| BogdanMarian999 a întrebat:

De ceva timp vorbesc cu o fată și am devenit foarte apropiati, ne spuneam mereu ca ne iubim si ca ținem mult unul la celălat fara sa fim impreuna. Acum 2 zile mi-a spus că s-a îndrăgostit foarte tare de mine si am recunoscut si eu ca m-am îndrăgostit de ea. Ieri totul a mers bine in prima jumate a zilei, dar in a doua jumatate s-au schimbat lucrurile. Dintr-o data nu stiu de ce, i-am spus "Te iubesc" si ea mi-a spus că "prea multă iubire strica". Am întrebat-o ce are ca ea asa mai face cand e supărată si mi-a spus că nu are nimic. După mi-a spus sa nu ne apropiem prea mult unul de celălalt (noi fiind foarte apropiati unul de celălalt si ea stie asta) si ca vrea sa rămânem doar prieteni(noi nu eram impreuna). Asa dintr-o data, fără niciun motiv. Nu inteleg de ce si ce s-a întâmplat. Am vorbit cu ea la telefon si nu era supărată, dar nu stiu de ce s-a întâmplat răsturnarea asta de situatie. Cum poate sa imi spuna ca vrea sa fim doar prieteni cand ea e îndrăgostită de mine, ca ma iubeste, ca s-a atasat foarte mult de mine, ca nu vrea sa ma lase niciodată. Ma gândeam si la mama ei sa nu ii fi băgat ceva in cap ca ea își mai baga nasul. Cand vorbea cu mine se uita la ea în telefon si vedea ce vorbim si spunea acum 3 zile ca vrea sa ma cunoască. E ceva la mijloc, dar nu stiu. Nu are sens ce s-a întâmplat. O cunosc foarte bine si nu e genul de fata falsa sau mai stiu eu ce. Eu sunt singura persoana cu care vorbește, ea nu mai vorbește cu niciun băgat sau nicio fata. Are doar o singura prietena atat, nu are pe altii pentru ca toti sunt falsi in ziua de azi si i-a cam lăsat pe toți ca au facut-o sa sufere. Asa ca doar cu mine vorbește si cu prietena ei doar ocazional... Dar Eu sunt singurul cu cate vorbește si vorbim aproape 24/24. Nu inteleg ce s-a întâmplat așa dintr-o data. Păreri?

Multumesc pentru atenție și pentru ca ati avut răbdare să citiți!

14 răspunsuri:
| GuN7h3R a răspuns:

Frate, nu iti pierde timpul cu ea, s-a gandit mai mult si nu te place mai mult decat un prieten. Asa ca urmatoarea

| Iote a răspuns:

Vorbiti aproape 24/24. Prea mult.
Si cred ca fetei ii este rusine sa-ti spuna ca NU vrea sex. Vrea sa fiti prieteni, fara sa implicati nimic fizic. Daca ai sti sa apreciezi asta...

| anonimg a răspuns:

Adolescenții sunt adolescenți. Te poți baza pe ei 100% când îi soliciți în multe cazuri. Dar în ce privește dragostea, încrederea nu va depăși procentul de 1%. Prietena ta trebuie ca știe acest lucru și de aceea păstrează o distanță în privința aceasta, și este un lucru bun.
De asemenea ea s-a mai lovit de prieteni care au rănit-o. Dacă s-ar întâmpla din nou acest lucru, va fi extrem de greu de suportat pentru ea.
Tu deci ca să și dovedești că o iubești, trebuie să-i respecți hotărârea, bariera care a ridicat-o între voi; să nu te superi pe ea, și să nu o urăști. Când iubim oferim libertate celuilalt, și îl facem să se simtă bine. Iar dacă nu vom face așa, îl vom îndepărta de noi.
Declarațiile voastre de dragoste sunt prea devreme. Ele trebuiesc spuse și manifestate atunci când amândoi sunteți pregătiți pentru căsătorie. Pentru că acesta este următorul pas după ce se face o declarație de dragoste. Așa se înaintează în relație; iar voi nu sunteți pregătiți pentru asta. Fata a simțit asta; este bine că a spus "până aici" in ce privește înaintarea în relație.
Dacă vrei să înțelegeți amândoi unde va aflați voi acum și ce trebuie să faceți, vă recomand să citiți împreună o carte deosebită: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
O găsești și la librăria SolaScriptura din localitatea ta.

| Panamax a răspuns:

Inainte sa te implici intr-o relatie asigura-te ca fata este intreaga la cap.

| Uvox a răspuns:

Este atracție, afecțiune, poți sa fii spui cum vrei tu. Nu este iubire.
O sa mai plouă muuuult pana sa înțelegeți ce este și ce nu este iubirea.
Dacă tu nu ai idee ce s-a întamplat cum am putea noi?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar de unde stii tu ca nu mai vorbeste si cu altcineva. Da... esti indragostit si nu mai vezi nomic altceva. Este ok. Dar dupa un timp o sa intelegi ca nu e bine ce faci. Asta e inevitabil. Nu iti mai bate capul atat zau asa. O sa intalnesti pe cineva cu care o sa vorbesti fata in fata destul se mult timp si o sa fie altfel o sa vezi. Doar ai rabdare, nu mai sta dupa toanele unei fete...

Bula
| Bula a răspuns:

Prima data, am o intrebare: cati ani impliniti are fata si cati ani ai tu?

Daca fata este educata sa nu intre in contact fizic (sex) cu baieti inainte sa implineasca o varsta, atunci ea se va abtine cat mai aproape de aceea varsta.

| Adry05 a răspuns:

Apreciaza atentia pe care i-o dai si a confundat aprecierea cu iubirea, in plus, probabil esti si tu usor sufocant cu sentimentele, nici n-a apucat sa se "obisnuiasca" cu relatia ca tu hop te iubesc, etc etc. ia-o si tu mai usor, lasa lucrurile sa vina de la sine.

| BogdanMarian999 explică (pentru Bula):

Are 19 ani împliniți, face 20 pe 2 octombrie. Si nu a avut niciun contact sexual pana acum. Deoarece fostii nu au meritat.

| BogdanMarian999 explică (pentru Adry05):

Ia a fost prima care mi-a spus "te iubesc" si imi spunea foarte des.

| Sonia822 a răspuns:

Incearca si ajutorul divin, e ca o o fenergie, o forta care o poti directiona acolo unde ai nevoie. Intamplator azi e Sfantul Apostol Simon Zilotul, ocrotitorul cuplurilor si al casatoriilor. Citeste in liniste Acatistul, fara sa te deranjeze nimeni. Dureaza 45 min- o ora. Il gasesti pe net. O sa vezi ca intr-o saptamana va impacati. Pe de alta parte, nu mai fi insistent cu telefoanele, ca se plictiseste. Mai ignor-o si las-o sa se teama ca te pierde, ca ti-e trezit interesul alt cineva, si o sa vezi cum nu mai doarme noaptea. Iti spus asta ca fata. Dar citeste si acatistul ala, macar o data. N-ai nimic de pierdut, o sa vezi ca lucruri bune se vor intampla

| sofisis a răspuns (pentru BogdanMarian999):

Crezi mult prea multe. Esti foarte naiv.

| Hammurabi a răspuns:

Scuze că îți spun asta, dar voi ăștia de 19-20 de ani sunteți obișnuiți să vorbiți mult, prost și fără rost.
Când o să înțelegeți că la începutul unei relații lucrurile nu "se vorbesc" ci se întâmplă, o să vă fie mai ușor.

| Andreeush a răspuns:

Este evident că îți pierzi timpul cu ea.