| anonim_4396 a întrebat:

Salut!

De ceva vreme am inceput sa ma confrunt cu o anumita stare de ura/frustare fata de cupluri sau cand cineva imi vorbeste despre chestii care au legatura cu "dragostea".
Stiu ca nu e ok si de asta incerc sa ma vindec de lucurul asta si va cer cateva sfaturi, asa ca as aprecia daca m-ati putea ajuta.
Eu cu fetele mai mareu am fost mai retras. Adica nu prea mi-a pasat de partea asta pana pe la 23-24 de ani (acum am 27). Cand imi placea de vreuna totul se rezuma la a placea in secret si cam atat. In final am intalnit vreo doua fete care mi-au aprins aceasta frustare. Cred ca ele sunt declansatorul principal. Ei bine, prima m-a refuzat complet si eu neavand experienta nu am inteles asta si m-am cam facut singur de ras tot sperand o perioada si suferind ca boul dupa cineva care nu dadea 2 bani pe mine. A doua fata a aparut cam la 1 an si ceva dupa prima. Totul cu ea a fost perfect si ma schimbasem si pe interior in bine, pana cand s-a racit deodata si s-a terminat tot. Intr-o saptamna s-a schimbat la 180 de grade. Desi ea mi-a spus sa nu continuam din alte chestii, eu cred ca isi gasise pe altul si faptul asta m-a frustra la culme. Nu am nicio dovada, dar asa am simtit.
Si dupa astea doua incercari am ramas asa cu un gol si parca nu mai pot sa fiu eu sa ma bucur de viata. Toti in jur vorbesc de relatii, iubi in sus, in jos si eu parca nu sunt in stare macar sa incep cu cineva ceva. Si de aici am capatat ura asta si frustrarea. De exemplu cand vad un cuplu sau ii aud cum se giugiulesc ma frustreaza la culme pentru ca eu nu sunt in stare de asa ceva.
Si paradoxul este ca eu stau mult mai bine profesional, financiar ca multi din astia care au iubite. Am reusit sa ma mut singur pe spatele meu, tot ce am realizat profesional am facut fara ajutor din partea nimanui. Ma intretin singur, jobul unde sunt e foarte bun si o duc decent pe planul acesta. Chiar sunt mandru de realizarile mele pentru ca le-am facut singur neajutat de nimeni si ma simt capabil sa fac orice in afara de chestia asta de a mai incerca sa vorbesc macar cu o fata, sa mai incerc ceva cu ea. Parca din atata dezamagire nu ma mai trage inima sa o fac.
In general, mai sunt si fete care ma plac (de exemplu am incercat tinder sau am vazut la job cate una cum se baga in seama cu mine) dar poblema e atractia respectiva nu e reciproca. M-am gandidit sa incerc sa stau cu una care nu ma atrage, dar mi se pare ca nu e ok nici pentru mine nici pentru ea. As minti si nu ma simt confortabil cu asta. Stiu ca pare aiurea dar in cazul meu, trece cel putin 1 an si ceva, chiar 2, pana sa imi placa din nou de cineva. (chiar sa imi placa, nu doar atractie scurta de moment).
Cum spuneam toate astea enumerate mai sus ma fac sa fiu frustrat si imi creeaza o stare de ura care parca ma macina pe interior. Cand vad filme de dragoste, cupluri, cand aud melodii de dragoste, parca mi se urca tot sangele in cap si nu mai suport. Cum as putea macar sa mai aplanez din chestia asta? Va rog, nu vreau raspunsuri cu hate. Si asa mi-a fost greu sa scriu totul aici, asa ca incercati sa nu ma invinovatiti.

Multumesc frumos!

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ești primul și nici ultimul.
O anecdotă și un cântecel.
America stătea și mai stă încă bine economic, fiindcă știu să facă comerț. Unul din ele este MLM, dacă ai auzit. Și un diamant, un expert dintr-o rețea, ca să învețe pe noii recruți zice. Hai pe bulevard să vă învăț marketing.
Și ies. El un pic mai în fața lor. Și vede o tipă mișto.
- Vrei să faci amor cu mine?
( Acolo hărțuirea se pedepsește legal).
Șart, primește o palmă.
Asta i se întâmplă tipului de 9 ori. 9 palme dureroase.
A zecea.
- No, haida. Dar amu!
El. Către colaboratori.
- Ei, vedeți, ca să vindeți, trebuie să aceptați refuzuri, fără ca asta să vă afecteze.
Altul este un cântec din Viena romantică, tradus de mine.
Amorul are nevoie de studiu, (Studium)
Cel ce iubește doar o dată în viață,
Rămâne prost, prost, prost.
Dum, dum, dum, adică prost.
De unde ți se trage? Orgoliu, amor propriu.
Te refuză, ei și ce? Ți-a confiscat podoabele, te-a
castrat refuzul ei? Următoarea.Cineva are nevoie de iubirea ta, de tine, caută acum.

| anonimg a răspuns:

Vorbind din prisma bărbaților, caracterele fetelor sunt în general ușuratice. Trebuie să cauți acea fată care tânjește și ea după afecțiune.
Nu te uita după cele ce tânjesc după bani, sau după acelea care li s-au urât cu binele și vor să plece de acasă.
Trebuie să vezi și tu ce defecte de caracter ai, sau dacă sunt probleme de sănătate. A "mirosi" bine înseamnă a te purta curat și îngrijit întotdeauna; aici intră și dantura și mâinile, și picioarele, tot; chiar dacă poate lucrezi pe șantier.

| Werrich a răspuns:

Salut, ai dreptate! Si eu care nu am iubită, cand mergeam cu un cuplu la o plimbare si ei se pupau eu intorceam privirea si oftam. Probabil nu toti oamenii sunt facuti pentru a avea o relatie de iubire.

| Alverto a răspuns:

Salut
Văd că e o problemă grea. Dar nimic nu e imposibil.
Pur și simplu când te atrage cineva, trebuie și să te gândești cum va fi daca va despărțiți. Trebuie sa iei totul în calcul.
Eu îți spun din proprie cunoaștere că relațiile făcute pe internet nu sunt durabile, greu daca se apuca 4 ani in relatii de genul. Iar după ambii vor avea de suferit pentru că au pierdut 4 ani degeaba. De asta e bine sa te iei totul în considerare, nu numai atracția fizică de moment.
Cât privind alegerea unei femei calumea, din lumea reală, se poate chiar sa fie o relație pentru toată viața. Pur și simplu trebuie sa te bagi in seama cu ele, fără jenă. Daca te refuză, oricum te vor uita peste ceva timp. Poți vorbi cu femei de la mare că tot e sezonul, te faci cumva vizibil. Crede-mă, le va place să vorbești cu ele, pentru că suntem ființe sociabile, ce căutăm să cunoaștem. Sau și din zona ta, de oriunde. Poate chiar prietenele sau cunoscutele unor prieteni de ai tai, poate vă întâlniți cândva și dacă vin și ele sau una te poți băga în seamă cu ea sa vezi cum e.

| Osneros a răspuns:

> In general, mai sunt si fete care ma plac (de exemplu am incercat tinder, sau am vazut la job cate una cum se baga in seama cu mine)
Dacă se bagă în seamă cu tine cu înseamnă automat că vrea să se bage și în pat cu tine. Îmi vine greu să cred că te abordează fetele, cu atitudinea pe care o ai.

Problema asta o rezolvi singur. Dacă crezi că o relație ți-ar rezolva problema, fă-ți una. Dacă nu, caută rezolvarea într-o altă arie a vieții tale.

| Morbid a răspuns:

1. E prostesc sa fi frustrat pe ce nu are legatura cu tine si cu viata ta.
2. La mana multe cupluri sunt aia pe post de body bard, nu iubit. Tin minte cum a ranjit unul ca ma uitam dupa nevastasa, aia trebuie sa fi fost extrem de handibela sa fie cu unu ca ala.
3. Unele fete mai neatractive cum zici tu au macar caracter si personalitate.
4. Sunt unele femei atractive ce umbla cu toti ciudatii. Asta ar trebui sa-ti puna un semn de intrebare.
5. Nu ai de unde sa cunosti persoanele alea, poate tu esti frustrat pe un cuplu de fura sau Mai stiu eu ce. Merita sa fi gelus si sa te frustrezi pentru asta?

| AlinMrs a răspuns:

Iti recomand sa urmaresti orice material de pe YouTube/Facebook presentat de Taher Sonu (arta seductiei) cat si de Loren Loghin( Fara sens Tv) si ai sa gasesti raspuns la toate intrebarile tale legate de subiectul asta. Bafta!