "știm ce îți dorești" omu' meu a dat click și a făcut comanda de căciulă din iepure, iar dimineața s-a trezit cu courierul la ușă cu căciula și cine știe ce o fi zis, dar ce mai era să facă decât să o plătească laughing Deci grija mare la decizi

| JicaContra a răspuns:

Fara alcool = inhibitii sociale, si nu numai sociale
cu alcool = NICI O INHIBITIE, moment in care daca omul e stresat de ceva acel stres se varsa pe, persoanele din jurul lui

iar cand viata trece peste tine, multi oameni se schimba, am pe cineva in familie care cand era tanara era buna la suflet si ura rautatile altora din familie, cand a imbatranit a devenit rautacioasa, insulta si face orice pentru bani, iar toate astea fara alcool, cred ca cu alcool ar fi muma padurii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reactionam diferit la acol., dar alcolul nu ne schimba gandirea ci ne face sa scapam de inhibitii., sa spunem ce tineam in colutl mintii noastre.
Alcolul este de nelipsit din viata oamenilor., am creat-o de la inceputul civilizatieii.
Pana nu de mult., bauturile alcolice in special Berea de multe ori tineau locul si mancarii.

| SoareDaniel a răspuns:

Prin alcool omul evadeaza din starea de **** in care se afla si crede pentru un moment ca viata lui e totusi frumoasa, asta ar fi singura explicatie.

| Alverto explică (pentru SoareDaniel):

Și vrei sa spui că înainte nu erau fericiti și viața nu era frumoasă? Eu zic sa se mândrească că au mâini și picioare mobile?

| SoareDaniel a răspuns (pentru Alverto):

Ceva de genul, iti alunga starea de depresie, alcoolul si tigarea, ma rog cel putin mie, nu stiu la altii.